تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از بلوار میرداماد، جنب بانک اقتصاد نوین، پلاک 1180، طبقه دوم، واحد 4

دکتر بابک ساعدی / بلاگ / مقالات / چگونه پوست صورت خود را جوان کنیم؟
۴ دقیقه

چگونه پوست صورت خود را جوان کنیم؟

آنچه می خوانید...

وی در این راستا گفت: از زمانی که به دنیا می‌آییم تا وقتی که فوت کنیم، پوست صورت با افزایش سن دچار تغییر می‌شود ولی چندین عامل در پیشرفت آن دخیل هستند که برخی از آنها شامل قرارگرفتن در معرض نور آفتاب، جاذبه زمین، ایجاد تغییر در بافت صورت با گذشت زمان می‌باشد.

دکتر ساعدی ادامه داد : کسانی که بیشتر در معرض نور آفتاب قرار دارند، زودتر تغییرات ناشی از گذر زمان در چهره شان نمایان می‌شود. هرچه زمان می‌گذرد روی پیشانی چین و چروک‌ها، افتادگی پلک، شل و افتادگی صورت به سمت پایین،تحلیل رفتن و افتادگی برجستگی گونه، زیر چانه در ناحیه غبغب نیز بیشتر مشاهده شود و پوست شادابی خود را از دست می‌دهد.

این متخصص فلوشیپ جراحی پلاستیک خاطرنشان کرد : چین و چروک در گوشه خارجی چشم‌ها اولین نشانه‌های پیری پوست است. این چین و چروک معمولا در اواسط دهه سوم زندگی هر فرد پدیدار شده و با گذر زمان بیشتر می‌شود.علم پیوسته در حال گسترش است، اما چیزی که هنوز انسان با همه دانش خود نتوانسته به آن برسد، اکسیر جوانی و متوقف کردن روند پیری است.

وی عنوان کرد : پوستی که جوان به نظر می‌رسد؛ در حقیقت، خاصیت کشسانی خود را حفظ کرده و صاف و هموار می‌باشد. با گذر زمان، از میزان تولید کلاژن و الاستین کاسته شده در نتیجه، خاصیت کشسانی پوست کم و کمتر می‌شود. کاهش تولید کلاژن باعث ایجاد حفره‌های بزرگ روی صورت شده و خاصیت کشسانی آن را کمتر می‌کند.این روند دلیل اصلی و اولیه پیری پوست می‌باشد. علاوه بر این،ترکیبی از مسائل درونی و محیطی نیز ممکن است در تخریب پوست نقش داشته باشند.دو عامل مهم درونی در پیری پوست به ترتیب، عملکرد ضعیف سیستم گردش خون بدن و همچنین مسائل ژنتیکی است.

دکتر ساعدی افزود: برخی دیگر عوامل محیطی که در پیری پوست تاثیرگذارند می‌توان به اشعه ماورابنفش خورشید، آلودگی هوا، سیگار، تغذیه ضعیف و ناسالم و همچنین عدم رسیدگی لازم و مداوم به پوست اشاره کرد.

این استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد : جزو خصلت‌های بشر است که از راه‌های مختلف جلو پیری پوست صورت را گرفته و به طرق مختلف اقدام به جوان سازی پوست کند. در 60 الی 70 سال اخیر از لحاظ علمی پیشرفت‌هایی را در زمینه جوان سازی پوست شاهد هستیم. در قرن بیست ویکم روش‌های جوانسازی پوست به دو روش انجام می‌شود که عبارتند از روش جراحی و غیر جراحی.

وی اظهار کرد : با توجه به اینکه در چند دهه اخیر در روش جراحی جوان سازی پوست پیشرفت‌هایی صورت گرفته ،باید گفت هر چقدر این جراحی‌ها ماهرانه باشد ولی نمی‌توان عقربه‌های زمان را به عقب برگرداند و همه عمل‌ها نهایتا چند سال پایدار هستند و خاصیت خود را از دست می‌دهند که برخی از آنها عبارتند از عمل لیفت برای کشیدن ابرو، بلفارو پلاستیک برای کشیدن پلک فوقانی و تحتانی، لیفت صورت، لیفت گردن، لیپو ساکشن گردن می‌باشد.

دکتر ساعدی ادامه داد : روش‌های غیر جراحی جوانسازی صورت نیز در 10 الی 20 سال اخیر پیشرفت‌های قابل توجهی داشته که یکی از آن روش‌ها تزریق چربی است که در این روش، سلول‌های چربی را از شکم برداشته و به صورت تزریق می‌کنند. روش دیگر تزریق ژل می‌باشد که در آن از مشتقات ترکیبات بدن به شکل مصنوعی استفاده می‌شود و در جاهای فرو رفته و جاهایی که شادابی خود را از دست داده، تزریق می‌شود.

این متخصص فلوشیپ جراحی پلاستیک خاطرنشان کرد: یکی دیگر از روش‌های غیر جراحی جوانسازی پوست صورت، بوتاکس نام دارد که در آن از سمی به نام بوتولیسم استفاده می‌شود. تزریق این سم از چین و چروک‌های صورت می‌کاهد وبه طور متوسط چهار الی شش ماه دوام دارد.

وی در پایان گفت : روش لیفت صورت با نخ نیز روش غیر جراحی جدید برای جوان سازی صورت است که نخ‌های آن با مواد قابل جذب در صورت جاسازی می‌شود و تا حدودی افتادگی در ابرو، چین و چروک صورت و… را برطرف می‌کنند

هر چند این روش اثر خوبی را دارد ولی تکنیک موثری نیست.در کنار همه روش‌ها،روشی مهاجم تر برای جوان سازی پوست به نام لیزر، ماوراء صوت که به اندازه دیگر روش‌های دیگر موثر نیست نخ نیز روش غیر جراحی جدید برای جوان سازی صورت اس

دکتر ساعدی

دکتر بابک ساعدی (متخصص گوش و حلق و بینی)

دکتر بابک ساعدی، یکی از جراحان زیبایی کشور است که دارای مدرک فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت از دانشگاه استانفورد آمریکا می باشند. ایشان سالانه صدها جراحی موفقیت صورت را انجام می دهند و عضو رسمی آکادمی جراحان پلاستیک بینی و صورت اروپا هستند. ایشان همچنین به دلیل تخصصشان در جراحی های گوش، حلق و بینی بسیار مطرح و شناخته شده هستند و در حال حاضر استاد تمام (فول پرفسور) دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *