تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از بلوار میرداماد، جنب بانک اقتصاد نوین، پلاک 1180، طبقه دوم، واحد 4

دکتر بابک ساعدی / بلاگ / مقالات / اطلاعات جامع در مورد جوان سازی پوست صورت
۸ دقیقه
جوان سازی پوست صورت

اطلاعات جامع در مورد جوان سازی پوست صورت

آنچه می خوانید...

همه دوست دارند پوستی بی عیب و جوان داشته باشند. داشتن پوست بی عیب نشان دهنده سلامت و شادابی می باشد. امروز داشتن پوستی زیبا به راحتی و از طریق جوانسازی پوست به دست می آید. این روش شامل انواع درمان هایی است که بافت و کیفیت کلی پوست ما را بهبود می بخشد. در درمان جوانسازی پوست، اسکارها و بی نظمی های مختلف از طریق تحریک تولید کلاژن در پوست درمان می شود. این روش هم برای مردان و هم برای زنان قابل انجام است و می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در این خصوص بدانید.

جوانسازی پوست صورت چیست؟

جوانسازی پوست از انواع تکنیک های تهاجمی و غیرتهاجمی استفاده می کند که کیفیت کلی پوست را بهبود می بخشد. این کار با خلاص شدن از شر چین و چروک، خطوط ریز، آکنه ولگاریس، برآمدگی ها، رنگدانه ها و انواع دیگر اسکار انجام می شود. گرما، نور یا مواد شیمیایی غیر سمی برای جوانسازی (یا لایه برداری) پوست استفاده می شود. در حالی که جوانسازی پوست با کلاژن را می توان در هر قسمت از بدن انجام داد، جوانسازی پوست با لیزر یکی از رایج ترین روش های جوانسازی صورت است. آمار انجام جوانسازی پوست برای مردان و زنان، هر دو در حال افزایش است.

درمان اثرات پیری

بهترین روش درمانی جوانسازی پوست چیست؟

بهترین روش درمانی جوانسازی پوست، تکنیک‌های غیرتهاجمی شامل درمان‌های کم خطر با حداقل تهاجم و دوره نقاهت سریع است. در ادامه به شرح این روش ها می پردازیم.

لیزر پالس شدید

این روش از پرتوهای کنترل شده نور برای جوانسازی پوست استفاده می شود. بافت آسیب دیده در معرض طیف وسیعی از نور قرار می گیرد. این کار باعث رشد طبیعی کلاژن و حذف مشکلات پوستی می شود. روش های IPL اغلب بر روی صورت برای از بین بردن آسیب های ناشی از نور خورشید، خطوط ریز، چین و چروک و سایر لکه های پیری انجام می شود. درمان جوانسازی پوست IPL منجر به جوان‌تر شدن پوست در مدت زمان کوتاهی می‌شود. چند هفته طول می کشد تا فرآیند طی چند جلسه کامل شود.

درمان های پی آر پی

پی آر پی یک درمان کامل برای جوان سازی مو و پوست است که به عنوان یک تکنیک ایده آل ضد پیری عمل می کند. در درمان با پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP، پلاکت های سالم از خون استخراج می شوند. بعداً این پلاکت ها به نواحی آسیب دیده تزریق می شوند. پلاسمای غنی حاوی پروتئین بالایی است که می تواند پوست ما را التیام و غنی کند. مدت زمان کلی درمان PRP برای جوانسازی پوست به شدت بافت آسیب دیده بستگی دارد. می تواند تقریباً تمام اعضای بدن از جمله صورت و پوست سر را جوان کند. در مورد ژل لب بیشتر بدانید.

میکرودرم ابریژن

 روش غیرتهاجمی دیگر برای جوانسازی پوست، میکرودرم ابریژن است. ابزارهای ریز کالیبره شده با نوک سیم یا الماس برای ایجاد ریز زخم در بافت پوست و تقویت تولید کلاژن تازه استفاده می شود. میکرودرم ابریژن را می توان در هر قسمت عمده ای از بدن که در آن پوست بسیار حساس نیست نیز انجام داد. بین 2 تا 3 جلسه طول می کشد تا به نتایج ایده آل برسید.

اکسیژن درمانی

 مشاهده شده است که به مرور زمان پوست ما به دلیل کمبود اکسیژن درخشش خود را از دست می دهد. در این درمان، مرطوب کننده ها با جریان اکسیژن تحت فشار روی پوست اسپری می شوند. این کار پوست را آبرسانی می کند و بلافاصله آن را صاف می کند. در حالی که اکسیژن درمانی برای جوانسازی پوست ممکن است و بافت زخم را بهبود می خشد، اما می تواند پوست شما را هیدراته کند و بعد از یک جلسه آن را جوان تر نشان دهد. بنابراین بیشتر با روش های غیر تهاجمی دیگر انجام می شود.

فواید جوانسازی پوست با لیزر

  • جوانسازی پوست با لیزر یکی از بهترین روش های درمانی موجود است، به خصوص اگر می خواهید پوست زیر چشم و سایر نواحی حساس را جوان کنید.
  • جوانسازی پوست با لیزر می تواند لکه های برجسته پیری، رنگدانه ها و سایر لک ها را بهبود بخشد و در عین حال کیفیت کلی پوست را بهبود بخشد.
  • این یک روش غیر تهاجمی است که نسبتاً بدون درد است.
  • درمان منعطف است و به یک یا دو جلسه در ماه نیاز دارد. می توان آن را بدون هیچ زحمتی سفارشی کرد.
  • نتایج طولانی مدت هستند زیرا پوست را سفت می کند و از درون آن را التیام می بخشد.
  • لیزر درمانی حداقل عوارض جانبی دارد و دوره نقاهت سریعی دارد.
بهترین دکتر جوانسازی پوست

در ادامه صحبت های دکتر بابک ساعدی را می توانید در مورد جوانسازی پوست مطالعه کنید:

دکتر ساعدی ادامه داد : کسانی که بیشتر در معرض نور آفتاب قرار دارند، زودتر تغییرات ناشی از گذر زمان در چهره شان نمایان می‌شود. هرچه زمان می‌گذرد روی پیشانی چین و چروک‌ها، افتادگی پلک، شل و افتادگی صورت به سمت پایین،تحلیل رفتن و افتادگی برجستگی گونه، زیر چانه در ناحیه غبغب نیز بیشتر مشاهده شود و پوست شادابی خود را از دست می‌دهد.

این متخصص فلوشیپ جراحی پلاستیک خاطرنشان کرد : چین و چروک در گوشه خارجی چشم‌ها اولین نشانه‌های پیری پوست است. این چین و چروک معمولا در اواسط دهه سوم زندگی هر فرد پدیدار شده و با گذر زمان بیشتر می‌شود.علم پیوسته در حال گسترش است، اما چیزی که هنوز انسان با همه دانش خود نتوانسته به آن برسد، اکسیر جوانی و متوقف کردن روند پیری است.

وی عنوان کرد : پوستی که جوان به نظر می‌رسد؛ در حقیقت، خاصیت کشسانی خود را حفظ کرده و صاف و هموار می‌باشد. با گذر زمان، از میزان تولید کلاژن و الاستین کاسته شده در نتیجه، خاصیت کشسانی پوست کم و کمتر می‌شود. کاهش تولید کلاژن باعث ایجاد حفره‌های بزرگ روی صورت شده و خاصیت کشسانی آن را کمتر می‌کند.این روند دلیل اصلی و اولیه پیری پوست می‌باشد. علاوه بر این،ترکیبی از مسائل درونی و محیطی نیز ممکن است در تخریب پوست نقش داشته باشند.دو عامل مهم درونی در پیری پوست به ترتیب، عملکرد ضعیف سیستم گردش خون بدن و همچنین مسائل ژنتیکی است.

دکتر ساعدی افزود: برخی دیگر عوامل محیطی که در پیری پوست تاثیرگذارند می‌توان به اشعه ماورابنفش خورشید، آلودگی هوا، سیگار، تغذیه ضعیف و ناسالم و همچنین عدم رسیدگی لازم و مداوم به پوست اشاره کرد.

این استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد : جزو خصلت‌های بشر است که از راه‌های مختلف جلو پیری پوست صورت را گرفته و به طرق مختلف اقدام به جوان سازی پوست کند. در ۶۰ الی ۷۰ سال اخیر از لحاظ علمی پیشرفت‌هایی را در زمینه جوان سازی پوست شاهد هستیم. در قرن بیست ویکم روش‌های جوانسازی پوست به دو روش انجام می‌شود که عبارتند از روش جراحی و غیر جراحی.

وی اظهار کرد : با توجه به اینکه در چند دهه اخیر در روش جراحی جوان سازی پوست پیشرفت‌هایی صورت گرفته ،باید گفت هر چقدر این جراحی‌ها ماهرانه باشد ولی نمی‌توان عقربه‌های زمان را به عقب برگرداند و همه عمل‌ها نهایتا چند سال پایدار هستند و خاصیت خود را از دست می‌دهند که برخی از آنها عبارتند از عمل لیفت برای کشیدن ابرو، بلفارو پلاستیک برای کشیدن پلک فوقانی و تحتانی، لیفت صورت، لیفت گردن، لیپو ساکشن گردن می‌باشد.

دکتر ساعدی ادامه داد : روش‌های غیر جراحی جوانسازی صورت نیز در ۱۰ الی ۲۰ سال اخیر پیشرفت‌های قابل توجهی داشته که یکی از آن روش‌ها تزریق چربی است که در این روش، سلول‌های چربی را از شکم برداشته و به صورت تزریق می‌کنند. روش دیگر تزریق ژل می‌باشد که در آن از مشتقات ترکیبات بدن به شکل مصنوعی استفاده می‌شود و در جاهای فرو رفته و جاهایی که شادابی خود را از دست داده، تزریق می‌شود.

این متخصص فلوشیپ جراحی پلاستیک خاطرنشان کرد: یکی دیگر از روش‌های  غیر جراحی جوانسازی پوست صورت، بوتاکس نام دارد که در آن از سمی به نام بوتولیسم استفاده می‌شود. تزریق این سم از چین و چروک‌های صورت می‌کاهد وبه طور متوسط چهار الی شش ماه دوام دارد.

وی در پایان گفت : روش لیفت صورت با نخ نیز روش غیر جراحی جدید برای جوان سازی صورت است که نخ‌های آن با مواد قابل جذب در صورت جاسازی می‌شود و تا حدودی افتادگی در ابرو، چین و چروک صورت و… را برطرف می‌کنند. هر چند این روش اثر خوبی را دارد ولی تکنیک موثری نیست.در کنار همه روش‌ها،روشی مهاجم تر برای جوان سازی پوست به نام لیزر، ماوراء صوت که  به اندازه دیگر روش‌های دیگر موثر نیست.

کلام آخر

امروز داشتن پوستی زیبا به راحتی و از طریق جوانسازی پوست به دست می آید. این روش شامل انواع درمان هایی است که بافت و کیفیت کلی پوست ما را بهبود می بخشد.

دکتر ساعدی

دکتر بابک ساعدی (متخصص گوش و حلق و بینی)

دکتر بابک ساعدی، یکی از جراحان زیبایی کشور است که دارای مدرک فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت از دانشگاه استانفورد آمریکا می باشند. ایشان سالانه صدها جراحی موفقیت صورت را انجام می دهند و عضو رسمی آکادمی جراحان پلاستیک بینی و صورت اروپا هستند. ایشان همچنین به دلیل تخصصشان در جراحی های گوش، حلق و بینی بسیار مطرح و شناخته شده هستند و در حال حاضر استاد تمام (فول پرفسور) دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *