تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از بلوار میرداماد، جنب بانک اقتصاد نوین، پلاک 1180، طبقه دوم، واحد 4

دکتر بابک ساعدی / جراحی پلاستیک صورت / روش های جراحی و غیرجراحی تقویت و فرم‌دهی لب
۵ دقیقه
روشهای جراحی و غیرجراحی تقویت و فرم‌دهی لب - دکتر بابک ساعدی

روش های جراحی و غیرجراحی تقویت و فرم‌دهی لب

آنچه می خوانید...

در این مقاله به بررسی روش‌های بهبود شکل و حجم لب‌ها خواهیم پرداخت. این روش‌ها شامل لیفتینگ لب، تزریق ژل و درموفت یا فاشیا به عنوان روش‌های جراحی و تزریق مواد پرکننده و استفاده از محصولات آرایشی به عنوان یکی دیگر از روش‌های غیرجراحی حجیم‌سازی و تقویت لب است. این مقاله دکتر بابک ساعدی؛ نگاه متخصص گوش و حلق و بینی و فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت و استاد تمام دانشگاه تهران را در این باره خواهید شنید.

اهمیت تقویت و زیباسازی لب‌ها

ژل‌‌های حجم‌دهی به لب باید از انواع مخصوص انتخاب شود. لب‌های زیبا نشان‌دهنده سلامتی است و بررسی‌ها حاکی از آن است که هنگام نگاه‌کردن به چهره افراد، پس از بینی و وضعیت پوست توجه به لب‌ها جلب می‌شود. لب‌ها در برقراری ارتباط و صحبت با دیگران نیز نقش بسیار مهمی دارند. لب‌ها یکی از نمادهای زیبایی در فرهنگ‌های مختلف از جمله فرهنگ مردم کشور ما محسوب می‌شود. 

تاثیر تناسب لب بالا و پایین در زیبایی

نسبت مناسب لب‌ها به یکدیگر نکته مهمی است که البته در طول زمان تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد. برای مثال در گذشته این نکته وجود داشت که لب بالا باید دو سوم باشد اما در حال‌حاضر مساوی‌بودن لب بالا و پایین از نظر زیبایی‌ شناختی مغایرتی ندارد. لب بالا باید چند میلی‌متر جلوتر از لب پایین باشد. معمولا لب بالا از نظر زیبایی‌شناختی دو نقطه و لب پایین یک نقطه برجسته داشته و رویکرد برجسته سازی لب را به درستی نمایان می‌کند. 

ماندگار تزریق ژل لب چقدر است؟

ماندگار تزریق ژل لب چقدر است؟

ماندگاری تزریق ژل لب ممکن است بین افراد مختلف متفاوت باشد و تحت تأثیر عوامل متعددی قرار بگیرد.  دکتر بابک ساعدی اینگونه بیان می‌کنند که اصولا حداکثر ماندگاری تزریق ژل لب حدود شش ماه است. عواملی که بر ماندگاری ژل لب تأثیر می‌گذارند عبارتند از:

• نوع ماده پرکننده

مواد پرکننده مختلفی برای تزریق در لبها استفاده می‌شود و هر کدام ماندگاری متفاوتی دارند. برخی از مواد پرکننده ماندگاری بیشتری دارند نسبت به دیگران.

• نحوه جذب بدن

بدن هر فرد به طور متفاوت به ماده پرکننده واکنش نشان می‌دهد. سرعت جذب و تخلیه ماده پرکننده توسط بدن می‌تواند در ماندگاری آن تأثیرگذار باشد.

• فعالیت لب

استفاده مکرر از لبها برای خندیدن، صحبت کردن، بوسیدن و خوردن به طر ناصحیح آن می‌تواند موجب جذب سریع‌تر ماده پرکننده و کاهش ماندگاری آن شود.

• عوامل فیزیکی

عواملی مانند تابش مستقیم آفتاب، حرارت یا سرما می‌توانند روی ماندگاری ژل لب تأثیر بگذارند. استفاده از محافظت‌های مناسب می‌تواند به ماندگاری طولانی‌تر کمک کند.

انواع روش های تزریق ژل و تقویت لب

برای دستیابی به چنین نسبت‌هایی و زیباتر شدن لب‌ها دو روش تزریق ژل و روش‌های جراحی وجود دارد و امروزه افراد بسیاری متقاضی انجام این روش‌ها هستند. 

۱- تزریق ژل له لب

روش اول که در‌ حال‌حاضر کاربرد بالایی دارد، تزریق ژل است. در گذشته ژل‌های دائمی و پروتز مرسوم بود که اکنون به‌دلیل عوارض این مواد دیگر موردکاربرد نیست و تقریبا منسوخ شد.
عمده ژل‌هایی که برای تزریق به لب استفاده می‌شود، ژل‌های هیالورونیک ‌اسید است اما باید دانست که هر نوع ژل هیالورونیک اسید برای تزریق به لب مناسب نیست. لب‌ها عروق زیادی دارند و اگر ژل نامناسب در این قسمت تزریق شود، زمینه‌‌ساز عوارض متعددی نظیر نکروز یا از بین‌رفتن بافت و… می‌گردد. متاسفانه امروزه در مراکز غیرمجاز و توسط افراد فاقد تخصص کافی از ژل‌های غیرمناسب برای لب استفاده می‌شود که عوارض متعددی برای فرد در پی دارد. باید دانست که ژل برای بدن یا دست حتی دیگر قسمت‌های صورت را نمی‌توان برای لب تزریق کرد و حتما انواع مختص لب باید انتخاب گردد.
تزریق ژل به لب با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. لب ناحیه پرخونی است و امکان دارد با درد نیز همراه باشد اما به‌طور عادی نتیجه حاصل از تزریق در مواردی که توسط افراد متخصص زیبایی لب و با ژل مرغوب انجام شود، رضایت‌بخش است. 
البته باید در نظر داشت که لب ناحیه‌ای متحرک است و نمی‌توان انتظار ماندگاری بالایی از ژل داشت. تاثیر ژل در حد 4 تا 6 ماه مدت منطقی است. 
بعضی افراد تمایل به تزریق ماندگارتر دارند و ممکن است در این زمینه تزریق چربی پیشنهاد شود اما توجه به این نکته نیز ضروری است که چربی‌ها داخل لب باقی نمی‌مانند و این روش، برای همه افراد مناسب نیست. فقط در افرادی که سن بالا دارند ممکن است جای‌گذاری چربی تا حدی کمک‌‌کننده باشد. 

✍️ بیشتر بدانید: ۸ تکنیک فیلر لب

۲- لیفت لب

لیفت لب روش ماندگار برای فرم‌دهی به لب است. در کنار حجم‌دهی و تغییر حالت لب از طریق تزریق، روش‌های دائمی‌تر نیز وجود دارد. در این زمینه دو روش وجود دارد. روش اول، لیفت لب است و برای افرادی که لب بالا آنها بلند است می‌تواند کاربرد داشته‌باشد. در این روش در زیر بینی بر اساس طراحی اولیه برش داده میشود پوست اضافه برداشته میشود بافت بالای لب باز و با نخ بخیه در محل جدید ترمیم میگردد. البته احتمال باقی‌ماندن اثر در قسمت زیر بینی وجود دارد. این روش در افرادی که لب کوتاه و یا دندان و فک بالای جلو دارند نامناسب است. امکان عمل همزمان با بینی هم وجود دارد

۳- درموفت یا فاشیا

روش دیگر استفاده از اضافه‌کردن درموفت یا فاشیا است که با بی‌حسی موضعی قابل‌انجام است و نتیجه پایدار و قابل‌قبول دارد. در این روش که در گروه روش های جراحی تقویت و فرم‌دهی لب قرار می‌گیرد از فاشیای عضله گیجگاهی یا چربی شکم استفاده می‌شود، به این صورت که برش کوچکی در کنار لبها داده شده و فاشیا جاگذاری و فیکس میگردد.

در نهایت…

توجه داشته باشید که مهم است با یک پزشک تخصصی مشورت کنید تا با بررسی دقیق و معاینه اصولی، بهترین روش برای فرم دهی لبها را بر اساس وضعیت شما و نیازهایتان مشخص کند. همچنین، پیش از هر جراحی یا درمان با روش‌های غیرجراحی، نکاتی مانند خطرات، عوارض و نتایج مورد انتظار را با پزشک خود بررسی کنید و درباره آن تحقیقات گسترده‌ای داشته باشید.

دکتر ساعدی

دکتر بابک ساعدی (متخصص گوش و حلق و بینی)

دکتر بابک ساعدی، یکی از جراحان زیبایی کشور است که دارای مدرک فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت از دانشگاه استانفورد آمریکا می باشند. ایشان سالانه صدها جراحی موفقیت صورت را انجام می دهند و عضو رسمی آکادمی جراحان پلاستیک بینی و صورت اروپا هستند. ایشان همچنین به دلیل تخصصشان در جراحی های گوش، حلق و بینی بسیار مطرح و شناخته شده هستند و در حال حاضر استاد تمام (فول پرفسور) دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *