تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از بلوار میرداماد، جنب بانک اقتصاد نوین، پلاک 1180، طبقه دوم، واحد 4

دکتر بابک ساعدی / بلاگ / مقالات / اطلاعات جامع در مورد جراحی پلاستیک صورت در خردسالی
۶ دقیقه
جراحی پلاستیک صورت کودکان

اطلاعات جامع در مورد جراحی پلاستیک صورت در خردسالی

آنچه می خوانید...

جراحی پلاستیک صورت در خردسالی خدمات کامل تشخیصی، درمانی و جامعی را برای افراد مبتلا به شکاف لب، شکاف کام و سایر ناهنجاری های مادرزادی و رشدی سر، گردن و دست ارائه می دهد. جراحی پلاستیک صورت کودکان همچنین طیف کاملی از روش های ترمیمی و جراحی های اصلاحی مانند اتوپلاستی و رینوپلاستی هستند که در صورت صلاحدید پزشک انجام می شود. ارزیابی جراح پلاستیک می تواند از بدو تولد آغاز شود و در طول سال های رشد ادامه یابد. اگر کودک شما هر نوع آسیب جدی یا شرایط مادرزادی جمجمه یا صورت را تجربه کرد، از جمله شرایط نادر مشکلات جمجمه صورت، می‌توانید از طریق پیشرفت‌های فوق‌العاده در خدمات جراحی پلاستیک و ترمیمی ماهرانه توسط دکتر بابک ساعدی مشکلات ظاهری و عملکردی کودکتان را درمان و وی را علاوه بر آسیب های اجتماعی و سلامتی، از شر ظاهر نامناسب خلاص نمود. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در مورد جراحی پلاستیک صورت در کودکان بدانید.

جراحی زیبایی شایع در دوران کودکی

در جراحی پلاستیک چند هدف دنبال می‌شود؛ بازتوانی، زیباسازی و برقراری عملکرد مناسب عضو. کودکان ممکن است با نقص‌های مادرزادی و ژنتیکی سروصورت متولد شوند. نقص هنگام زایمان هم اتفاق می‌افتد و بدشکلی بینی و گوش‌ها را در زایمان‌های سخت مادر نیز مشاهده می‌کنیم. البته کودکان در سنین بالاتر نیز در اثر ضربه دچار ناهنجاری در صورت می‌شوند. 

بهترین جراح پلاستیک کودکان

نقص‌های کارکردی ناشی از ناهنجاری و به‌خصوص سایکولوژیک دو خطر مهمی هستند که در آینده فرد را تهدید می‌کنند. کودکان با نقص و ناهنجاری مادرزادی مورد تمسخر همکلاسی‌ها قرار می‌گیرند و ممکن است منزوی شوند و از رفتن به مدرسه امتناع کنند یا واکنش‌های دیگری از خود نشان دهند. در ادامه انواع نقایص مادرزادی کودکان که با جراحی درمان می شود آورده شده است:

شکاف کام و لب

شایع‌ترین نقص شکاف لب و کام مادرزادی است. برای اصلاح چنین نقصی باید زود اقدام کرد چون احتمال تشدید وضعیت در آینده زیاد است. در این نقص با توجه به شدت آن ممکن است فقط یک شکاف ساده روی لب دیده شود یا اینکه شکاف عمیق روی کام ایجاد شده و ناهنجاری به بینی کشیده شده باشد. علل این نقص متعدد است. معمولا ژنتیک نقش پررنگی در این زمینه دارد، ولی می‌توان به داروهای تراتوژن، کمبود ویتامین، استعمال سیگار توسط مادر و استفاده از کورتیکواستروئیدها نیز اشاره کرد. 

هر گونه نقص در کودک استرس زیادی به خانواده وارد می‌کند و والدین در این مواقع سعی می‌کنند هر چه سریع‌تر مشکل کودک را با عمل جراحی حل کنند، ولی باید به زمان توصیه‌شده از سوی پزشک برای جراحی توجه کنند. بهترین زمان برای جراحی شکاف کام و لب ۲ تا ۳ ماهگی است. امروزه نتیجه چنین جراحی‌ای خیلی قابل‌قبول است. قسمت دوم جراحی روی کام است که اگر شکاف کام بسته نشود، احتمال مشکلات تغذیه‌ای در کودک وجود دارد. سن مناسب برای این جراحی بین ۵/۱-۱ سالگی است. این جراحی نیز موفق است، ولی در ۳۰ درصد مواقع ممکن است جراحی تکرار شود. چنین کودکانی ممکن است در آینده دچار نقص گفتاری یا صدای تودماغی شوند که نسبت به اصلاح آن نیز باید اقدام کرد. 

گوش های برجسته

 مورد بعدی که در زیبایی کودک مشکل ایجاد می‌کند، گوش‌های برجسته است. چنین گوش‌هایی بیشتر در پسربچه‌ها مشکل‌ساز هستند. در دخترهای مدرسه‌ای معمولا گوش‌ها با موهای بلند، روسری و… پوشیده می‌شود. 

نتایج تحقیقات نشان داده اگر کودکان با ناهنجاری‌های گوش در سنین کمتر از یک سال به پزشک ارجاع داده شوند می‌توان با استفاده از چسب و ماساژ از ادامه پیشرفت ناهنجاری جلوگیری کرد، اما با افزایش سن کودک جراحی ضرورت می‌یابد. این کار باید قبل از ورود کودک به مدرسه انجام شود. رشد عمده گوش کودک در همان ۶-۵ سالگی است و بعد از ۷ سالگی رشدی وجود ندارد. بنابراین تعویق جراحی در سنین بالاتر بی‌مورد است.

ترومای بینی 

مورد دیگر عمل جراحی روی بینی کودک است. کودکان ممکن است از همان بدو تولد دچار ترومای بینی باشند و در آینده با کجی بینی مواجه شوند. در گذشته توصیه می‌شد برای برطرف کردن چنین نقص‌هایی، جراحی تا سنین بلوغ به تعویق بیفتد، اما امروزه برای چنین مشکلاتی خیلی زودتر اقدام می‌کنند چون ممکن است غیرقرینگی بینی اتفاق بیفتد. انحراف بینی مشکل بزرگ دیگری هم ایجاد می‌کند که اشکال در تنفس است. 

کودکی که از راه بینی تنفس نمی‌کند، از راه دهان نفس خواهد کشید و عضلات دهان به شکل غیرعادی برای تنفس تلاش می‌کند. این کار در سنین تکامل رشدی منجر به ناهنجاری در صورت به شکل کام بلند، چانه کوچک، ناهنجاری دندانی و… می‌شود که درمان آن بسیار مشکل است. جراحی زیبایی بینی به توجه بیشتری نیاز دارد و کانون‌های رشدی و… باید در نظر گرفته شود.

بهتر است جراحی‌های پلاستیک کودکان تا ۲ سالگی به تاخیر بیفتد. گاهی حتی لازم است جراحی بیشتر از این هم عقب انداخته شود و تا سن بلوغ هم به تعویق بیفتد چون در بعضی از جراحی‌ها مانند جراحی بینی، دستکاری ممکن است در مرکز رشدی انجام گیرد که مشکلات زیادی را در آینده فرد ایجاد خواهد کرد. 

جراحی بینی زمانی انجام می‌شود که اختلال تنفسی یا کارکردی وجود داشته باشد. در این مواقع نیز پزشک باید بسیار محتاطانه عمل کند تا به مرکز رشد آسیبی نرسد. برای هر نوع ناهنجاری و عمل جراحی آن مطالعات زیادی انجام می‌گیرد و پزشکان با توجه به آن اقدام می‌کنند. خانواده‌ها نباید در این مواقع دستپاچه باشند تا بتوانند بهترین گزینه درمانی را برای فرزند خود انتخاب کنند.

دکتر بابک ساعدی و جراحی زیبایی کودکان

دکتر بابک ساعدی یکی از پزشکانی است که کودک شمار را از شر مشکلات ظاهری و بیماری هایی نظیر شکاف کام لب و شرایط جمجمه و صورت کودکان نجات می دهد. این اقدامات منجر به ایجاد حداکثر عملکرد ممکن و بهبود اعتماد به نفس و کیفیت زندگی  در کودک می گردد. در مورد لیپوساکشن صورت بیشتر بدانید.

درمان شکاف کام و لب

برنامه درمانی فردی

زمانی که به دکتر بابک ساعدی جراح پلاستیک مراجعه کردید و ایشان کودک شما را مورد معاینه قرار دادند و به تیم حرفه ایی ایشان ملحق شدید، یک برنامه درمانی فردی که متناسب با شرایط خاص فرزندتان است برای ایشان طراحی می شود و کودک در کوتاهترین زمان با بهترین نتایج از شر ناهنجاری های صورت رهایی می یابد.

همچنین می‌توانید از تخصص گسترده دکتر بابک ساعدی در همه جنبه‌های جراحی پلاستیک و ترمیمی کودکان، و همچنین تحقیقات پیشگامانه و درمان‌های پیشرفته که از مرکز تحقیقات تصویربرداری جمجمه و صورت کودکتان است بهره ببرید.

کلام آخر

اگر کودکتان به هر یک از موارد بالا مبتلا است، بدون درنگ به دکتر بابک ساعدی مراجعه کرده و زیبایی و سلامت را به فرزندان خود هدیه دهید.

دکتر ساعدی

دکتر بابک ساعدی (متخصص گوش و حلق و بینی)

دکتر بابک ساعدی، یکی از جراحان زیبایی کشور است که دارای مدرک فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت از دانشگاه استانفورد آمریکا می باشند. ایشان سالانه صدها جراحی موفقیت صورت را انجام می دهند و عضو رسمی آکادمی جراحان پلاستیک بینی و صورت اروپا هستند. ایشان همچنین به دلیل تخصصشان در جراحی های گوش، حلق و بینی بسیار مطرح و شناخته شده هستند و در حال حاضر استاد تمام (فول پرفسور) دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *