تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از بلوار میرداماد، جنب بانک اقتصاد نوین، پلاک 1180، طبقه دوم، واحد 4

دکتر بابک ساعدی / تزریقات / بوتاکس دور چشم و هر آنچه باید بدانید
۱۳ دقیقه
بوتاکس دور چشم

بوتاکس دور چشم و هر آنچه باید بدانید

آنچه می خوانید...

پوست لطیف اطراف چشم بخشی از صورت ما است که اولین نشانه های پیری را نشان می دهد و تقریباً اولین چیزی است که در افراد به آن توجه می کنیم چشمان آنها است. آنها می توانند چیزهای زیادی از جمله سن فرد را بگویند. اولین نشانه های پیری، خشکی پوست، چین و چروک های کوچک و عدم ارتجاعی پوست به خصوص در پلک های پایینی است. با گذشت زمان، چین و چروک های اطراف گوشه های بیرونی چشم، به اصطلاح “خطوط خنده” شروع به ظاهر شدن می کنند. پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و در پلک‌های بالا و پایین احساس شلی پوست ایجاد می‌کند. بوتاکس دور چشم یکی از روش های ایمن از بین بردن خطوط ریز دور چشم می باشد. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

منظور از بوتاکس دور چشم چیست؟

پوست اطراف چشم نازک ترین و حساس ترین پوست در کل بدن است. از تعداد کمی غدد چربی، فیبرهای کلاژنی و الاستین تشکیل شده است. پوست چشم تحت تاثیر 22 عضله در حرکت مداوم و همچنین 10000 پلک زدن در روز اتفاق می افتد. به همین دلیل است که اولین علائم پیری در سطح اطراف چشم ظاهر می شود. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید به تسریع پیری کمک می کند.

هزینه بوتاکس دور چشم

در واقع یکی از رایج ترین اجزا صورت که هم خانم ها و هم آقایان در مورد زیبایی آن نگران هستند، ناحیه زیر چشم است. معمولاً افراد در این ناحیه دارای پوست تیره تر و همچنین خطوط ریز، پوست فرورفته و چین و چروک هستند. اگر نگران چین و چروک زیر چشم خود هستید، ممکن است از خود بپرسید که بوتاکس خطوط زیر چشم چقدر می تواند موثر باشد یا اینکه آیا بوتاکس می تواند در هنگام لبخند زدن به از بین بردن چین و چروک زیر چشم کمک کند.

چرا بوتاکس دور چشم پیشنهاد می‌شود؟

پس از تزریق بوتاکس به ماهیچه‌ها، تکانه های عصبی که باعث انقباض رشته های عضلانی خاصی می شوند را مسدود می کند. به طور خلاصه، گروه های عضلانی و اعصاب خاصی را فلج می کند. بوتاکس خود را به گیرنده های بافت ماهیچه های اسکلتی، انتهای عصبی، ماهیچه صاف و مغز متصل می کند. این از آزاد شدن انتقال دهنده عصبی استیل کولین جلوگیری می کند. این کار انتقال سیگنال های عصبی از گروه های عضلانی به مغز را متوقف می کند و ماهیچه ها را برای مدت کوتاهی فلج می کند. در واقع وقتی بوتاکس به ماهیچه های خاصی تزریق می شود، از انقباض آنها جلوگیری می کند. مانند یک محلول آرامش رفتار می کند. در مورد پلک(های) شما از سوزن بسیار نازک استفاده می کنیم قرار ملاقات ها فقط حدود 10 دقیقه برای هر چشم یا کمتر طول می کشد.

میزان اثر بخشی بوتاکس زیر چشم

به طور کلی توصیه می شود که بوتاکس مستقیماً به چین و چروک زیر چشم تزریق نشود زیرا می تواند عوارض جانبی و خطرات بالقوه زیادی داشته باشد. برای استفاده موثر از بوتاکس برای درمان چین و چروک، سم باید به عضلات فعال تزریق شود. با سرکوب انقباض این عضلات ظاهر چین و چروک ها کاهش می یابد و زیبایی صورت بهبود می یابد.
با این حال، برای بسیاری از افراد، این عضلات زیر چشم نیست که علت مشکلات آنها است. به عنوان مثال، بوتاکس برای کیسه های چشم نسبتاً بی اثر خواهد بود، زیرا اغلب به دلیل وجود چربی یا ضعیف شدن رباط نگهدارنده ایجاد می شود.
اگر مشکل چین و چروک زیر چشم باشد، به طور کلی بوتاکس دور چشم تاثیر بیشتری نسبت به بوتاکس زیر چشم به تنهایی خواهد داشت. این شامل تزریق بوتاکس به سایر نواحی اطراف چشم مانند پیشانی و پنجه کلاغی است.

✍️ بیشتر بدانید: ۶ تفاوت تزریق بوتاکس و ژل

کاربردهای زیبایی بوتاکس دور چشم و انواع آن

استفاده صحیح از بوتاکس ظاهری جوان را به ارمغان می آورد. اگرچه برخی از کاربردها هنوز توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید نشده است، استفاده از بوتاکس برای کاهش خطوط پنجه کلاغی و خطوط پیشانی تایید شده و موثر است. ممکن است برای دستیابی به سطح مطلوب ظاهری به چندین تزریق بوتاکس نیاز داشته باشید.

↲ بوتاکس زیر چشم

بوتاکس زیر چشم برای کاهش چین و چروک‌های زیر چشم استفاده می‌شود. در این روش، بوتولینوم توکسین نوع A (بوتاکس) به صورت تزریقی به زیر چشم تزریق می‌شود. بوتاکس با تخلیص عضلات مسئول بروز چین و چروک‌ها، آنها را کاهش می‌دهد. تزریق بوتاکس زیر چشم ممکن است نیازمند چندین تزریق در نقاط مختلف باشد و به طور معمول از چند ماه تا 6 ماه ماندگاری دارد.

↲ بوتاکس اطراف چشم

بوتاکس اطراف چشم برای کاهش چین و چروک‌های خطوط افقی یا عمودی اطراف چشم استفاده می‌شود. تزریق بوتاکس اطراف چشم معمولاً تا چند ماه ماندگاری دارد و برای حفظ نتایج، نیاز به تجدید تزریق و مراجعه دوره‌ای به پزشک متخصص است. همچنین مهم است که این روش توسط پزشک مجرب و متخصص انجام شود.

↲ بوتاکس گوشه چشم

تزریق بوتاکس گوشه چشم برای کاهش چین و چروک اطراف چشم توصیه می‌شود. روش تزریق آن مانند دیگر نقاط چشم بوده و به طور معمول تا چند ماه ماندگاری دارد و نیازمند تجدید تزریق و مراجعه دوره‌ای به جراح پلاستیک صورت است.

↲ بوتاکس خطوط پنجه کلاغی

پای کلاغی خطوطی پویا هستند که در اثر حرکات و حالات مکرر صورت مانند خنده یا لبخند ایجاد می شوند. با افزایش سن، ماهیچه های ما منقبض می شوند و پوست ما چروک می شود. در نهایت، خطوط حتی زمانی که حالات صورت شما ثابت است نیز قابل مشاهده می باشد.
در واقع خطوط پنجه کلاغی، چین‌های جانبی پوستی هستند که در گوشه بیرونی چشم به دلیل اختلال عملکرد جزئی عضلات دور چشم ایجاد می‌شوند. در واقع این خطوط با لبخند زدن بیشتر می شود. به دلیل ماهیت ماهیچه های درگیر در پای کلاغی، تعداد تزریق بوتاکس شما بیشتر از سایر روش های زیبایی است.
یکی دیگر از عوامل ایجاد کننده ی پای کلاغی شلی پوست است. پوست جوان پس از فشرده شدن یا کشیده شدن در حین حالات صورت به شکل اولیه خود باز می گردد، اما با افزایش سن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و می تواند شروع به افتادگی و ایجاد چین و چروک کند. پوست اطراف چشم ما به ویژه ظریف است و مستعد پیامدهای انتخاب سبک زندگی مانند سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و آسیب های ناشی از نور خورشید است. مراقبت نامناسب از پوست و سلامت نامناسب می تواند در رشد پنجه کلاغی نقش داشته باشد.

کاندیدای مناسب بوتاکس پای کلاغی

اگر پای کلاغی دور چشم خود دارید، ممکن است کاندیدای خوبی برای بوتاکس چشم باشید. بسیاری از مردان و زنان سالم با خطوط و چین و چروک های قابل توجه در گوشه چشم کاندیدهای خوبی برای این درمان هستند. ممکن است کاندید مناسبی برای بوتاکس پای کلاغی نباشید اگر:

  • وضعیت سلامتی ضعیفی دارید.
  • آلرژی یا حساسیت دارید.
  • باردار یا شیرده هستند.

برای پای کلاغی به چه مقدار بوتاکس نیاز دارید؟

تزریق بوتاکس درمان‌های سفارشی‌سازی شده‌ای است که نیاز به دوز شخصی‌سازی شده دارد که عوامل زیادی مانند:

  • تعداد جلسات بوتاکس
  • اگر اولین درمان شما باشد
  • شدت خطوط و چین و چروک
  • ساختار و تقارن صورت
  • منطقه درمان
  • اندازه منطقه درمان

پای کلاغی یک ناحیه درمانی کوچک در نزدیکی بخش حساس صورت است. توصیه می شود 12 واحد بوتاکس در هر چشم برای نتایج مطلوب داشته باشید. برخی از بیمارانی که به تازگی بوتاکس را شروع کرده اند، ممکن است با واحدهای کمتر، حدود 10 واحد در هر چشم، شروع کنند تا از نتایج طبیعی با حداقل عوارض جانبی اطمینان حاصل کنند. جراح پلاستیک صورت با تجربه شما می تواند ارزیابی جامعی از نیازهای شما برای تعیین مقدار مناسب بوتاکس برای درمان پای کلاغی ارائه دهد.

↲ بوتاکس خطوط گلابلار

خطوط گلابلار چین و چروک هایی هستند که در قسمت بالایی صورت بین و بالای ابروهای شما ایجاد می شوند. چین‌ها وقتی اخم می‌کنید برجسته‌تر می‌شوند، اما می‌توانند در حالت استراحت وجود داشته باشند. آنها در نتیجه انقباض ماهیچه ها هستند که ابرو را به سمت جانبی و به سمت پایین حرکت می دهند. تزریق مواد آرایشی بوتاکس در اطراف پیشانی چین و چروک را برای حدود سه ماه کاهش می دهد.

↲ بوتاکس پیشانی

بلند کردن ابرو معمولاً باعث ایجاد چین و چروک روی پیشانی می شود. اما چین ها همچنین می توانند با انقباض ذاتی عضلات ایجاد شوند که خطوط پیشانی را به شما می دهد. بوتاکس پیشانی این چروک ها را نیز از بین می برد.

تزریق بوتاکس دور چشم چطور انجام می‌شود؟

تزریق بوتاکس دور چشم به عنوان یک روش غیرجراحی برای کاهش چین و چروک‌های اطراف چشم استفاده می‌شود. عملکرد این تزریقات بر اساس تخلیص عضلات مسئول بروز چین و چروک‌ها است و باید حتما توسط پزشک مجرب و با تجربه پوشت انجام شود. مراحل اصلی تزریق بوتاکس دور چشم عبارتند از:

• مشاوره اولیه

ابتدا با یک پزشک جراح پلاستیک صورت و زیبایی مشورت کنید. در این مرحله، پزشک به شما توضیح می‌دهد که چگونه بوتاکس بر روی چشم‌های شما عمل می‌کند و نحوه اجرای روش را برایتان توضیح می‌دهد.

• معاینه و آنالیز عمق و میزان چین و چروک

پزشک محل‌هایی که به تزریق بوتاکس نیاز دارند را بررسی می‌کند و منطقه‌هایی را که باید تحت تأثیر قرار بگیرند، تعیین می‌کند. این ممکن است شامل خطوط افقی یا عمودی اطراف چشمان شما باشد.

• ضدعفونی کردن اطراف چشم

پزشک قبل از تزریق، منطقه چشم را به طور کامل ضدعفونی می‌کند تا احتمال هر خطر و عفونتی را به حداقل برساند.

• تزریق بوتاکس دور چشم

پزشک با استفاده از سوزن‌های بسیار ریز، بوتاکس را به صورت تزریق مستقیم در محل مورد نظر تزریق می‌کند. تعداد و مکان تزریق‌ها بستگی به میزان چین و چروک‌ها و نیز تشخیص پزشک دارد.

↫ عکس بوتاکس دور چشم توسط دکتر بابک ساعدی:

ماندگاری بوتاکس

• مراقبت های بعد از عمل

پس از تزریق بوتاکس، پزشک ممکن است به شما توصیه‌هایی درباره مراقبت‌های لازم بعد از بوتاکس دور چشم دهد. همچنین، اگر نیاز به تزریق مکملی در جلسات بعدی داشته باشید، روند زمانبندی را با پزشک خود هماهنگ کنید.

مدت زمان تاثیر بوتاکس بعد از تزریق

اگر بوتاکس در اطراف چشم ها و سایر ماهیچه های صورت تزریق شود، ممکن است حداقل سه تا هفت روز طول بکشد تا تأثیر بگذارد. گاهی اوقات، ممکن است چندین ماه طول بکشد تا نتایج ظاهر شوند.

