تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از بلوار میرداماد، جنب بانک اقتصاد نوین، پلاک 1180، طبقه دوم، واحد 4

دکتر بابک ساعدی / خدمات جراحی / هر آنچه که باید در مورد جراحی سپتوپلاستی بدانید
۷ دقیقه
سپتوپلاستی

هر آنچه که باید در مورد جراحی سپتوپلاستی بدانید

آنچه می خوانید...

سپتوپلاستی مشکل رایجی که باعث می شود بسیاری از بیماران به پزشک مراجعه کنند. این عارضه در واقع نوعی انسداد بینی است. یکی از علل شایع انسداد بینی، انحراف تیغه بینی است. سپتوپلاستی یک عمل جراحی است که انحراف تیغه بینی را برطرف کرده و کیفیت زندگی بیمار را بهبود می بخشد. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در مورد سپتوپلاستی بدانید.

سپتوپلاستی چیست؟

همانطور که گفته شد سپتوپلاستی یک روش جراحی است که انحراف تیغه بینی را برطرف می کند. این وضعیت با حرکت غضروف و استخوان که سوراخ های بینی شما را از هم جدا می کنند، انجام می شود. جراح گوش و حلق و بینی شما در طی سپتوپلاستی، تیغه بینی شما را در مرکز بینی صاف می کند و در جای خود قرار می دهد. جراح شما ممکن است لازم باشد برخی از قسمت‌های تیغه بینی را قبل از اینکه بتواند دوباره در موقعیت صحیح قرار دهد، برش دهد و بردارد. در مورد عمل زیبایی پلک بیشتر بدانید.

کاندیدای مناسب انجام سپتوپلاستی

اگر هر یک از نشانه های اولیه سپتوم بینی را دارید، شما کاندیدای مناسبی برای سپتوپلاستی هستید، این موارد شامل:

 • خونریزی بینی غیر قابل کنترل
 • انسداد راه هوایی بینی.
 • تغییر شکل تیغه بینی که با سایر جراحی های داخل بینی وجود دارد.
 • انسداد راه هوایی بینی ناشی از تغییر شکل سپتوم که باعث تنفس دهانی، عفونت های مکرر بینی که به کندی به آنتی بیوتیک ها پاسخ می دهند و آپنه خواب می شود.

جراحی های مرتبط به سپتوپلاستی

 • سایر جراحی های داخل بینی که نشان دهنده سپتوپلاستی هستند عبارتند از:
 • جراحی توربینات
 • اتموئیدکتومی
 • حذف تومور
 • پولیپکتومی
 • ممکن است دچار سردرد خار تیغه بینی شوید، که سردردی است که بعد از فشار تیغه بینی به پوشش داخلی بینی شما می آید. پزشکان این سردردها را با بی حسی موضعی تیغه بینی و درمان خار تیغه بینی درمان می کنند. در مورد پروتز چانه و گونه بیشتر بدانید.

دلایل انجام سپتوپلاستی

انحراف سپتوم معمول است. اما وقتی شدید شود، ممکن است باعث انسداد یک سوراخ بینی شود و جریان هوا را کاهش دهد و تنفس را در دو طرف بینی یا هر دو دشوار کند. وقتی سپتوم منحرف شده شما در معرض خشک شدن بینی هستند و می تواند منجر به خونریزی یا ایجاد پوسته شود. در طی سپتوپلاستی، جراح تیغه بینی شما را صاف می کند. آنها استخوان، غضروف یا هر دو را برش می دهند و تغییر موقعیت می دهند و در صورت لزوم از غضروف مصنوعی استفاده می کنند.

اگر مشکل تنفس از طریق بینی دارید یا علائم دیگری را تجربه می کنید که کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد، ممکن است سپتوپلاستی را برای اصلاح انحراف تیغه بینی خود در نظر بگیرید.

دلایل دیگر سپتوپلاستی عبارتند از:

انسداد بینی

اگر ناهنجاری سپتوم بینی دارید، ممکن است سپتوپلاستی را در نظر بگیرید. البته ضروری است که دلایل انسداد بررسی شود، گاهی اوقات انسداد بینی به دلیل موارد زیر باشد:

 • بیماری مزمن ریه
 • پولیپ
 • هیپرتروفی توربینات
 • آلرژی

ضربه

آسیب بینی یا دررفتگی و پارگی تیغه بینی ممکن است دلیلی برای انجام جراحی سپتوپلاستی باشد.

توربینیت بزرگ شده

توربینیت ها ساختارهایی در داخل بینی شما بر روی دیواره جانبی هستند. آنها به صورت برآمدگی های بافتی به داخل مجرای بینی شما گسترش می یابند. آنها هوا را مرطوب و گرم نگه می دارند در حالی که از بینی شما عبور می کنند. در صورت بزرگ شدن، شاخک های تحتانی ممکن است باعث انسداد جریان هوای بینی شوند. شاخک ها از بافت نرم و استخوان ساخته شده اند و هر کدام از این ها می تواند بزرگ شود. با بزرگ شدن بافت نرم شاخک، اکثر بیماران مشکلات بزرگی و تورم را در این بخش تجربه می کنند.

اقدامات پیش از سپتوپلاستی

 • قبل از اینکه سپتوپلاستی خود را برنامه ریزی کنید، باید با جراح مشورت کنید و در مورد خطرات و مزایای این روش صحبت کنید. به طور معمول، در طول جلسه، جراح موارد زیر را مورد بررسی قرار می دهد:
 • انجام یک معاینه فیزیکی: پزشک شما یک معاینه فیزیکی کامل انجام می دهد و هر گونه آزمایش لازم و مربوطه را انجام می دهد. پزشک بینی شما را هم از داخل و هم بیرون و همچنین پوست شما را بررسی می کنند.
 • در مورد سابقه پزشکی خود صحبت کنید: پزشک شما احتمالاً در مورد شرایطی که در گذشته داشته اید، داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید و چندین سؤال دیگر بررسی های لازم را انجام می دهد.
 • استفاده از تصویر برداری: قبل از سپتوپلاستی ضروری است که از زوایای مختلف بینی شما عکس هایی تهیه شود. پزشک از این تصاویر به عنوان مرجع در حین جراحی و بعد از آن استفاده می کند.
 • انتظارات خود را مورد بحث قرار دهید: هر دو می نشینید و درباره آنچه از عمل سپتوپلاستی خود انتظار دارید صحبت می کنید. پزشک شما این روش را برای شما توضیح می دهد و به شما می گوید که چه کاری می تواند انجام دهد و چه کاری نمی تواند انجام دهد. آنها حتی ممکن است ایده ای از نتیجه به شما بدهند.
 • عدم مصرف سیگار: به مدت دو هفته قبل از انجام جراحی مصرف سیگار را ترک نمایید.
 • عدم مصرف داروهای ضد انعقاد: در صورت مصرف داروها ضروری است که در جلسه مشاوره پزشک را از داروهای مصرفی مطلع نمایید.
جراحی انحراف بینی

روال جراحی سپتوپلاستی

یک عمل سپتوپلاستی بسته به پیچیدگی شرایط شما می تواند 30 تا 90 دقیقه طول بکشد. بسته به ترجیح شما و آنچه که پزشک شما فکر می کند برای شما مناسب تر است، بیهوشی عمومی یا موضعی دریافت خواهید کرد. در طول این عمل، جراح شما از طریق برشی که در یک طرف بینی شما ایجاد می کند، به تیغه بینی شما دسترسی پیدا می کند. سپس پوشش محافظ سپتوم شما (غشای مخاطی) را بلند می کنند و سپتوم منحرف شده را به موقعیت مناسب خود می برند. آنها هرگونه انسداد مانند تکه های اضافی غضروف یا استخوان را از بین می برند. هنگامی که این کار کامل شد، جراح غشای مخاطی شما را تغییر مکان می دهد. برای ثابت نگه داشتن غشاء و سپتوم، ممکن است نیاز به بخیه داشته باشید. در مورد تزریق ژل لب بیشتر بدانید.

فرآیند بعد از انجام سپتوپلاستی

 • جراح شما ممکن است آتل های نرم یا ورقه های پلاستیکی یا تامپون هایی را در داخل بینی شما قرار دهد که خطر تشکیل بافت اسکار را کاهش می دهد و به ترمیم سپتوم شما کمک می کند.
 • دکتر ممکن است بینی شما را با پنبه بپوشاند تا خونریزی را کنترل کند.
 • احتمالاً برای شما برای کاهش درد های احتمالی مسکن تجویز می گردد.
 • آنها همچنین به شما توصیه می کنند که از هیچ گونه ایبوپروفن، آسپرین یا سایر داروهایی که خون شما را رقیق می کنند استفاده نکنید تا خطر خونریزی پس از جراحی شما کم باشد.
 • پس از انجام عمل، هر گونه فعالیت بدنی را برای چند هفته محدود کنید تا تورم به حداقل برسد و به بهبود سریع‌تر شما کمک کند. نمونه هایی از فعالیت بدنی که باید از آن اجتناب کنید عبارتند از بلند کردن وزنه، دویدن یا انجام ورزش های تماسی. همه این نوع فعالیت ها ممکن است باعث افزایش فشار خون و خونریزی شدید شود.

برخی از نکاتی که می توانید برای کوتاه شدن دوره نقاهت انجام دهید عبارتند از:

 • بینی را ضربه حفظ کنید.
 • برای کاهش تورم سر خود را در شب بالا نگه دارید.
 • بعد از جراحی برای آسان تر شدن در آوردن لباس ها، پیراهن های دکمه دار بپوشید.
 • اگرچه نتایج به طور کلی پایدار هستند، اما خطر تغییر شکل یا حرکت تدریجی بافت و غضروف در طول زمان وجود دارد. حدود سه تا شش ماه پس از جراحی، بافت بینی شما باید نسبتاً پایدار می گردد. ضروری است که در بازه های زمانی مشخص برای چکاپ به پزشک مراجعه کنید. در مورد لیفت ابرو بیشتر بدانید.

هزینه سپتوپلاستی

هزینه سپتوپلاستی بسته به حاد بودن مشکل، درمان پیشنهادی و تخصص پزشک متفاوت می باشد. برای اطلاع از هزینه دقیق جراحی با پزشک خود مشاوره نمایید. برآورد دقیق هزینه پس از معاینه دقیق مقدور می باشد.

مراقبت های بعد از سپتوپلاستی

کلام آخر

سپتوپلاستی جراحی است که برای رفع انحراف بینی و بهبود فرآیند تنفس استفاده می گردد. بسیاری از افراد پس از سپتوپلاستی بهبودی در علائم خود مانند مشکلات تنفسی مربوط به انحراف تیغه بینی را تجربه می کنند.

دکتر ساعدی

دکتر بابک ساعدی (متخصص گوش و حلق و بینی)

دکتر بابک ساعدی، یکی از جراحان زیبایی کشور است که دارای مدرک فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت از دانشگاه استانفورد آمریکا می باشند. ایشان سالانه صدها جراحی موفقیت صورت را انجام می دهند و عضو رسمی آکادمی جراحان پلاستیک بینی و صورت اروپا هستند. ایشان همچنین به دلیل تخصصشان در جراحی های گوش، حلق و بینی بسیار مطرح و شناخته شده هستند و در حال حاضر استاد تمام (فول پرفسور) دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز می باشند.

6 پاسخ

 1. سلام و وقت بخیر…من حدود یک هفتە است کە عمل سپتو انجام دادم، خلط زیاد همراه با خون در بینی دارم، دو تا سوال دارم:١_آیا این حجم خلط و خون بعد از عمل طبیعیه؟ ٢_آیا فین کردن مجاز هست و اصلا فین کردن در کل خوبه یا بد؟
  با سپاس

 2. سلام دکتر من حدود ۵ هفته از عملم میگذره سپتو عمل کردم بنظرتون هنوزم از فعالیت ورزشی پرهیز کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *