تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از بلوار میرداماد، جنب بانک اقتصاد نوین، پلاک 1180، طبقه دوم، واحد 4

دکتر بابک ساعدی / جراحی بینی / 20 مراقبت حیاتی بعد از عمل جراحی بینی
۸ دقیقه
Care after cosmetic surgery

20 مراقبت حیاتی بعد از عمل جراحی بینی

آنچه می خوانید...

عمل بینی امروزه از روش‌های شایع زیبایی است که به افراد داوطلب امکان تغییر شکل و اندازه بینی را می‌دهد. این عمل جراحی حتی اگر بدون مشکل و با موفقیت هم انجام شود، نیازمند مراقبت‌های ویژه‌ای است تا بیمار بهبودی کامل کسب کرده و نتایج برآمده از عمل را بهبود بخشد. مراقبت‌های بعد از عمل بینی نقش بسیار مهمی در فرآیند بهبودی و به دست آوردن نتیجه مطلوب ایفا می‌کنند. این مراقبت‌ها شامل مواردی همچون تغییر دستورات پزشک، مراقبت از زخم‌ها و خواب، تغییرات در رژیم غذایی و استفاده از داروهای تجویز شده است. در این مقاله از سایت دکتر بابک ساعدی؛ استاد تمام جراحی پلاستیک از آمریکا به بررسی جامع‌تر مراقبت‌های بعد از عمل بینی خواهیم پرداخت.

عمل بینی چه زمانی پیشنهاد می‌شود؟

عمل بینی ممکن است به دلایل زیبایی، بهبود عملکرد تنفسی یا ترمیم ضایعات جراحی انجام شود. در زیر، برخی از شرایط رایج را برای انجام عمل بینی ذکر می‌کنم:

۱- انحراف بینی

اگر بینی شما انحراف دارد و باعث مشکلاتی همچون مشکل در تنفس، سردرد مکرر، خواب نامنظم یا مشکلات زیبایی شده است، عمل بینی می‌تواند پیشنهاد شود.

۲- بینی کوچک یا بزرگ

اگر اندازه بینی شما نسبت به سایر ویژگی‌های صورتتان نامتناسب است و به عنوان مثال بینی بزرگتر از حد معمول است یا بینی شما بسیار کوچکتر و نامتناسب با صورتتان است، ممکن است بخواهید آن را تغییر دهید.

✍️ جالب است بدانید که: کوچک کردن بینی آسان‌تر از بزرگ‌ کردن آن است

۳- بینی خیلی کوچک

در برخی موارد، بینی ممکن است به دلیل عوامل طبیعی یا جراحی‌های قبلی به طور بیش از حد کوچک شود. در این موارد، عمل بینی می‌تواند برای بازسازی و بهبود شکل و اندازه بینی پیشنهاد شود.

۴- ضایعات جراحی یا تروما

در صورت داشتن ضایعات جراحی قبلی یا تروما (صدمات) در ناحیه بینی که به شکل و عملکرد آن آسیب رسانده است، عمل بینی می‌تواند برای ترمیم و بهبود آن منطقه توصیه شود.

🩺 بیشتر بدانید: تفاوت جراحی بینی به روش باز و بسته

۵- تنگی مجرای هوایی و مشکلات تنفسی

اگر بر اثر انحراف بینی، انسداد مجرای هوایی بینی رخ داده است و مشکلات تنفسی و عملکردی دارید، عمل بینی ممکن است برای بهبود تنفس و افزایش کیفیت زندگی شما توصیه شود.

بهترین دکتر جراحی بینی

16 مراقبت اولیه بعد از جراحی بینی

 1. در روز اول بعد از عمل سعی کنید که تا حد الامکان استراحت نمایید.
 2. سعی کنید در یک هفته تا دوهفته اول ازخم شدن به مدت طولانی و یا بلند کردن اجسام سنگین خووداری فرمائید چرا که این کار فشارخونشما را بالا برده باعث تشدید تورم می شود.
 3. از وارد شدن ضربه به بینی خود خودداری فرمائید.
 4. سعی کنید درحالت شیب دار بخوانید (سربالاتر از تنه) برای این کار می توانید 2تا 3 بالش زیر سرخود بگذارید.
 5. در روز اول پس از ترخیص استفاده ازکمپرس سرد (یخ فشرده) در هر دو ساعت بیست دقیقه درساعتهایی که بیدارهستید مفید است.
 6. به علت بسته بودن بینی گاهی اوقات این احساس ایجاد می شود که می توان آن را با فین کردن برطرف کرد اما اجتناب از فین کردن درهفته های اول بعد از جراحی الزامی است.
 7. اجتناب از دستکاری و یا مالش زیاد نوک بینی
 8. درصورتی که خونریزی بیش از حد از بینی داشتید حتما با پزشک معالج خود در میان بگذارید.
 9. شستشوی بدن بعد از جراحی مجاز است اما سعی کنیداطراف بینی و چسبهای خود را خیس نکنید.
 10. تا دو هفته بعد از عمل از مقاربت خودداری فرمائید.
 11. بعد از دوهفته از جراحی می توانید دویدن و یاورزشهای ایروبیک انجام دهید.
 12. بعد ازعمل سعی کنید به مدت طولانی درمعرض آفتاب نباشید.
 13. از بلندکردن و یا تلفن طولانی مدت بعد از عمل پرهیز نمایید.
 14. بهتر است تا مدتی بعد از عمل از خوردن غذاهای سفت خودداری نمایید.
 15. تا 6 هفته بعد از عمل از شیرجه زدن در هنگام شنا خودداری فرمایید.
 16. تا 6 هفته بعد از عمل اجازه استفاده از عینک را ندارید.
هزینه جراحی جراحی بینی

الزامات رفتاری بعد از جراحی بینی

کبودی و تورم اطراف چشم طبیعی است و در عرض یک تا دو هفته پس از جراحی محو می شود. ممکن است در بینی و سایر قسمت های سر خود احساس ناراحتی کنید که می توانید با دارو آن را کنترل کنید. در مورد لیپوساکشن صورت بیشتر بدانید.
طرز خوابیدن بعد از عمل بینی بسیار مهم است. با خوابیدن به پشت برای چند هفته و بالا بردن سر با بالش برای کمک به کاهش تورم احساس راحتی بیشتری خواهید داشت. گرفتگی و مقداری خونریزی خفیف از بینی در چند روز اول معمول است.
شما باید یک آتل خارجی کوچک به بینی خود بچسبانید تا از شکل جدید حدود یک هفته پس از جراحی محافظت کند. می توانید در عرض چند روز یا زمانی که احساس آمادگی می کنید به فعالیت های سبک بازگردید.

↫ عوارض احتمالی عمل بینی از زبان دکتر بابک ساعدی:

01:42
truncate dir-rtl

عوارض جراحی بینی

5 مراقبت حیاتی بعد از عمل بینی

توجه به مراقبت های بعد از جراحی بینی بسیار مهم هستند تا بهبودی سریع و مطمئنی برای بیمار تضمین شود. در ادامه مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی را بررسی خواهیم کرد:

↲ استفاده از پانسمان

پس از عمل بینی، پانسمان بر روی ناحیه بینی قرار داده می شود. برخی از پانسمان ها شامل باند ورقی یا باندهای ژله‌ای هستند که به منظور کاهش ورم، کنترل خونریزی و حفاظت از زخم ها استفاده می شوند. توجه داشته باشید که باید دستورات پزشک معالج را در مورد زمان تعویض و مراقبت از پانسمان رعایت کنید.

↲ استفاده از کمپرس سرد

برای کاهش ورم و التهاب، استفاده از یخ بسیار مفید است. پزشک شما پس از جراحی بینی توصیه خواهد کرد که کمپرس سرد را در زمان های خاص و با روش درستی بر روی ناحیه بینی قرار دهید

↲ استفاده از داروها

بسته به شرایط جسمانی بیمار داروهای ضد التهاب، ضد درد و آنتی بیوتیک بعد از عمل بینی از طرف پزشک تجویز می‌شود. توجه داشته باشید که دارو درمانی باید دقیقاً طبق دستورات پزشک انجام شود تا بهبودی سریع تر را تسهیل کرده و عوارض جانبی بعد از عمل را کاهش دهد.

↲ مراقبت از زخم ها

برش وزخم های جراحی باید تا مدتی به خوبی نظافت و پانسمان شود. در این مرحله رعایت توصیه‌های پزشک یا کمک گرفتن از یک فرد با تجربه در مورد تعویض و مراقبت از زخم ها بسیار مهم است.

↲ داشتن خواب و استراحت کافی

برای بهبودی سریع تر، استراحت و خواب کافی بسیار مهم است. پزشک ممکن است توصیه کند که مدتی در حالت نشسته بخوابید. همچنین، استفاده از بالش های مناسب که سر و گردن را در موقعیت مناسب نگه می دارند، در روند بهبودی تاثیر بسزایی دارد. همچنین تا زمانی که پزشک اجازه نداده و دوره نقاهت بعد از عمل بینی شما به اتمام نرسیده باید از انجام فعالیت های سنگین بدنی و روزانه اکیدا خودداری کنید.

انتظارات منطقی و تجربه بیماران بعد از عمل بینی

 • بینی بلند کوتاه شد
 • بینی پهن باریک شد
 • یک بینی صاف ساخته شد
 • برآمدگی های روی بینی اصلاح شد
 • بینی کج اصلاح شد
 • شکستگی بینی رفع شد
 • فرورفتگی روی پل بینی برطرف شد
 • نوک بینی pinch شده برگردانده شد
 • عدم تقارن بینی اصلاح شد
 • سوراخ های بزرگ بینی کوچکتر شد

عوامل خطر مراقبت های بعد از جراحی بینی

عوارض و عوامل خطر بعد از حراحی بینی برای هر فرد با توجه به روند جراحی، مهارت پزشک معالج و شرایط جسمی خود متقاضی متفاوت خواهد بود. اغلب این عوارض موقتی هستند و با پیگیری و درمان درست به طور کامل بهبود می‌یابند. رایج‌ترین آن‌ها عبارت اند از:

 • درد
 • بیخوابی
 • افسردگی
 • گرفتگی بینی
 • خونریزی
 • عفونت
 • مشکلات تنفسی و بویایی
 • ورم

بعد از عمل بینی چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

شما بین 5 تا 7 روز بعد از جراحی جهت اولین ویزیت به مطلب مراجعه می کنید که دراین زمان splint بینی شما برداشته شده و لبه های بینی کشیده می شود تا احساس راحتی بیشتری بکنید. با تمام این مواردی که قید شد هر زمان احساس خطر داشتید و احساس بدی نسبت به وضعیت بینی خود کردید حتما با بهترین جراح پلاستیک در میان گذاشته و از دکتر مشاوره بگیرید تا از بروز هر مشکل ماندگار و جبران ناپذیری جلوگیری کنید.

📞 برای مشاوره و رزرو نوبت با شماره ۰۲۱۲۲۲۵۹۹۹۰ یا ۰۲۱۲۲۲۵۹۹۸۹ تماس بگیرید 📞

بازگشت به محل کار بعد از عمل بینی

معمولا بعد ازجراحی نیاز به 48 ساعت استراحت نسبی است اما بعد از برداشتن splint بینی به طور معمول با آسایش بیشتری می توانید در محل کار خود حاضر شوید.

جراحی بینی

بعد از عمل بینی به خاطر داشته باشید که:

 • بعد از برداشتن splint ممکن است ظاهر بینی همراه با تورم کبود و غیرقرینگی باشد درهفته های بعد این مشکلات بهبود می یابد اما برای از بین رفتن ورم گاهی اوقات تا یکسال زمان لازم است.
 • درپوستهای ضخیم این تورم عمل بینی بیشتر طول می کشد.
 • حرکت لب بالا بعد ازعمل تا چند ماه بی حس است که به تدریج بهبود می یابد.

در نهایت اما…

جراحی بینی یا رینوپلاستی یک عمل جراحی برای اصلاح بینی برجسته، غیر معمول، نامتقارن یا نامنظم است. رینوپلاستی همچنین می تواند برای اصلاح نوک بینی نامطلوب یا تغییر شکل دهانه سوراخ های بینی استفاده شود. در این جراحی مراقبت های بعد از جراحی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد و رعایت مناسب مراقبت های بعد از جراحی کمک شایانی به داشتن دوران نقاهت کوتاهتر و نتایج نهایی بهتر می نماید.

دکتر ساعدی

دکتر بابک ساعدی (متخصص گوش و حلق و بینی)

دکتر بابک ساعدی، یکی از جراحان زیبایی کشور است که دارای مدرک فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت از دانشگاه استانفورد آمریکا می باشند. ایشان سالانه صدها جراحی موفقیت صورت را انجام می دهند و عضو رسمی آکادمی جراحان پلاستیک بینی و صورت اروپا هستند. ایشان همچنین به دلیل تخصصشان در جراحی های گوش، حلق و بینی بسیار مطرح و شناخته شده هستند و در حال حاضر استاد تمام (فول پرفسور) دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *