تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از بلوار میرداماد، جنب بانک اقتصاد نوین، پلاک 1180، طبقه دوم، واحد 4

دکتر بابک ساعدی / بلاگ / مقالات / آلودگي هوا و افزايش آلاينده ها تاثير مستقيمي بر تشديد بيماري هاي
۲ دقیقه

آلودگي هوا و افزايش آلاينده ها تاثير مستقيمي بر تشديد بيماري هاي

آنچه می خوانید...

اثر آلودگي هوا و ذرات معلق در آن بر گوش ها شامل افزايش حساسيت، افزايش بيماري هاي گوش مياني و در دراز مدت كاهش شنوايي است. در حال حاضر بر اساس مطالعات انجام شده افرادي كه در هواي آلوده تنفس مي كنند اثر مضر ناشي از سر و صدا در كاهش شنوايي اين افراد به شكل تشديد شده رخ مي دهد و اين افراد سريعتر از ديگر افراد با كاهش شنوايي مواجه خواهند شد. در مورد بقيه قسمت هاي گوش و حلق و بيني بايد گفت راه هاي هوايي فوقاني شامل بيني، حلق و تراشه بر اثر آلودگي هوا دچار مشكل مي شوند و آلاينده ها باعث تخريب مژكهاي تنفسي، ايجاد حساسيت و در كنار آن افزايش ابتلابه عفونت ها خواهد شد بطوري كه اغلب در روزهايي كه هوا آلوده است بيماران با افزايش آلرژي تنفسي و تشديد سينوزيت مواجه هستند. در سالمندان و كودكان اين بيماريها نمود بيشتري دارد و مشكلات زيادي را براي آنها بوجود خواهد آورد.
     دكتر ساعدي درباره نحوه پيشگيري از تشديد بيماري هاي تنفسي و گوش و حلق و بيني در هواي آلوده گفت: شست وشوي مرتب بيني با آب نمك و در بيماراني كه به شكل مزمن از حساسيت و سينوزيت رنج مي برند افزايش دوز داروها توصيه مي شود. در مورد استفاده از ماسك هم بايد گفت هيچكدام از ماسك هايي كه اين روزها استفاده مي شود تاثيري در جلوگيري از ورود آلاينده ها به بيني و همچنين گلو و دستگاه تنفسي ندارد و تنها ماسك هايي كه در معادن يا فعاليت هاي شيميايي استفاده مي شود تا حدودي مانع از نفوذ آلاينده ها مي شود. در ارتباط با دستگاه هاي تصفيه هواي خانه ها يا محل كار كه تبليغ زيادي نيز درباره آن انجام مي شود هنوز تاثير اين دستگاه ها در كاهش آلودگي به اثبات نرسيده است و تنها دستگاه تهويه مركزي با فيلتراسيون بالاتضمين كننده هواي تصفيه شده و سالم در محيط هاي بسته است.
    

دکتر ساعدی

دکتر بابک ساعدی (متخصص گوش و حلق و بینی)

دکتر بابک ساعدی، یکی از جراحان زیبایی کشور است که دارای مدرک فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت از دانشگاه استانفورد آمریکا می باشند. ایشان سالانه صدها جراحی موفقیت صورت را انجام می دهند و عضو رسمی آکادمی جراحان پلاستیک بینی و صورت اروپا هستند. ایشان همچنین به دلیل تخصصشان در جراحی های گوش، حلق و بینی بسیار مطرح و شناخته شده هستند و در حال حاضر استاد تمام (فول پرفسور) دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *