تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از بلوار میرداماد، جنب بانک اقتصاد نوین، پلاک 1180، طبقه دوم، واحد 4

دکتر بابک ساعدی / تزریقات / بوتاکس دور چشم
۱۰ دقیقه
بوتاکس دور چشم

بوتاکس دور چشم

آنچه می خوانید...

پوست لطیف اطراف چشم بخشی از صورت ما است که اولین نشانه های پیری را نشان می دهد و تقریباً اولین چیزی است که در افراد به آن توجه می کنیم چشمان آنها است. آنها می توانند چیزهای زیادی از جمله سن فرد را بگویند. اولین نشانه های پیری، خشکی پوست، چین و چروک های کوچک و عدم ارتجاعی پوست به خصوص در پلک های پایینی است. با گذشت زمان، چین و چروک های اطراف گوشه های بیرونی چشم، به اصطلاح “خطوط خنده” شروع به ظاهر شدن می کنند. پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و در پلک‌های بالا و پایین احساس شلی پوست ایجاد می‌کند. بوتاکس دور چشم یکی از روش های ایمن از بین بردن خطوط ریز دور چشم می باشد. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

بوتاکس دور چشم چیست؟

پوست اطراف چشم نازک ترین و حساس ترین پوست در کل بدن است. از تعداد کمی غدد چربی، فیبرهای کلاژنی و الاستین تشکیل شده است. پوست چشم تحت تاثیر 22 عضله در حرکت مداوم و همچنین 10000 پلک زدن در روز اتفاق می افتد. به همین دلیل است که اولین علائم پیری در سطح اطراف چشم ظاهر می شود. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید به تسریع پیری کمک می کند.

هزینه بوتاکس دور چشم

در واقع یکی از رایج ترین اجزا صورت که هم خانم ها و هم آقایان در مورد زیبایی آن نگران هستند، ناحیه زیر چشم است. معمولاً افراد در این ناحیه دارای پوست تیره تر و همچنین خطوط ریز، پوست فرورفته و چین و چروک هستند. اگر نگران چین و چروک زیر چشم خود هستید، ممکن است از خود بپرسید که بوتاکس خطوط زیر چشم چقدر می تواند موثر باشد یا اینکه آیا بوتاکس می تواند در هنگام لبخند زدن به از بین بردن چین و چروک زیر چشم کمک کند.

در مورد جراحی زیبایی بینی بیشتر بدانید.

نحوه عملکرد بوتاکس

پس از تزریق بوتاکس به ماهیچه ها، تکانه های عصبی که باعث انقباض رشته های عضلانی خاصی می شوند را مسدود می کند. به طور خلاصه، گروه های عضلانی و اعصاب خاصی را فلج می کند. بوتاکس خود را به گیرنده های بافت ماهیچه های اسکلتی، انتهای عصبی، ماهیچه صاف و مغز متصل می کند. این از آزاد شدن انتقال دهنده عصبی استیل کولین جلوگیری می کند. این کار انتقال سیگنال های عصبی از گروه های عضلانی به مغز را متوقف می کند و ماهیچه ها را برای مدت کوتاهی فلج می کند. در واقع وقتی بوتاکس به ماهیچه های خاصی تزریق می شود، از انقباض آنها جلوگیری می کند. مانند یک محلول آرامش رفتار می کند. در مورد پلک(های) شما از سوزن بسیار نازک استفاده می کنیم قرار ملاقات ها فقط حدود 10 دقیقه برای هر چشم یا کمتر طول می کشد.

اثر بخشی بوتاکس زیر چشم

به طور کلی توصیه می شود که بوتاکس مستقیماً به چین و چروک زیر چشم تزریق نشود زیرا می تواند عوارض جانبی و خطرات بالقوه زیادی داشته باشد. برای استفاده موثر از بوتاکس برای درمان چین و چروک، سم باید به عضلات فعال تزریق شود. با سرکوب انقباض این عضلات ظاهر چین و چروک ها کاهش می یابد و زیبایی صورت بهبود می یابد.

با این حال، برای بسیاری از افراد، این عضلات زیر چشم نیست که علت مشکلات آنها است. به عنوان مثال، بوتاکس برای کیسه های چشم نسبتاً بی اثر خواهد بود، زیرا اغلب به دلیل وجود چربی یا ضعیف شدن رباط نگهدارنده ایجاد می شود.

اگر مشکل چین و چروک زیر چشم باشد، به طور کلی بوتاکس دور چشم تاثیر بیشتری نسبت به بوتاکس زیر چشم به تنهایی خواهد داشت. این شامل تزریق بوتاکس به سایر نواحی اطراف چشم مانند پیشانی و پنجه کلاغی است.

در مورد لیپوساکشن صورت بیشتر بدانید.

کاربردهای زیبایی بوتاکس دور چشم

استفاده صحیح از بوتاکس ظاهری جوان را به ارمغان می آورد. اگرچه برخی از کاربردها هنوز توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید نشده است، استفاده از بوتاکس برای کاهش خطوط پنجه کلاغی و خطوط پیشانی تایید شده و موثر است. ممکن است برای دستیابی به سطح مطلوب ظاهری به چندین تزریق بوتاکس نیاز داشته باشید.

خطوط پنجه کلاغی

پای کلاغی خطوطی پویا هستند که در اثر حرکات و حالات مکرر صورت مانند خنده یا لبخند ایجاد می شوند. با افزایش سن، ماهیچه های ما منقبض می شوند و پوست ما چروک می شود. در نهایت، خطوط حتی زمانی که حالات صورت شما ثابت است نیز قابل مشاهده می باشد.

در واقع خطوط پنجه کلاغی، چین‌های جانبی پوستی هستند که در گوشه بیرونی چشم به دلیل اختلال عملکرد جزئی عضلات دور چشم ایجاد می‌شوند. در واقع این خطوط با لبخند زدن بیشتر می شود. به دلیل ماهیت ماهیچه های درگیر در پای کلاغی، تعداد تزریق بوتاکس شما بیشتر از سایر روش های زیبایی است.

یکی دیگر از عوامل ایجاد کننده ی پای کلاغی شلی پوست است. پوست جوان پس از فشرده شدن یا کشیده شدن در حین حالات صورت به شکل اولیه خود باز می گردد، اما با افزایش سن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و می تواند شروع به افتادگی و ایجاد چین و چروک کند. پوست اطراف چشم ما به ویژه ظریف است و مستعد پیامدهای انتخاب سبک زندگی مانند سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و آسیب های ناشی از نور خورشید است. مراقبت نامناسب از پوست و سلامت نامناسب می تواند در رشد پنجه کلاغی نقش داشته باشد.

خطوط گلابلار

خطوط گلابلار چین و چروک هایی هستند که در قسمت بالایی صورت بین و بالای ابروهای شما ایجاد می شوند. چین‌ها وقتی اخم می‌کنید برجسته‌تر می‌شوند، اما می‌توانند در حالت استراحت وجود داشته باشند. آنها در نتیجه انقباض ماهیچه ها هستند که ابرو را به سمت جانبی و به سمت پایین حرکت می دهند. تزریق مواد آرایشی بوتاکس در اطراف پیشانی چین و چروک را برای حدود سه ماه کاهش می دهد.

خطوط پیشانی

بلند کردن ابرو معمولاً باعث ایجاد چین و چروک روی پیشانی می شود. اما چین ها همچنین می توانند با انقباض ذاتی عضلات ایجاد شوند که خطوط پیشانی را به شما می دهد. بوتاکس این چروک ها را نیز از بین می برد.

کاندیدای مناسب بوتاکس پای کلاغی

اگر پای کلاغی دور چشم خود دارید، ممکن است کاندیدای خوبی برای بوتاکس باشید. بسیاری از مردان و زنان سالم با خطوط و چین و چروک های قابل توجه در گوشه چشم کاندیدهای خوبی برای این درمان هستند. ممکن است کاندید مناسبی برای بوتاکس پای کلاغی نباشید اگر:

  • وضعیت سلامتی ضعیفی دارید.
  • آلرژی یا حساسیت دارید.
  • باردار یا شیرده هستند.

برای پای کلاغی به چه مقدار بوتاکس نیاز دارید؟

تزریق بوتاکس درمان‌های سفارشی‌سازی شده‌ای است که نیاز به دوز شخصی‌سازی شده دارد که عوامل زیادی مانند:

  • تعداد جلسات بوتاکس
  • اگر اولین درمان شما باشد
  • شدت خطوط و چین و چروک
  • ساختار و تقارن صورت
  • منطقه درمان
  • اندازه منطقه درمان

پای کلاغی یک ناحیه درمانی کوچک در نزدیکی بخش حساس صورت است. توصیه می شود 12 واحد بوتاکس در هر چشم برای نتایج مطلوب داشته باشید. برخی از بیمارانی که به تازگی بوتاکس را شروع کرده اند، ممکن است با واحدهای کمتر، حدود 10 واحد در هر چشم، شروع کنند تا از نتایج طبیعی با حداقل عوارض جانبی اطمینان حاصل کنند. متخصص پوست با تجربه شما می تواند ارزیابی جامعی از نیازهای شما برای تعیین مقدار مناسب بوتاکس برای درمان پای کلاغی ارائه دهد.

مدت زمان تاثیر بوتاکس بعد از تزریق

اگر بوتاکس در اطراف چشم ها و سایر ماهیچه های صورت تزریق شود، ممکن است حداقل سه تا هفت روز طول بکشد تا تأثیر بگذارد. گاهی اوقات، ممکن است چندین ماه طول بکشد تا نتایج ظاهر شوند.

قبل از بوتاکس دور چشم

پزشک ممکن است با استفاده از بی حس کننده موضعی یا یخ پوست شما را بی حس کند تا ناراحتی در طول عمل کاهش یابد. با این حال، اکثر افراد نیازی به بی حسی ندارند زیرا این روش دارای حداقل درد است.

در طول تزریق بوتاکس دور چشم

تزریق بوتاکس در مطب پزشک انجام می شود و این عمل تنها چند دقیقه طول می کشد. پزشک از یک سوزن نازک برای تزریق مقادیر کمی بوتاکس به عضلات یا پوست شما استفاده می کند. مقدار مورد نیاز بوتاکس به شدت چروک ها بستگی دارد.

نقاهت بوتاکس دور چشم

بعد از تزریق بوتاکس پزشکان به شما توصیه می کنند تا حداقل چهار ساعت پس از تزریق، نواحی تحت درمان را مالش ندهید تا خطر عوارض جانبی کاهش یابد. پزشک شما ممکن است توصیه کند تا 24 ساعت پس از تزریق از ورزش اجتناب کنید.

ماندگاری بوتاکس

آیا تزریق بوتاکس دور چشم دردناک است؟

عمل تزریق بوتاکس چند دقیقه طول می کشد، نسبتاً بدون درد است و بعد از 5 تا 7 روز نتیجه قابل مشاهده است.

آیا انجام بوتاکس دور چشم خطرناک است؟

عوارض جانبی درمان بوتاکس نادر است. ممکن است منجر به هماتوم خفیف، تورم، قرمزی، ضعف موقت عضلات اطراف، شل شدن پوست اطراف آن شود. با این حال، تمام عوارض جانبی موقتی هستند. تزریق بوتاکس در صورت حساسیت به هر یک از مواد تشکیل دهنده دارو و در صورت عفونت در ناحیه مصرف نباید استفاده شود. در کل مانند هر درمان دیگری، استفاده از تزریق بوتاکس خطرات و عوارضی دارد. این یکی از دلایلی است که باید هنگام انتخاب جراح پلاستیک صورت بسیار مراقب باشید. شما باید با کسی کار کنید که دقیقاً می داند چه کاری انجام می دهد و برای بررسی علائم، علل احتمالی و سابقه پزشکی خود وقت بگذارید تا مطمئن شوید که این اولین قدم برای شما مناسب است.

کلام آخر

درمان بوتاکس یکی از موثرترین و محبوب ترین درمان های زیبایی برای رفع چین و چروک است. این درمان در سال 2002 توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید شد. از آن زمان، محبوبیت بوتاکس بیشتر شده است و یکی از درمان همای محبوب در کشورمان برای درمان چروک دور چشم می باشد.

سوالات متداول

دکتر ساعدی

دکتر بابک ساعدی (متخصص گوش و حلق و بینی)

دکتر بابک ساعدی، یکی از جراحان زیبایی کشور است که دارای مدرک فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت از دانشگاه استانفورد آمریکا می باشند. ایشان سالانه صدها جراحی موفقیت صورت را انجام می دهند و عضو رسمی آکادمی جراحان پلاستیک بینی و صورت اروپا هستند. ایشان همچنین به دلیل تخصصشان در جراحی های گوش، حلق و بینی بسیار مطرح و شناخته شده هستند و در حال حاضر استاد تمام (فول پرفسور) دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *