تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از بلوار میرداماد، جنب بانک اقتصاد نوین، پلاک 1180، طبقه دوم، واحد 4

دکتر بابک ساعدی / بلاگ / مقالات / اقدامات مختلف جراحی لب نیاز به تخصص و تشخیص درست دارد
۳ دقیقه
Image result for lip aesthetic surgery

اقدامات مختلف جراحی لب نیاز به تخصص و تشخیص درست دارد

آنچه می خوانید...

 

علاوه بر جوشگاه، غیرقرینگی لبها نیز از عوامل دیگر برای جراحی است. غیرقرینگی لبها ممکن است مادرزادی و ناشی از اختلال عصب صورتی باشد یا به دلیل انواع آسیبهای فیزیکی اتفاق بیفتد. این مشکل نیز از طریق جراحی و با اضافه یا کم کردن بخشی از حجم لب قابلیت ترمیم دارد.

اما شایعترین دلیل جراحی روی لبها، تمایل به افزایش حجم لب و در موارد معدودتری کاهش حجم لب برای تغییر در ظاهر و زیبایی است. در رابطه با چنین اقداماتی باید گفت که امروزه فیلرها کاربرد بیشتری نسبت به قبل پیدا کرده اند و انجام جراحی برای زیبایی لب کمتر انجام میشود اما بعضی افراد لبهای بسیار کوچکی دارند و استفاده از فیلر نهایتا تاثیر مطلوبی ندارد، بلکه حتی میتواند باعث نازیبایی شود. هزینه و ضرورت تکرار فیلر طی دورههای۶ ماه نیز بعضی افراد را ترغیب به جراحی میکند.

یکی دیگر از جراحیهای شایع روی لبها برای افرادی است که لبهای کوچک و قسمت پشت لب بلندی دارند. برای این افراد، لیفت لب انجام میشود که به کمک بیحسی موضعی از زیر بینی برش داده میشود و با توجه به تشخیص جراح، لب بالاتر میآید.

تقویت بافت با فاشیا نیز نوعی دیگر از جراحی برای لبهاست. در این حالت، دو برش کوچک در دو طرف لب داده میشود و بخشی از فاشیا یا نسج چربی زیرجلدی به لب اضافه میشود که تاثیر ماندگار و همیشگی دارد. افزایش مخاط از داخل دهان یا ناحیه ورمیلیون لب (خط قرمز حاشیه لب) نیز از دیگر جراحیها در مورد لب است که البته شیوع کمتری دارد.

آتروفی یا کوچک شدن لبها به دلیل افزایش سن در بعضی افراد اتفاق میافتد که تزریق چربی کمک کننده است اما باید در نظر داشت تزریق چربی در قسمتهایی مانند لب که حرکت دارد، در بیشتر مواقع جذب میشود و تنها 20درصد باقی می ماند. از همینرو، چنین اقدامی چندان توصیه نمیشود.

اعمال جراحی دیگر در مورد لبها، تحت تاثیر حالت خنده فرد است. اگر فردی هنگام خندیدن، لبهایش به سمت پایین حرکت نمیکند، لثه هایش دیده میشود یا بینی اش پایین میافتد، احیانا میتواند ناشی از ضعف عضلهای در این ناحیه باشد که جراحی برای بهبود عملکرد آن کمککننده خواهد بود .

 هرچند تمام این اعمال جراحی در موارد مختلف کاربرد دارد اما توجه به وضعیت بیمار حتما باید جدی گرفته شود. بسیاری اوقات، جوشگاه یا تغییر حالت جزیی میتواند وضعیت را بدتر کند. نکته مهم دیگر اینکه لبها محل بروز تبخال هستند و پیش از انجام هریک از این اقدامات جراحی باید پزشک را مطلع کرد

دکتر ساعدی

دکتر بابک ساعدی (متخصص گوش و حلق و بینی)

دکتر بابک ساعدی، یکی از جراحان زیبایی کشور است که دارای مدرک فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت از دانشگاه استانفورد آمریکا می باشند. ایشان سالانه صدها جراحی موفقیت صورت را انجام می دهند و عضو رسمی آکادمی جراحان پلاستیک بینی و صورت اروپا هستند. ایشان همچنین به دلیل تخصصشان در جراحی های گوش، حلق و بینی بسیار مطرح و شناخته شده هستند و در حال حاضر استاد تمام (فول پرفسور) دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *