بلاگ

ماندگاری زخم بیش از 2هفته؛ ازمهمترین علامتهای سرطان پوست

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دکتر بابک ساعدی استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران و دبیر علمی ششمین کنگره بین المللی جراحی پلاستیک صورت انجمن علمی راینولوژی ایران با یادآوری شیوع بالای سرطان پوست در جوامع مختلف گفت: ماندگاری زخم بیش از دوهفته و تغییر رنگ ناگهانی پوست، از مهمترین علائم هشداردهنده سرطان پوست به شمار می رود.

به گزارش فانا، دکتر بابک ساعدی روز دوشنبه در نشست خبری ششمین کنگره بین المللی انجمن راینولوژی ایران اظهار کرد: تعییر رنگ، تغییر ابعاد و اندازه خال و بزرگ شدن نامعمول و ناگهانی خال ها و ایجاد زخم های نامعمول از دیگر علائم مهم سرطان پوست هستند.

وی توضیح داد: سرطان های پوستی به دو نوع سرطان سلول های پایه ای پوست که بر زیبایی صورت تاثیر می گذارند و جنبه تخریبی دارند و سرطان سلول های سنگفرشی که خطرناک هستند و حیات و زندگی افراد را تهدید می کنند، دسته بندی می شوند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: علاوه بر موارد ژنتیکی، عوامل دیگری مانند تابش نور خورشید، آلودگی های شغلی (افرادی که در تماس با مواد شیمیایی هستند) و سابقه سوختگی در پوست از عوامل ایجادکننده سرطان پوست به شمار می روند.
ساعدی افزود: احتمال ابتلا به سرطان پوست در افرادی که پوست سفیدتری دارند و به میزان زیادی در معرض تابش نور خورشید قرار می گیرند، نسبت به سایر افراد بیشتر است.
وی با بیان این که در صورت بروز علائم ذکر شده می توان با نمونه برداری از ضایعه، در صورت لزوم با یک جراحی کوچک ضایعه را برطرف و اقدامات درمانی انجام داد، تاکید کرد: مراجعه سریعتر به پزشکان مربوطه می تواند در موفقیت درمان تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

ساعدی اظهار کرد: طبق آمارهای موجود سرطان پوست در استرالیا نسبت به سایر مناطق دنیا شیوع بیشتری دارد و در ایران در مناطق مرکزی میزان ابتلا به این بیماری نسبت به مناطق دیگر بیشتر است.
فوق تخصص پلاستیک و فلوشیپ جراحی صورت در خصوص سایر سرطان های سر و صورت نیز گفت: هر تورم غیرمعمول در نواحی سر و صورت و غدد لنفاوی و غدد بزاقی که بیشتر از سه ماه باقی بماند و برطرف نشود، هر زخم یا تغییر رنگ غیرمعمول در پوست مانند پوست گوش و بینی، بی حسی پوست نواحی سر و صورت، تغییر صدا، ایجاد مشکل تنفسی و تغییر حرکات چشم از جمله مهمترین علائم بروز سرطان های سر و صورت هستند.