تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از بلوار میرداماد، جنب بانک اقتصاد نوین، پلاک 1180، طبقه دوم، واحد 4

دکتر بابک ساعدی / بلاگ / مقالات / ترميم بيني تا پنج ساعت اوليه در شکستگی‌ها اهميت بالايي دارد
۴ دقیقه

ترميم بيني تا پنج ساعت اوليه در شکستگی‌ها اهميت بالايي دارد

آنچه می خوانید...

وجود داشته باشد اين شكستگي اهميت چنداني ندارد و مهم تلقي نمي‌شود و هنگامي كه شكستگي‌هاي ديگر در بدن درمان شده باشد اين شكستگي بررسي مي‌شود.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در خصوص علائم شكستگي بيني اظهار داشت: علائم اين ضايعه شامل درد، تغيير شكل بيني، كبودي اطراف چشم، كبودي بيني، گرفتگي بيني، خونريزي و جا به جايي استخوان‌هاي بيني است. ‌

وي پيرامون اقدامات اوليه كه در زمان شكستگي بيني بايد سريعا انجام شود، اظهار كرد: 24 تا 48 ساعت پس از وارد شدن ضربه‌اي به بيني بايد روي آن يخ گذاشت و درمراحل اوليه قبل از اينكه تورم زياد شود سريعا بايد برای جا انداختن وترميم بيني اقدام كرد. چهار تا پنج ساعت اوليه در شكستگي بيني اهميت بالايي دارد.

دكترساعدي در مورد فرصت جا انداختن شكستگي بيني گفت: چهار تا پنج ساعت اوليه زمان مناسبي براي جا انداختن بيني است چون با گذشت زمان و ایجاد تورم بيني، قابليت جا انداختن در مراحل اوليه را از دست مي رود.

وي درخصوص مدت زمان جا انداختن شكستگي بيني در اطفال و بزرگسالان بيان كرد: در اطفال مدت جا انداختن بيني پنج تا هفت روز و در بزرگسالان اين مدت هفت تا ده روز است. به علت تورم شديد امكان جا انداختن بيني پس از چند روز اول از دست مي رود و تاخير موجب عدم جا انداختن بيني مي‌شود.

اين عضو مركز تحقيقات گوش وحلق وبيني دانشگاه علوم پزشكي تهران در خصوص نحوه تشخيص شكستگي بيني گفت: معاينات باليني بيني بهترین راهي است كه جا به جايي استخوان‌هاي بيني را مشخص مي‌كند البته عكس و اسكن جنبه كمكي دارد و درد و متحرك بودن بخشي از استخوان با لمس دست مشخص مي‌شود.

دكتر ساعدي افزود: شکستگی بینی برخلاف شکستگی عضوهای دیگری مانند دست و پا با عکس رادیولوژی تشخیص داده نمی‌شود، بلکه معاینات بالینی تنها راه تشخیص است چرا که در عکس ممکن است شکستگی‌های کاذب دربینی مشخص شود.

اين جراح و متخصص گوش و حلق و بيني در خصوص شکستگی غضروف بینی گفت: شکستگی غضروف بینی در عکس مشخص نمی‌شود، بنابراین لازم است به منظور تشخیص شکستگی بینی، معاینات دقیقي بر روي بيني فرد صورت بگيرد. معمولا تشخیص شکستگی بینی به دلیل ورم وتغییر شکل جزئی، چند روز پس از آسیب توسط پزشک قابل شناسایی است.

انجام جراحي زيبايي پلاستيك بيني، 6 ماه تا يك سال پس از ضربه

اين عضو مركز تحقيقات گوش و حلق وبيني دانشگاه علوم پزشكي تهران با اشاره به درمان دارويي شكستگي بيني گفت: براي‌ دردهاي‌ خفيف ‌داروهاي‌ بدون ‌نسخه‌ نظير استامينوفن‌ كافي ‌است و آنتي‌بيوتيك‌ها در صورت‌ بروز عفونت ‌تجويز مي شود.

وي در خصوص درمان اورژانسي شكستگي بيني اظهار كرد: زماني كه تيغه وسط بيني جا به جا مي شود و هماتوم (تجمع خون) در بيني به وجود مي‌آيد بايد به شكل اورژانسي تجمع خون را تخيله كرد.

اين جراح و متخصص گوش و حلق و بيني پيرامون عوارض شكستگي بيني گفت: اگر بيني دچار شكستگي شود و در زمان مناسب درمان نشود گرفتگي بيني، باقي ماندن انحراف ظاهري يا داخلي، ايجاد آبسه و در مواردي كه سپتوم درمان نشود منجر به سوراخ شدن تيغه بيني و احيانا بيني زيني شكل مي‌شود.

وي در خصوص بهترين زمان براي جراحي پلاستيك بيني گفت: اگر بيني در ابتدا درمان نشود بعد از گذشت 6 ماه تا يك سال پس از ضربه در صورت نداشتن عارضه ي شديد بيني، بايد از طريق جراحي زيبايي پلاستيك تغيير شكل بيني را ترميم و بازسازي كرد.

دكتر ساعدي در خصوص آمار شكستگي بيني در ايران گفت: با اينكه آمار شكستگي بيني درمردان بيشتر از زنان است، اما جراحي پلاستيك زيبايي در زنان بيشتر انجام مي شود. شكستگي بيني در كودكان نيز ديده مي شود اما در اطفال درمان متفاوت است چون بيني در حال رشد است و شكستگي بيني موجب اختلال، بدشكلي، كجي و رشد نامناسب در بزرگسالي مي شود.

دکتر ساعدی

دکتر بابک ساعدی (متخصص گوش و حلق و بینی)

دکتر بابک ساعدی، یکی از جراحان زیبایی کشور است که دارای مدرک فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت از دانشگاه استانفورد آمریکا می باشند. ایشان سالانه صدها جراحی موفقیت صورت را انجام می دهند و عضو رسمی آکادمی جراحان پلاستیک بینی و صورت اروپا هستند. ایشان همچنین به دلیل تخصصشان در جراحی های گوش، حلق و بینی بسیار مطرح و شناخته شده هستند و در حال حاضر استاد تمام (فول پرفسور) دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *