تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از بلوار میرداماد، جنب بانک اقتصاد نوین، پلاک 1180، طبقه دوم، واحد 4

دکتر بابک ساعدی / جراحی پلاستیک صورت / جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی چیست؟
۷ دقیقه
جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی چیست؟

آنچه می خوانید...

جراحی زیبایی گوش که به آن اتوپلاستی نیز می‌گویند یک نوع از جراحی زیبایی می‌باشد که روی گوش خارجی انجام می‌شود. در این عمل، جراح پلاستیک اندازه، شکل و یا زاویه‌ی گوش را تغییر می‌دهد و متناسب با فرم چهره‌ی شما اصلاح می‌نماید. برخی از افراد جهت ترمیم یک ناهنجاری که در ساختار گوش آن‌ها وجود دارد اقدام به این جراحی می‌نمایند و برخی از افراد به دلیل شکل گوش‌هایشان که از کناره‌های سر بیرون زده است و از لحاظ زیبایی برای آن‌ها ناراحت کننده است، مایل به انجام جراحی هستند. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا بیشتر در مورد جراحی گوش و بهترین جراح گوش در تهران بدانید.

هدف از انجام جراحی زیبایی گوش

گوش خارجی شامل قسمت‌هایی است که داخل پوست قرار دارند و رشد آن در دوران جنینی شروع می‌شود و پس از تولد نیز همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد. هر گونه اختلالی که در رشد گوش خارجی ایجاد شود می‌تواند منجر به شکل غیرطبیعی شود، در این مواقع جراح پلاستیک می‌تواند این ناهنجاری‌ها را مورد اصلاح قرار دهد. درمورد جراحی مجدد بینی بیشتر بدانید.

هزینه جراحی زیبایی گوش

انواع اتوپلاستی

 • بزرگ کردن گوش: در برخی از افراد گوش‌ها بسیار کوچک تر از حد طبیعی می‌باشد و یا اینکه ممکن است به صورت کامل رشد نکرده باشند، در این موارد جراحی بزرگ کردن گوش قابل انجام است.
 • سنجاق کردن گوش: در افرادی که گوش‌های برجسته‌ای دارند که از دو طرف سر بیرون زده است، جراحی تحت عنوان سنجاق کردن گوش به منظور نزدیک کردن گوش‌ها به سر انجام می‌شود.
 • کوچک کردن گوش: ماکروتیا اصطلاحی جهت گوش‌های بسیار بزرگ می‌باشد که توسط جراحی زیبایی گوش قابل اصلاح می‌باشد.

کاندید مناسب جراحی زیبایی گوش

 • افرادی که دچار اختلال در اندازه و یا شکل گوش خود هستند.
 • اصلاح مشکلات و ناهنجاری‌هایی که  از بدو تولد وجود داشته باشد.
 • ترمیم آسیب‌هایی که حین جراحت وارد شده است.
 • سن بالای 5 سال: گوش افراد در 5 سالگی به 90 درصد رشد کامل خود رسیده است و کودکان بالای 5 سال می‌توانند جهت این جراحی اقدام نمایند.
 • سلامت عمومی خوب
 • افراد غیرسیگاری: سیگار کشیدن منجر به کاهش جریان خون در ناحیه تحت جراحی می‌شود و دوره‌ی بهبودی و ترمیم بافت را کند می‌نماید.

آمادگی‌های پیش از جراحی زیبایی گوش

در جلسه مشاوره، پیش از جراحی، جراح به معاینه‌ی گوش شما می‌پردازد، ممکن است لازم باشد عکس‌هایی از گوش شما تهیه شود، در این جلسه باید خواسته‌های خود از نتیجه‌ی جراحی را به طور کامل برای جراح توضیح دهید. در مورد تمام داروهای مصرفی و سوابق بیماری‌های مزمن خود به جراح جراحی زیبایی گوش خود اطلاع دهید.

درمورد جراحی زیبایی بینی بیشتر بدانید.

نحوه انجام جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش با بی‌حسی موضعی و در برخی موارد با بیهوشی عمومی انجام می‌شود. جهت کودکان توصیه می‌شود که از بیهوشی عمومی استفاده شود تا روند جراحی بهتر طی شود.

جراحی بسته به نوع عمل جراحی گوش معمولاً 1 تا 2 ساعت طول می کشد. معمولاً برش هایی که در پشت گوش ها ایجاد می شود بر روی چین هایی گوش ها می باشد تا جای زخم به حداقل برسد یا پنهان شود.

پس از عمل، جراح شما بانداژهایی را روی گوش های شما قرار می دهد تا از گوش ها حمایت کند و از محل های برش محافظت کند. این باندها معمولاً پس از چند روز برداشته می شوند، اما همچنان مهم است که برای چند هفته از کشیدن گوش ها به جلو یا خوابیدن روی گوش خودداری کنید.

هزینه اتوپلاستی

روش های جراحی اتوپلاستی

تکنیک‌هایی که در اتوپلاستی به کار می‌رود با توجه به مشکل بیمار انتخاب می‌شود. به طور کلی مراحلی که در این جراحی انجام می‌شوند عبارتند از:

 • ایجاد برش در پشت یا داخل چین‌های گوش
 • برداشتن غضروف یا پوست، تا کردن، شکل دادن، پیوند غضروف و سایر اصلاحات
 • بخیه کردن برش‌های ایجاد شده و پانسمان گوش.

مراقبت‌های پس از جراحی

مراقبت های پس از عمل زیبایی گوش شامل موارد زیر است:

 • پانسمان‌های روی گوش را همواره تمییز و خشک نگه دارید.
 • از لمس یا فشار به گوش خودداری نمائید.
 • در هنگام خوابیدن طوری دراز بکشید که هیچ گونه فشاری به گوش شما وارد نشود.
 • از پیراهن‌های دکمه دار یا لباس‌هایی با یقه گشاد استفاد نمائید تا در هنگام پوشیدن و درآوردن با گوش شما هیچ گونه برخوردی نداشته باشند.

پانسمان تا حدود یک هفته بعد از جراحی زیبایی گوش باید باقی بماند، پس از این مدت در صورت که بخیه‌ها نیاز به کشیده شدن داشته باشند، خارج می شوند.  تا 4 الی 6 هفته باید از یک هدبند الاستیک استفاده نمائید (می‌توانید فقط شب‌ها از این هدبند استفاده کنید). جهت بازگشت به فعالیت‌های ورزشی و مواردی مانند این باید با جراح خود مشورت نمائيد.

عوارض جراحی زیبایی گوش

مانند تمام جراحی‌ها، جراحی زیبایی گوش نیز ممکن است مخاطراتی را به همراه داشته باشد که برخی‌از آن ها عبارتند از:

 • واکنش نسبت به داروی بیهوشی
 • خونریزی
 • عفونت
 • عدم تقارن بین دو گوش
 • باقی ماندن محل زخم در اطراف محل برش
 • اکستروژن بخیه: خارج شدن بخیه‌های داخلی که جهت شکل بخشیدن به گوش به صورت دائمی در داخل گوش اعمال شده بود، در صورت بروز این مشکل باید جراحی مجدد انجام شود.
 • احساس درد و خارش در گوش
 • سرخ شدن و کبودی
 • ورم و التهاب
 • بی‌حسی یا احساس سوزن سوزن شدن در گوش

شایان ذکر است در صورت انجام جراحی زیبایی گوش توسط بهترین جراح پلاستیک در تهران احتمال بروز عوارض بسیار محدود می باشد.

مزایای جراحی زیبایی گوش

افرادی که دارای گوش‌های نرمال با شکل و اندازه‌ی طبیعی هستند نمی‌توانند تصور کنند که داشتن گوش‌های بزرگ یا گوش‌های برجسته که از دو طرف سر بیرون زده است تا چه حد می‌تواند آزار دهنده باشد، این مشکل را خانم‌ها می‌توانند با ریختن موهای خود در اطراف گردن حل کنند اما برای آقایان این موضوع از همان سنین کودکی عذاب آور است، حتی برای خانم‌هایی که دوست دارند موهای خود را بالای سر جمع کنند یا کوتاه کنند نیز زیبایی گوش‌ها بسیار مهم می‌باشد، بنابراین مهمترین مزیت این عمل، بازگرداندن اعتماد به نفس افراد می‌باشد.

شخصی سازی پیش از جراحی زیبایی گوش

جراحی اتوپلاستی با اینکه نسبت به جراحی های دیگر ساده تر و بی خطر تر است، اما همچنان باید اصول زیبایی شناسی دقیق و پیشرفته در آن رعایت شود. این جراحی نیاز به دقت بالای جراح دارد تا نتایج بهینه ایجاد شده و تعادل چهره حفظ شود. در این جراحی متقارن سازی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. دکتر بابک ساعدی، به عنوان یک جراح پلاستیک صورت ماهر، نه تنها به ارائه تکنیک های دقیق و به روز تغییر شکل گوش (اتوپلاستی) علاقه دارد، بلکه به دنبال ایجاد هماهنگی در چهره و ایجاد ظاهری طبیعی و متعادل برای بیمار می باشد.

اتوپلاستی معمولاً به یک برش کوچک در پشت گوش نیاز دارد که از طریق آن دکتر ساعدی به آرامی غضروف گوش را تغییر می دهد. پس از بهبودی، گوش در یک زاویه طبیعی تر و کمتر قرار داده می شود. بسیاری از افراد قبل از اینکه برای اصلاح این مشکل و ایجاد ظاهری متعادل‌تر و طبیعی‌تر به جراحی زیبایی گوش روی آورند، بیشتر زندگی خود را با احساس عدم اعتماد به نفس به دلیل ظاهر گوش‌های خود می‌گذرانند. دکتر ساعدی به نیازها و انتظارات منحصربه ‌فرد بیماران برای کوچک کردن و تغییر شکل گوش توجه نموده و پیش از جراحی، گزینه‌های عمل شما را به دقت تشریح می‌کند.

دکتر خوب جراحی زیبایی گوش

هزینه اتوپلاستی

هزینه اتوپلاستی بسته به تغییرات مورد نیاز در گوش ها، روش جراحی، تخصص پزشک، نوع بیمارستان و … متفاوت می باشد. به منظور اطلاع دقیق از هزینه ها به دکتر بابک ساعدی بهترین جراح گوش در تهران مراجعه کنید. ایشان پس از معاینه هزینه جراحی را مشخص می کنند.

کلام آخر

اگر کودک شما دچار گوش های بزرگ و یا غیرطبیعی است، پیش از رفتن به مدرسه و در سنین 6 تا 7 سالگی بهتر است تا جراحی زیبایی گوش را انجام دهند، در این صورت از آزار و اذیت همکلاسی‌های خود و نگاه‌های تمسخرآمیز دیگران برای همیشه نجات پیدا می‌کنند.

دکتر ساعدی

دکتر بابک ساعدی (متخصص گوش و حلق و بینی)

دکتر بابک ساعدی، یکی از جراحان زیبایی کشور است که دارای مدرک فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت از دانشگاه استانفورد آمریکا می باشند. ایشان سالانه صدها جراحی موفقیت صورت را انجام می دهند و عضو رسمی آکادمی جراحان پلاستیک بینی و صورت اروپا هستند. ایشان همچنین به دلیل تخصصشان در جراحی های گوش، حلق و بینی بسیار مطرح و شناخته شده هستند و در حال حاضر استاد تمام (فول پرفسور) دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *