تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از بلوار میرداماد، جنب بانک اقتصاد نوین، پلاک 1180، طبقه دوم، واحد 4

دکتر بابک ساعدی / خدمات جراحی / هر آنچه که باید در مورد تزریق چربی بدانید.
۷ دقیقه
تزریق چربی به صورت

هر آنچه که باید در مورد تزریق چربی بدانید.

آنچه می خوانید...

انتقال چربی به صورت یک عمل زیبایی نسبتا ساده و در عین حال موثر است که برای حجم دادن و جوانسازی صورت استفاده می شود. در انتقال چربی از سلول‌های چربی خود بیمار استفاده می شود. این چربی ها، خالص و میکرونیزه می‌شود و سپس با کانول‌های کوچک تزریق می‌شود تا حجم و تعادل طبیعی به صورت بدهد. روش انتقال چربی معمولاً در اتاق عمل برای چندین نواحی صورت یا به عنوان یک روش سرپایی بر روی نواحی کوچکتر مانند لب ها انجام می شود. این درمان برای دستیابی به نتایج بهتر می تواند با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) برای افزایش پتانسیل جوانسازی ترکیب  شود. بنابراین تزریق چربی می تواند علاوه بر متناسب سازی صورت، منجر به جوانسازی و زیبایی چهره شود. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در این خصوص بدانید.

تزریق چربی صورت چیست؟

رایج ترین گزینه های انتقال چربی شامل برداشتن چربی از ناحیه اهدا کننده با لیپوساکشن ملایم و سپس تزریق مجدد سلول های چربی خالص شده برای افزایش حجم صورت است. در این روش پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. برای اینکه بیمار کاندید خوبی برای انتقال چربی صورت باشد، باید یک محل اهداکننده داشته باشد تا بتواند از آن چربی برداشت کند. این باید ناحیه ای باشد که قبلاً برداشت نشده باشد تا از برداشت سلول های چربی زخمی و غیر زنده جلوگیری شود. برخی از نواحی که معمولاً برای انتقال چربی صورت استفاده می شود عبارتند از: قسمت تحتانی شکم، قسمت داخلی ران، قسمت بیرونی باسن، بازوها.

قیمت تزریق چربی به صورت

 تزریق چربی به چه نواحی انجام می شود؟

نواحی رایج برای پیوند چربی صورت عبارتند از:

 • شقیقه ها برای پر کردن حفره های بالای صورت و بالا بردن ابرو
 • در کنار  ابروی بیرونی برای کمک به حجم دادن و شکل دادن به این ناحیه
 • پلک های بالایی برای پر کردن گودی با چربی میکرونیزه
 • پلک های پایینی برای جایگزینی حجم از دست رفته و پر کردن ناحیه فرورفتگی اشک
 • گونه ها برای ایجاد حجم و فرم به گونه ها
 • چین های نازولبیال که می توانند با چربی پر شوند
 • لب ها برای ایجاد حجم پایدار و طبیعی
 • پایین صورت برای کمک به بلند کردن گوشه های دهان

اطلاعات مهم در مورد تزریق چربی

پیش از اقدام به تزریق چربی مهم است که تمام گزینه های درمان را با دکتر ساعدی به منظور دستیابی به ایمن ترین و موثرترین نتایج در میان بگذارید. بیماری که برای اولین بار مراجعه می کند باید در تزریق و مقدار آن به منظور دستیابی به ظاهر متناسب و زیبا توجه جدی شود. پرکننده های اسید هیالورونیک نسبتا ارزان، غیر دائمی، ایمن هستند و به راحتی در مطب با زمان محدود تزریق می شوند. این ممکن است به عنوان اولین قدم قبل از در نظر گرفتن انتقال چربی صورت انجام شود. انتقال چربی را می توان با سایر روش های زیبایی مانند لیپوساکشن و عمل های صورت مانند لیفت صورت، لیفت گونه و بلفاروپلاستی ترکیب کرد. در مورد پروتز چانه و گونه بیشتر بدانید.

از طریق انتقال چربی صورت، بیماران می‌توانند صورتی جوان‌تر داشته باشند. این جوانسازی در سراسر صورت با کمترین زمان استراحت و عوارض جانبی کمی به دست آورند. با انتظارات واقع بینانه اکثر بیماران از نتایج این روش راضی هستند. قابل ذکر است، با انجام این روش می توان حجم را با افزودن یک پرکننده اسید هیالورونیک اضافه کرد.

در تزریق چربی به صورت سلول های چربی باید با دقت کار شوند و به آرامی تزریق شوند تا از زنده ماندن انتقال چربی اطمینان حاصل شود. تقریباً 50 تا 70 درصد چربی تزریق شده زنده می ماند و در ناحیه تزریق رشد می کند. تورم و کبودی را می توان با تکنیک های تزریق مناسب با کانول های کوچک و افزودن PRP به حداقل رساند.

تزریق چربی علاوه بر برطرف کردن مشکلات فوق،حالت شادابی بر پوست ان ناحیه می دهد. معمولا چربی از نواحی پایین شکم و با شیوع کمتر باسن و کنار پاها برداشته،بعد ازفراوری مناسب سلولها با تکنیک مخصوصی در نواحی مورد نظر تزریق می گردد.

 • میزان موقعیت این روش حدود 60 تا 70% است.در صورت موفقیت دائمی می باشد.
 • نواحی که به این تکنیک خوب پاسخ می دهند،گونه ها ، اطراف لب و چانه می باشد.
 • ناحیه دیگر که به همراه عمل زیبایی پلک تحتانی می شود،تزریق در ناحیه پلک تحتانی وحدقه چشم می باشد.
 • ناحیه گیجگاه دو طرفه،پر از نواحی مناسب تزریق می باشد.در مواردی که تزریق به شکل نسبی جذب میشود ، تزریق ژل بر روی ان قابل انجام می باشد.

مراقبت های قبل از عمل

 • در روز مراجعه حتما بدون ارایش به مطب تشریف بیاورید.
 • بهتر است جهت چک نتایج یک اینه همراه خود داشته باشید.
 • ممکن است تزریق، اندکی دردناک باشد که با مسکن قابل بر طرف کردن می باشد.
 • کبودی بعد از تزریق تا چند روز اول قابل انتظار است.
 • بعد از تزریق، عدم حرکت و ماساژ زیاد در ناحیه تزریق توصیه نمی شود.
 • گاهی اوقات نیاز به مصرف انتی بیوتیک بعد از تزریق می باشد.
 • چنانچه در طی روزها و هفته های بعد از تزریق،قرمزی ، درد و تورم در ناحیه تزریق ایجاد شد ، حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.
مزایای تزریق چربی

رویه انجام تزریق چربی

روش های پیوند چربی به صورت سرپایی انجام می شود و معمولاً مناطق کوچکی را می توان در مطب در کمتر از یک ساعت با بی حسی موضعی انجام داد. انتقال چربی کامل صورت معمولاً در اتاق عمل تحت برخی روش‌های بیهوشی تحت نظارت انجام می‌شود.

برای انتقال چربی در مطب، چربی از محل اهدایی که بیهوش می‌شود جمع‌آوری می‌شود و با یک تکنیک لیپوساکشن برداشته می‌شود. سپس چربی از تمام بافت ها و مایعات دیگر تمیز و خالص می شود و سپس از فیلتری عبور می کند که چربی را میکرونیزه می کند تا به راحتی از طریق کانول های کوچک تزریق شود. پلاسمای غنی از پلاکت از خون بیمار سانتریفیوژ می شود و قبل از تزریق در چربی ادغام می شود. سپس چربی در مقادیر کم از طریق محل های سوراخ کوچک با کانول های کوچک تزریق می شود. قرار دادن صحیح چربی در هر ناحیه برای دستیابی به نتایج مطلوب مهم است. یخ بلافاصله بعد از آن برای کمک به کاهش تورم استفاده می شود. در مورد تزریق ژل لب بیشتر بدانید.

تزریق چربی به کل صورت یا چند ناحیه معمولاً از یک روش پیروی می کند، به غیر از این که چربی ممکن است از چندین نواحی بدن برداشت شود زیرا چربی بیشتری مورد نیاز است و سپس به چندین نواحی صورت تزریق می شود.

بهترین دکتر تزریق چربی

مراقبت و بهبودی بعد از تزریق چربی

پس از انتقال چربی صورت، بیماران ممکن است حدود یک هفته دچار ناراحتی و تورم خفیف شوند، اگرچه این عوارض معمولاً خود به خود فروکش می‌کنند. با استفاده از یخ می‌توان شدت تورم تزریق چربی را کاهش داد. ممکن است در ابتدا لب ها بیش از حد پر و ناهموار به نظر برسند، زیرا ممکن است در یک ناحیه نسبت به قسمت های دیگر تورم بیشتری وجود داشته باشد. نتیجه نهایی معمولاً در چهار هفته بعد مشخص می گردد. محل اهدایی که از آنجا چربی برداشت می شود ممکن است تورم و کبودی جزئی داشته باشد که ممکن است حدود 1 هفته طول بکشد که این تورم ها بر طرف شود. در این روش از بخیه استفاده نمی شود و هیچ بخیه ای برای برداشتن وجود ندارد. اکثر بیماران می توانند در عرض یک تا دو روز پس از عمل به سر کار و سایر فعالیت های عادی خود بازگردند، اگرچه باید از ورزش و سایر فعالیت های سنگین برای مدتی طولانی اجتناب شود. بهبودی پس از پیوند چربی کامل صورت و سایر روش های ترکیبی ممکن است بیشتر طول بکشد.

کلام آخر

تزریق چربی از جمله پیشرفتهای جدید در رشته جراحی زیبایی صورت و بینی می باشد در حقیقت این روش تزریق سلولهای مرده چربی نمی باشد و پیوند سلولهای زنده از ناحیه ای به ناحیه دیگر می باشد گه از جمله عملهای موثر در جراحی زیبایی صورت می باشد. معمولا در افرادی که به علت سن،بخشی از سلولهای چربی صورت خود را از دست داده اند، دچار خمودگی پوست،چین وچروک و با فرورفتگی در ناحیه ای از صورت می باشد. اگر به دنبال یک روش موثر و کارا برای زیبا سازی و جوانسازی صورت خود هستید، دکتر بابک ساعدی بهترین جراح پلاستیک انجام تزریق چربی به صورت در تهران می باشند.

دکتر ساعدی

دکتر بابک ساعدی (متخصص گوش و حلق و بینی)

دکتر بابک ساعدی، یکی از جراحان زیبایی کشور است که دارای مدرک فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت از دانشگاه استانفورد آمریکا می باشند. ایشان سالانه صدها جراحی موفقیت صورت را انجام می دهند و عضو رسمی آکادمی جراحان پلاستیک بینی و صورت اروپا هستند. ایشان همچنین به دلیل تخصصشان در جراحی های گوش، حلق و بینی بسیار مطرح و شناخته شده هستند و در حال حاضر استاد تمام (فول پرفسور) دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *