تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از بلوار میرداماد، جنب بانک اقتصاد نوین، پلاک 1180، طبقه دوم، واحد 4

دکتر بابک ساعدی / بلاگ / مقالات / درمان گوشهای برجسته چیست
۲ دقیقه

درمان گوشهای برجسته چیست

آنچه می خوانید...

 

این ناهنجاری از همان بدو تولد مشخص است و خانواده به محض اینکه متوجه برجستگی بیش از حد گوش در کودک شدند، می‌توانند از یک متخصص گوش و حلق و بینی کمک بگیرند. برای جلوگیری از عمل جراحی در آینده 2 راه‌حل وجود دارد؛ قالب‌هایی هست که با گذاشتن آنها روی گوش کودک می‌توان شکل گوش را اصلاح کرد. این قالب‌ها خارج از کشور وجود دارد و می‌توان آنها را تهیه کرد. در روش دیگر، گوش‌های کودک را با چسب‌هایی به جمجمه می‌چسبانند. خانواده‌ها فقط یکی- دو سال فرصت دارند با این روش گوش‌های کودک را اصلاح کنند، البته مشروط بر اینکه

درمان را از همان روزهای بعد از تولد شروع کنند. جراحی نیز روش دیگر درمان گوش‌های برجسته است که در هر سنی می‌تواند انجام شود و تاخیر در آن مشکلی برای بیمار ایجاد نمی‌کند. در این جراحی، جراح به غضروف‌های بدشکل، شکل طبیعی می‌دهد و چین آنتی‌هلیکس را در گوش ایجاد می‌کند. وقتی چین ایجاد شد، کل لاله گوش را به وسیله بخیه به جمجمه نزدیک می‌کنند تا فاصله بین لاله گوش و جمجمه کم شود. عمل جراحی آسان است و خطری هم ندارد، حتی نیازی به بستری شدن بیمار در بیمارستان نیست ولی خانواده‌ها باید در نظر داشته باشند که گوش‌های فرزندشان تا مدتی باید در پانسمان بماند. این مدت ممکن است چند ماه باشد. علت پانسمان طولانی‌مدت که عمدتا به صورت فشاری هم است، این است که از عود دوباره جلوگیری شود. البته علت احتمال عود مربوط به تکنیک‌های بد جراحی هم هست. هرچه تکنیک بالاتر و مراقبت‌های بعد از عمل بهتر باشد، احتمال عود یعنی برگشت گوش به وضعیت قبلی کمتر می‌شود. گاهی هم ممکن است پزشک دقت کافی نداشته باشد و گوش‌ها به طور ناقرینه اصلاح شوند. این موارد جزو عوارض عمل جراحی هستند که البته زیاد هم دیده نمی‌شوند.

دکتر بابک ساعدی
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

دکتر ساعدی

دکتر بابک ساعدی (متخصص گوش و حلق و بینی)

دکتر بابک ساعدی، یکی از جراحان زیبایی کشور است که دارای مدرک فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت از دانشگاه استانفورد آمریکا می باشند. ایشان سالانه صدها جراحی موفقیت صورت را انجام می دهند و عضو رسمی آکادمی جراحان پلاستیک بینی و صورت اروپا هستند. ایشان همچنین به دلیل تخصصشان در جراحی های گوش، حلق و بینی بسیار مطرح و شناخته شده هستند و در حال حاضر استاد تمام (فول پرفسور) دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *