بلاگ

علت گرایش به جراحی های پلاستیک بینی در ایران چیست؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

skin dee

 

امروزه بسیاری از کارها در کشور مد شده که جراحی زیبایی یکی از آنها است. این روزها آمار انجام جراحی زیبایی با رشد قابل توجهی مواجه شده است، خصوصا در ایران که معمولا این نوع عمل ها بیشترازغرب انجام می شود. اگرچه شاید نتوان به قطعیت در این خصوص نظر داد، اما با توجه به شواهد به نظر می رسد که انجام عمل های زیبایی در کشورمان آمار بالایی دارد.افراد زیادی که در زندگی روزمره و در جاهایی مثل اتوبوس، تاکسی، کلاس درس و… می بینیم که نشانه های انجام عمل جراحیزیبایی را با خود دارند، خود شاهدی بر این مدعا هستند.به عنوان مثال جوان هایی که روی

بینی شان چسب بعد از انجام عمل جراحی زیبایی بینی دارند، این روزها خیلی مشاهده می شوند. نکته جالب تر اینکه این داستان همچون گذشته ها فقط مختص خانم ها نیست و انگار آقایان هم در ایران به انجام جراحی زیبایی روی آورده‌اند. آفتاب یزد با توجه به اهمیت موضوع درباره دلایل گرایش ایرانیان به جراحی پلاستیک بینی با دکتر بابک ساعدی، استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران، فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت گفت‌وگوکرده است

.

وی در این‌باره می گوید : گرایش به زیبایی از امیال طبیعی بشر است و از دروان باستان این گرایش وجود داشته است. در وابستگی به گرایش زیبایی زمان، مکان و فرهنگ مهم نیست و فقط نوع آن در جوامع مختلف، متفاوت می‌باشد.

دکتر ساعدی ادامه داد: در سال‌های گذشته تمایل زیادی به زیبایی اندام از لحاظ وزن (چاقی و لاغری) وجود داشت که به نظر می‌رسد علم پزشکی با پیشرفت‌هایی که داشته این خاصه بشر را برآورده کرده و حال گرایش به زیبایی بینی و... بیشتر مشاهده می شود .

این استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد : جراحی پلاستیک به طور کلی در دو حالت انجام می‌شود؛ یکی جهت بازسازی، بازتوانی عملکرد درست بدن و دیگری اینکه فرد از لحاظ زیبایی ظاهر خود را قبول ندارد و درخواست زیباتر شدن دارد.

فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت بیان کرد : مراجعه به متخصص جراح پلاستیک صورت از لحاظ تمایل به زیباتر شدن در جامعه ما شیوع فراوانی دارد.به دلیل اینکه در مطالعات صورت گرفته مشاهده شده ایرانی‌ها که از نژاد هند و اروپایی و دارای صورت‌های ظریفی و بینی بزرگی هستند ، دیگر اینکه به خاطر تحت تاثیر قرار گرفتن از مدل‌ها از روی مجلات تمایل دارند شبیه هنرپیشه‌ها و مدل‌ها شوند و نوع پوشش نیز در ایجاد این گرایش بی تاثیر نیست که ایرانی ها به وسیله انجام جراحی پلاستیک زیبایی روی صورت شان بخصوص قسمت بینی ، دوست دارند زیباتر شوند.

وی افزود : در کشورما آمار تقاضا برای انجام جراحی پلاستیک زیبایی بینی بالا است ولی در کشورهای اروپایی بیشتر تقاضای جوانسازی پوست، کوچک کردن شکم، بیشترین سهم را در انجام اعمال جراحی پلاستیک به خود اختصاص می دهند.

دکتر ساعدی اظهار کرد: این نکته را نیز باید مدنظر داشته باشیم که به غیر از اینکه جراحی پلاستیک در صورت به خصوص بینی از لحاظ فرهنگی و زیبایی و... نسبت به دیگر اجزای بدن از اهمیت بیشتری برخوردار است ولی در برخی موارد این عمل جراحی به دلیل سلامت فردی توصیه می‌شود .

این متخصص در پاسخ به این پرسش که "در چه مواردی انجام عمل جراحی پلاستیک بینی برای سلامت فرد پیشنهاد می شود "، عنوان کرد: در مواردی مانند ضربه خوردن بینی ، مشکلات تنفسی، آسیب‌های ناشی تنفس، شکستگی بینیکجی بینی، مشکلات مادرزادی مانند رشد غیر قرینه صورت و... جدا از مواردی که برای زیبایی بینی جراحی پلاستیک انجام می شود، در سلامت فرد نیز این عمل تاثیرگذار می باشد.

 این استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد :وقتی فردی به پزشک جراح پلاستیک مراجعه می‌کند پزشک نقش مشاور را دارد که نتیجه عمل را توضیح می‌دهد و عوارض عمل را برای فرد شرح می‌دهد و در نتیجه فرد تصمیم نهایی را برای انجام جراحی پلاستیک می‌گیرد.