بلاگ

آیا سوراخ کردن گوش در محلی غیر از نرمه آن خطرناک است

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

   معمولا در آستانه سال نو برخی از افراد به ویژه برخی از دختران نوجوان و جوان، تمایلی به ایجاد تغییر در چهره‌شان نشان می‌دهند و به همین دلیل گاهی دست به کارهایی می‌زنند که می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برایشان داشته باشد. کاشت نگین روی لب‌ها، بینی، گوش، چشم و دندان جزو همین اعمال زیبایی است که در سطح جامعه، اطلاعات چندانی درباره‌اش وجود ندارد ولی با توجه به گفته پزشکان، میل به انجام این کارها در چند سال اخیر افزایش یافته است. به همین دلیل و برای اینکه داوطلبان این اعمال زیبایی متوجه شوند با انجام این کارها دقیقا چه فرآیندی رخ می‌دهد، با متخصصان «سلامت» در همین زمینه گفت‌وگو کرده‌ایم.


از منظر متخصص گوش‌، حلق و بینی
آیا سوراخ کردن گوش در محلی غیر از نرمه آن خطرناک است؟
      بله، مدتی است که سوراخ کردن گوش آن هم در محلی غیر از نرمه گوش مد شده که این کار در درازمدت ممکن است باعث عفونت در ناحیه غضروف شود و التهاب و قرمزی گوش را نیز همراه داشته باشد.


در مورد سوراخ کردن بینی چه نظری دارید؟
      این کار هم خطرهای خودش را دارد. آویزهایی که در بینی قرار می‌گیرند، خطرناک‌اند و احتمال عفونت در بینی را افزایش می‌دهند. از طرفی، رها شدن آویز بینی و کشیده شدن آن همراه تنفس به نواحی بالای بینی یکی دیگر از مشکلات انجام این کار است، بنابراین باید مواظب باشید نگین‌های داخل بینی و گوش کشیده نشوند چون بسیار خطرناک است.


اگر فردی پس از انجام این کار دچار عفونت شد، چه کار باید بکند؟
      حتما باید از آنتی‌بیوتیک‌ استفاده کند تا چرکی که در گوش یا بینی‌اش وجود دارد، از بین برود و اگر درمان نشود، ممکن است بیمار دچار آبسه شود.


گاهی پیرسینگ در آرایشگاه‌ها انجام می‌شود. در این خصوص چه نظری دارید؟
      من کلا با این کار مخالفم ولی اگر به هر دلیلی تمایل یا اجباری در انجام این کار وجود دارد، باید به‌وسیله پزشک یا متخصص انجام شود که با بی‌حسی و اصول بهداشتی جراحی‌های ابتدایی آشنا باشد چون آرایشگرها درصورت بروز واکنش‌های آلرژیک به مواد بی‌حسی و اتفاقات غیرمنتظره نمی‌توانند وضعیت را مدیریت کنند و اقدامات درمانی بعدی را انجام دهند. افرادی که بعد از پیرسینگ دچار عفونت می‌شوند حتما بایدبا توجه به تشخیص پزشک از داروهای آنتی‌بیوتیک، ضدقارچ و ضدویروس استفاده کنند. همچنین بهتر است پیرسینگ را تا زمان برطرف شدن عفونت خارج کنند.


برخی از افراد، به‌خصوص گروهی از نوجوانان، روی زبانشان نگین می‌کارند. این کار چه عوارضی دارد؟
      زبان یکی از نقاط حساس بدن است که علاوه بر احتمال بروز خفگی به دلیل باز شدن و بلیعدن اتفاقی شیء تزیینی، کاشت نگین روی آن ممکن است، باعث ایجاد اشکال در تکلم فرد شود و حتی حس چشایی فرد را هم تحت‌تاثیر خود قرار دهد. ضمنا خطر ابتلا به عفونت مرگبار آنژین لودویگ در این نوع پیرسینگ بسیار بالاست.

دکتر بابک ساعدی فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پلاستیک صورت وبینی از امریکا و دانشیارگوش وحلق وبینی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران