تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از بلوار میرداماد، جنب بانک اقتصاد نوین، پلاک 1180، طبقه دوم، واحد 4

دکتر بابک ساعدی / خدمات جراحی / هر آنچه که باید در مورد جراحی مجدد بینی بدانید.
۹ دقیقه
جراحی ترمیمی بینی

هر آنچه که باید در مورد جراحی مجدد بینی بدانید.

آنچه می خوانید...

جراحی بینی یکی از چالش برانگیزترین جراحی‌های پلاستیک صورت می‌باشد، زمانی که پزشک حین جراحی آناتومی صورت را به درستی درک نکرده باشد ممکن است نتایج حاصل از جراحی اولیه باعث ایجاد مشکلاتی شود که بیمار از نتایج آن به شدت ناراضی باشد و پس از مدتی تصمیم به جراحی مجدد بینی بگیرند.این عمل باید با یک پزشک متخصص انجام شود تا نتایج عالی داشته باشد که رضایت بیمار با آن جلب شود. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در مورد جراحی مجدد بینی بدانید.

جراحی مجدد بینی

این عمل به منظور انجام اصلاحات زیبایی یا عملکردی که در جراحی قبلی اتفاق افتاده است، انجام می‌شود و نسبت به جراحی اولیه سخت‌تر می‌‌باشد و دارای پیچیدگی‌هایی است که اگر جراح از تبحر و تخصص لازم برخوردار نباشد به نتایج منفی منجر می‌شود. این جراحی کمک به رفع ایرادات و مشکلاتی که بعد از جراحی های قبلی در بینی ظهور کرده اند می شود و رضایت بیمار را پس از جراحی فراهم می آورد.

جراحی مجدد بینی

زمان مناسب انجام جراحی مجدد بینی

اگر از نتایج عمل تغییر شکل بینی خود ناراضی هستید، ممکن است احساس کنید نمی توانید صبر کنید تا عمل دیگری برای رفع آن انجام دهید. اما در نظر داشته باشید که بینی بعد از جراحی زیبایی بینی آسیب پذیر است و قبل از انجام عمل بینی دیگر باید منتظر بمانید تا کاملاً بهبود یابد. جراحان توصیه می کنند قبل از انجام جراحی دوم حداقل 1 سال صبر کنید. این به بینی شما زمان کافی برای بهبودی و آماده شدن برای جراحی دوم می دهد.

همچنین در طی 12 ماه اول پس ازعمل زیبایی بینی، بینی به تدریج بهبود می یابد و تغییر می کند تا زمانی که بتوانید نتایج نهایی جراحی بینی خود را مشاهده کنید. در آن زمان، برخی از مشکلات در بینی شما است ممکن است به دلیل کاهش تورم دیگر وجود نداشته باشد.

میزان موفقیت کلی جراحی پلاستیک بینی در بار اول حدود 90% است و به بیان دیگر 10% از بینی های عمل شده ممکن است نیاز به عمل ترمیمی بینی داشته باشند . عمل ترمیمی بینی بعد از حداقل یکسال از عمل اول قابل انجام می باشد . البته در مواردی که تنها مشکل در قسمت استخوانی باشد می توان عمل را زودتر انجام داد .

دلایل انجام جراحی مجدد بینی

مشکلاتی که در جراحی اولیه ممکن است باعث نارضایتی بیمار از نتایج حاصل از جراحی شود:

 • برداشتن بیش از حد استخوان و غضروف بینی
 • مشکلات ساختاری در نوک بینی
 • تشکیل بافت اسکار
 • عدم تقارن یا کج بودن بینی (انحراف تیغه میانی)
 • حفره‌های بینی که هم اندازه نیستند.
 • برآمدگی یا قوز
 • مشکلات ساختاری نوک بینی
 • مشکلات عملکردی تنفسی
 • کم یا زیاد برداشته شدن بافت بینی
 • کوتاه کردن نامتناسب طول بینی

هر کدام از مسائل مطرح شده می‌تواند به تنهایی به عنوان یک چالش جهت جراحی مجدد مطرح باشد.

بهترین جراح ترمیمی بینی

مراحل انجام جراحی مجدد بینی

ابتدا بیمار باید در طی جلسه مشاوره تمام خواسته‌هایی که از انجام جراحی جدید دارد با پزشک مطرح نماید، گاهی اوقات خواسته‌های بیمار کاملاً غیرمعقول می‌باشد و حتی با انجام عمل ترمیمی نیز نمی‌توان به آن‌ها دست یافت، بنابراین لازم است که با شبیه سازی‌های گرافیکی پزشک برای بیمار توضیح دهد که میزان تغییراتی که پس از جراحی مجدد انجام می‌شود تا چه حد می‌باشد. از جمله مقدمات عمل جراحی مشاوره دقیق در قبل از عمل جراحی و بررسی ایده ال ها و قبول واقعیات بینی می باشد ، می بایست در نظر داشت عدم موفقیت در عمل اول ممکن است به علت محدودیتهای اناتومیک و با اشتباهات تکنیکی و یا عدم پاسخ مناسب بافتی در حین ترمیم می باشد ، که در جهت رفع هر کدام از موارد زیر می بایست با تلاش بسیار زیاد ان مشکلات را حل نمود .از این رو عمل مجدد از جمله سخت ترین اعمال جراحی در این زمینه می باشد .میزان موفقیت در این اعمال جراحی حدود 70% می باشد که از عمل جراحی اولیه پایین تر می باشد.

نحوه انجام جراحی مجدد بینی

 • این جراحی نیز مانند جراحی اولیه تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی (بنا به شرایط عمومی بیمار و تصمیم پزشک) انجام خواهد شد.
 • زمان انجام جراحی ترمیمی نسبت به جراحی اولیه معمولاً طولانی‌تر می‌باشد و حدود یک الی دو ساعت طول می‌کشد.
 • پس از اتمام جراحی بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می‌شود و چند ساعت پس از به هوش آمدن در صورتی که حال عمومی وی خوب باشد می‌تواند به منزل مراجعه نماید.
 • در انجام این اعمال جراحی ممکن است نیاز باشد جهت ترمیم از غضروف گوش بیمار و یا غضروف دنده در موارد شدید استفاده شود .

روش های انجام جراحی مجدد بینی

تکنیک‌هایی که در جراحی مجدد بینی به کار برده می‌شود:

 • روش جراحی بسته

اگر میزان اصلاحاتی که طی جراحی قرار است انجام شود کم باشد (گاهی اوقات با اصلاحات جزئی می‌توان به نتایج مطلوبی دست یافت) از روش جراحی بسته استفاده می‌شود، در این روش برش‌ها و بخیه‌ها در داخل بینی انجام می‌شود و خارج بینی هیچ گونه جای زخمی باقی نمی‌ماند، باید توجه داشت که دسترسی به قسمت‌های داخلی بینی در این روش محدود می‌باشد.

 • روش جراحی باز

در این روش دو برش کوچک در کنار حفره‌های بینی ایجاد می‌شود تا پزشک بتواند به ساختار داخلی بینی دسترسی داشته باشد. اگر مشکلاتی که پس از جراحی اول ایجاد شده است، نیاز به تغییرات ساختاری داشته باشد (مانند پیوند غضروف یا تغییراتی در تیغه میانی) معمولاً جراح از روش جراحی باز استفاده می‌نماید تا بتواند به طور کامل به ساختار داخلی بینی دسترسی داشته باشد. با اینکه جراحی به روش باز چند برش و بخیه در خارج بینی ایجاد می‌کند اما با توجه به اینکه جراح به ساختار داخلی بینی به طور کامل اشراف دارد نسبت به روش جراحی بینی بسته ارجحیت دارد. در مورد لیپوساکشن بیشتر بدانید.

موارد استفاده از پیوند غضروف

پیچیدگی‌هایی که حین جراحی مجدد بینی ممکن است ایجاد شود:

در مواردی که طی جراحی اولیه مقدار غضروف بیش از حد از نوک بینی برداشته شده است ممکن است در جراحی دوم احتیاج به پیوند غضروف از ناحیه گوش، دنده یا قسمت‌های دیگر بدن باشد. البته تا جایی که امکان داشته باشد جراح پلاستیک سعی میکند از غضروف‌هایی که در بینی باقی مانده مانند غضروف سپتوم استفاده کنند اما در مواردی پیوند غضروف تنها راهکار باقی مانده است. این مشکل در مواردی که طی جراحی اول بافت بینی بیش از حد برداشته شده است نیز مشکل آفرین است.

عوارض جراحی مجدد بینی

در مورد پروتز چانه و گونه بیشتر بدانید.

چرا جراحی بینی اصلاحی چالش برانگیز است؟

رینوپلاستی دوم می تواند حتی چالش برانگیزتر از جراحی اول باشد زیرا:

 • بیماران از ظاهر بینی خود پس از اولین جراحی ناراضی هستند و انتظار دارند که با جراحی مجدد بینی مشکلات اصلاح شود.
 • بافت اسکار جراحی قبلی می تواند در حین عمل بینی دوم مانع ایجاد تغییرات شود.
 • غضروف گوش و بینی ممکن است برای جبران بافت از دست رفته ناشی از اولین جراحی مورد نیاز باشد.
 • رینوپلاستی اولیه نحوه قرارگیری استخوان، غضروف و بافت بینی را تغییر می دهد. بنابراین، تغییر شکل بینی در جراحی بینی دوم چالش برانگیزتر خواهد بود.

هزینه جراحی مجدد بینی چقدر است؟

تعیین هزینه قبل از مشاوره آسان نیست. در طول ویزیت شما، دکتر ساعدی شما را معاینه کامل می کند و میزان کار مورد نیاز را تعیین می کند. بر این اساس، او می‌تواند تخمینی به شما بدهد که چقدر باید برای جراحی بینی دوم خود بپردازید. به طور معمول، در صورتی که بینی شما به تنظیمات جزئی در مقایسه با جراحی تجدید نظر گسترده تر نیاز داشته باشد، هزینه ها بسیار کمتر خواهد بود.

دوره بهبودی پس از جراحی مجدد بینی

مانند جراحی اولیه پس از جراحی مجدد تا یک هفته لازم است که بیماران استراحت داشته باشند، عوارض جانبی که طی این مدت ممکن است ایجاد شود شامل موارد زیر می‌باشد:

 • تورم و التهاب
 • درد
 • کبودی
 • عفونت
 • خونریزی

پس از یک هفته بیماران می‌توانند فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرند اما تا چند ماه باید از انجام فعالیت‌های سنگین پرهیز نمایند.

نحوه انجام جراحی مجدد بینی

انتخاب پزشک مناسب

انتخاب پزشک متخصص جهت جراحی دوم از چالش‌هایی است که اکثر بیماران با آن روبرو هستند، در برخی مواقع که بینی احتیاج به اصلاحات جزئي دارد برخی بیماران ترجیح می‌دهند که جهت جراحی به نزد پزشک اولیه مراجعه نمایند که مزیت این انتخاب این است که جراح به ساختار بینی و نحوه‌ی تغییراتی که طی جراحی اولیه ایجاد کرده است واقف است و می‌تواند مشکلات ایجاد شده را به راحتی برطرف نماید. در مورد تزریق ژل لب بیشتر بدانید.

اما در مواقعی که بیمار به طور کامل از نتایج جراحی اولیه ناراضی است باید بسیار دقت نماید که پزشکی را انتخاب نماید که از تبحر و تخصص کامل برخوردار باشد، به آناتومی بینی و چهره‌ی بیمار مسلط باشد، در گذشته جراحی‌های مجدد با موفقیت کامل انجام داده باشد و بیماران از نتایج جراحی دوم خود راضی بوده باشند، در صورت وجود پزشکی با این مشخصات می‌توانند با خیالی آسوده برای جراحی دوم اقدام نمایند.

کلام آخر

جراحی مجدد بینی از جمله سخت ترین عملها در حیطه جراحی زیبایی و پلاستیک بینی و صورت می باشد که همه ساله متقاضیان فراوانی دارد. این جراحی منجر به رفع ایرادات ظاهری و تنفسی جراحی اولیه بینی می گردد.

دکتر ساعدی

دکتر بابک ساعدی (متخصص گوش و حلق و بینی)

دکتر بابک ساعدی، یکی از جراحان زیبایی کشور است که دارای مدرک فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت از دانشگاه استانفورد آمریکا می باشند. ایشان سالانه صدها جراحی موفقیت صورت را انجام می دهند و عضو رسمی آکادمی جراحان پلاستیک بینی و صورت اروپا هستند. ایشان همچنین به دلیل تخصصشان در جراحی های گوش، حلق و بینی بسیار مطرح و شناخته شده هستند و در حال حاضر استاد تمام (فول پرفسور) دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز می باشند.

7 پاسخ

  1. با سلام باید به منظور معاینه مراجعه بفرمایید. بعد از بررسی وضعیت بینی شما هزینه اعلام می گردد.

 1. سلام جناب دکتر خسته نباشید
  بنده 40 سالمه و خیلی وقت پیش جراحی زیبایی کردم شاید 20 سال پیش، بعد از اون هیچوقت خوب نفس نکشیدم
  الان مشکلات تنفسی و آپنه خواب دارم که باید این مشکل بینیمو رفع کنم
  خواستم دوباره عمل کنم که دکتر گفتن چون بار دومه که عمل می کنی شانس موفقیت در جراحی پایینه
  لطفا منو راهنمایی کنید ممنونم

  1. سلام شانس موفقیت پایین نیست حدود ۸۰ درصد میباشد میتوانید جهت معاینه تشریف بیاورید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *