بلاگ

جراحی پلاستیک بینی و لوزه به هیچ وجه با لیزر امکان پذیر نیست

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یک فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پلاستیک صورت وبینی از امریکا و دانشیارگوش وحلق وبینی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران، تجاری سازی را یكی از مهمترین مشكلات لیزر در حوزه گوش، حلق و بینی دانست و گفت: برخلاف تبلیغات موجود، جراحی پلاستیک بینی و لوزه توسط لیزر به هیچ وجه امکان پذیر نیست و بیماران نباید فریب تبلیغات را بخورند.

دکتر بابک ساعدی فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پلاستیک صورت وبینی از امریکا واستاد گوش وحلق وبینی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، با اشاره به موارد استفاده از لیزر در زمینه گوش و حلق و بینی اظهار داشت:

تکنولوژی‌هایی که امروزه در حال پیشرفت است در خدمت رفاه و کمک رسانی به بشر بوده که از معروف‌ترین آنها می‌توان به لیزر اشاره کرد. به طوری که عمده درمان بیماری‌های حنجره و هم چنین برخی جراحی‌های گوش، درمان تومورها، رفع چسبندگی بینی و بهبود خرخر هنگام خواب توسط لیزر انجام می‌شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، تجاری سازی را از مشکلات به وجود آمده در حوزه درمان بیماری‌های گوش، حلق و بینی دانست وگفت: متاسفانه این اتفاق ناخوشایندی که در حوزه درمان و تشخیص بیماری‌های گوش، حلق و بینی توسط لیزر به وجود آمده است موجب سودجویی برخی افراد و فریب مردم شده است.

وی افزود: بسیاری از مراجعه کنندگان به دنبال استفاده از لیزر در درمان بیماری‌هایی هستند که به هیچ وجه لیزر در آنها کاربردی ندارد که از جمله آنها می‌توان به شایعه سازی و تبلیغات انجام شده پیرامون اعمال جراحی بینی و لوزه توسط لیزر اشاره کرد. با این وجود با یقین کامل می‌توان گفت این امور به هیچ وجه قابلیت اجرایی ندارند.

این متخصص گوش، حلق و بینی لیزر را شمشیری دو لبه دانست و تصریح کرد: لیزر وسیله‌ای است پرتوان که نتایج بسیار خوبی را در خدمت رسانی به علم پزشکی به همراه داشته است. با این وجود به مانند شمشیری دو لبه است که در صورت استفاده نادرست از آن توسط کسی که تبحر لازم را ندارد نه تنها به درمان بیماری یا ضایعه کمکی نمی‌کند بلکه عوارض برگشت ناپذیری را به دنبال دارد. بنابراین مانند هر روش درمانی دیگر آثار تخریبی و هم چنین بدتر شدن ضایعه اولی از عوارض حتمی استفاده نادرست از آن است.

دكتر ساعدی با اشاره به برخی از عوارض استفاده نادرست از لیزر در زمینه درمان بیماری‌های گوش، حلق و بینی اظهار داشت: نسج اضافی به عنوان شایع‌ترین عارضه استفاده نا به جا از لیزر در زمینه گوش، حلق و بینی شناخته شده است که این امر به ویژه در مجاورت غضروف‌ها در حنجره اتفاق می‌افتد. علاوه بر این، سوختگی و اسکارها و هم چنین انفجار لوله بیهوشی و تداخل لیزر با امور بیهوشی از عوارضی است که بیشتر در اتاق عمل رخ می‌دهند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران در پایان تصریح كرد: امروزه پیشرفت‌های بسیار خوبی در حیطه تکنولوژی و هم چنین پزشکی داشته‌ایم. با این وجود باید روشهای علمی جدید را درست شناخته تا بتوانیم در جایگاه مناسب در حیطه درمان و تشخیص بیماری از آنها استفاده کنیم.