ماندگاری بوتاکس چشم چقدر است؟

مدت ماندگاری بوتاکس در منطقه چشم در حالت کلی، معمولاً مفعول شدن بوتاکس در ناحیه چشم حدود 3 تا 4 ماه طول می‌کشد. با این حال، با توجه به متغیر بودن فاکتورهایی مانند نوع بوتاکس استفاده شده، ترکیب شیمیایی، دوز مصرفی و واکنش بدن هر فرد به آن، مدت ماندگاری آن متفاوت خواهد بود.
مهم است بدانید که تأثیر بوتاکس در طول زمان کم‌رنگ می‌شود و باید درصورت تمایل به حفظ اثر آن، به صورت دوره‌ای تجدید نمود. افراد برای حفظ نتایج بوتاکس معمولاً به طور منتظم دوباره به پزشک مراجعه می‌کنند تا در این زمینه نیازهایشان را بررسی کند و دوز مناسب را تعیین کند.

↫ فیلم تزریق بوتاکس دور چشم و میزان ماندگاری آن:

00:45
truncate dir-rtl

ماندگاری بوتاکس‌صورت چقدر است

بایدها و نبایدهای قبل از بوتاکس دور چشم

پزشک ممکن است با استفاده از بی حس کننده موضعی یا یخ پوست شما را بی حس کند تا ناراحتی در طول عمل کاهش یابد. با این حال، اکثر افراد نیازی به بی حسی ندارند زیرا این روش دارای حداقل درد است.

نکات مهم در طول تزریق بوتاکس دور چشم

تزریق بوتاکس در مطب پزشک انجام می شود و این عمل تنها چند دقیقه طول می کشد. پزشک از یک سوزن نازک برای تزریق مقادیر کمی بوتاکس به عضلات یا پوست شما استفاده می کند. مقدار مورد نیاز بوتاکس به شدت چروک ها بستگی دارد.

دوره نقاهت بعد از بوتاکس دور چشم

بعد از تزریق بوتاکس پزشکان به شما توصیه می کنند تا حداقل چهار ساعت پس از تزریق، نواحی تحت درمان را مالش ندهید تا خطر عوارض جانبی کاهش یابد. پزشک شما ممکن است توصیه کند تا 24 ساعت پس از تزریق از ورزش اجتناب کنید.

آیا تزریق بوتاکس دور چشم دردناک است؟

عمل تزریق بوتاکس تنها چند دقیقه طول می کشد، نسبتاً بدون درد است و بعد از 5 تا 7 روز نتیجه قابل مشاهده است. پس خطر خاصی سلامتی فرد را تهدید نخواهد کرد. با این‌حال لازم است با دقت به نکات مراقبتی بعد از تزریق بوتاکس توجه کرده و آن‌ها را رعایت نمایید تا میزان درگیری و واکنس بدنتان به عوارض احتمالی بعد از بوتاکس را به حداقل برسانید.

معایب و خطرات بوتاکس دور چشم

عوارض جانبی درمان بوتاکس نادر است. ممکن است منجر به هماتوم خفیف، تورم، قرمزی، ضعف موقت عضلات اطراف، شل شدن پوست اطراف آن شود. با این حال، تمام عوارض جانبی موقتی هستند. تزریق بوتاکس در صورت حساسیت به هر یک از مواد تشکیل دهنده دارو و در صورت عفونت در ناحیه مصرف نباید استفاده شود. در کل مانند هر درمان دیگری، استفاده از تزریق بوتاکس خطرات و عوارضی دارد. این یکی از دلایلی است که باید هنگام انتخاب بهترین جراح پلاستیک صورت بسیار مراقب باشید. شما باید با کسی کار کنید که دقیقاً می داند چه کاری انجام می دهد و برای بررسی علائم، علل احتمالی و سابقه پزشکی خود وقت بگذارید تا مطمئن شوید که این اولین قدم برای شما مناسب است.

*~ سوالات متداول درباره بوتاکس دور چشم ~*

در نهایت…

درمان بوتاکس یکی از موثرترین و محبوب ترین درمان های زیبایی برای رفع چین و چروک است. این درمان در سال 2002 توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید شد. از آن زمان، محبوبیت بوتاکس بیشتر شده است و یکی از درمان همای محبوب در کشورمان برای درمان چروک دور چشم می باشد.

دکتر ساعدی

دکتر بابک ساعدی (متخصص گوش و حلق و بینی)

دکتر بابک ساعدی، یکی از جراحان زیبایی کشور است که دارای مدرک فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت از دانشگاه استانفورد آمریکا می باشند. ایشان سالانه صدها جراحی موفقیت صورت را انجام می دهند و عضو رسمی آکادمی جراحان پلاستیک بینی و صورت اروپا هستند. ایشان همچنین به دلیل تخصصشان در جراحی های گوش، حلق و بینی بسیار مطرح و شناخته شده هستند و در حال حاضر استاد تمام (فول پرفسور) دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *