تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از بلوار میرداماد، جنب بانک اقتصاد نوین، پلاک 1180، طبقه دوم، واحد 4

دکتر بابک ساعدی / بلاگ / مقالات / عمل زیبایی غبغب برای چه افرادی مفیداست؟
۱۰ دقیقه
جراحی زیبایی غبغب

عمل زیبایی غبغب برای چه افرادی مفیداست؟

آنچه می خوانید...

غبغب تجمع چربی در ناحیه زیر چانه و گردن می‌باشد که اگر میزان چربی آن زیاد باشد موجب ایجاد چین و چروک و بافتی شل و آویزان می‌شود به گونه‌ای که در بعضی افراد به نظر می‌رسد دو چانه دارند. داشتن غبغب می‌تواند تاثیر چشمگیری بر اعتماد به نفس افراد داشته باشد زیرا هم در زیبایی صورت تاثیر نامطلوب دارد و هم اینکه چهره‌ی افراد را پیرتر نشان می‌دهد. بنابراین بر طرف کردن غبغب از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و یکی از مواردی است که همراه مورد توجه افراد می باشد. با ما انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در این خصوص بدانید.

مصاحبه دکتر ساعدی در مورد جراحی غبغب

در ادامه صحبت های دکتر بابک ساعدی را در این خصوص بخوانید:

این مسئله به دلیل افتادگی که درعضلات آنها اتفاق می افتد می تواند باعث بروز چانه دوگانه در افراد شود و طبیعتا تصحیح عقب رفتن چانه می تواند این مشکل را در آنها برطرف نماید. وی مطرح کرد: عقب رفتن چانه به دو طریق درافراد دارای غبغب انجام میشود که یکی از آنها استفاده از پروتزها در این ناحیه است و دیگری انجام عمل جراحی بر روی چانه است که اگر دندان های فرد در سر خودش قرار گرفته باشد با جلوآوردن چانه و اگردندان ها دارای فرم نامناسب باشند با تغییر فک تحتانی می توان این مشکل را برطرف کرد. دکتر ساعدی ابراز داشت: نوع شایعی که در حقیقت غبغب را در افراد ایجاد می کند.

علتش بالا رفتن سن است زیرا هر چقدر سن افراد بالا می رود خاصیت ضد چروکی پوست کاهش می یابد و عضلات حالت شل پیدا می کند و تاثیر جاذبه بر روی صورت باعث بروزشلی و افتادگی در چانه می شود و نهایتا یک پری در این ناحیه ایجاد می شود.

این فوق تخصص جراحی پلاستیک بیان کرد: در اغلب اوقات ممکن است که ما یک افتادگی موضعی را در ناحیه غبغب شاهد باشیم بخصوص در افرادی که به صورت ژنتیکی و یا چاق هستند و اتفاقی به عنوان از دست رفتن نسوج عضلانی در آنها ایجادنشده که اکثرا درخانمهای میانسال بین ۳۰ تا ۵۰ سال مشاهده می شود که یک تورمی در ناحیه زیر چانه آ نها وجود دارد.

 وی ادامه داد: در مورد این افراد درمان بسیار ساده است و می توان انجام لیپوساکشن در ناحیه گردن را به این افراد توصیه کرد که در اغلب اوقات این عمل تحت یک بیحسی موضعی انجام میشود و چون خصوصیت ارتجاعی پوست در این افراد مناسب است معمولا پس از مراقب تهای پس از عمل که شامل استفاده از گنهای گردن به مدت ۲ الی ۳هفته پس از عمل است میتوانند رضایت کامل از درمان خویش را داشته باشند.

دکتر ساعدی توضیح داد: سلولهای چربی تکثیرنمی شوند و لذا وقتی سلول چربی را از مکانی مانند غبغب خارج می کنیم اتفاقی که رخ می دهد این است که دیگر آن سلول برنمی گردد به طور مثال اگر ما ۱۰۰ عدد سلول چربی داشته باشیم و ۸۰ درصد آن را خارج کنیم و ۲۰ عدد سلول چربی باقی بماند قبل از آن اگر افزایش ۱۰ درصدی در هریک از این سلو لها باعث دو برابر شدن چربی میشد الان افزایش ۵ برابری چربی میتواند در این ناحیه همان مقدار برجستگی را ایجاد کند.

این فوق تخصص جراحی پلاستیک گفت: گاهی اوقات چربی ما بیش از حد است و در حدی نیست که بتوان با انجام عمل لیپوساکشن آن را خارج کرد لذا جراحی وسیع تری لازم است تا در ناحیه غبغب انجام شود تا علاوه بر چربی های سطحی، چربی که در ناحیه داخلتر گردن قرار دارند، از طریق عمل جراحی دسترسی به آن صورت گیرد و تخلیه گردند تا بتواند مشکل را بر طرف نماید. در مورد جراحی مجدد بینی بیشتر بدانید.

 وی افزود: در موارد شدیدتر وجود غبغب علاوه بر تجمع چربی عضلات نیز حالت خود را از دست داده که سفت کردن عضلات همراه با عمل لیپوساکشن گردن به این بیماران توصیه می شود و حتی در حالتهای شدیدتر نیز ممکن است که خود گردن بخصوص درسنین بالا دارای باندهایی شود که افتادگی شدیدی داشته باشند و این اعمال برای رفع مشکل کفایت نکند لذا مجبور به انجام عمل پوست گردن نیز خواهیم شد.

دکتر ساعدی ادامه داد: در برخی افراد نیز ممکن است افتادگی در کنار گردن و غبغب اتفاق بیفتد که در این مواقع باید انجام عمل لیفت کامل گردن صورت گیرد. جهت لیفت گردن کاری که باید انجام دهیم این است که از کنار گوش برشهای کوچکی را میزنیم و عضلات را آزاد می کنیم و مجددا در سر جای خودش قرار می دهیم و درحقیقت پوست اضافه را برمی داریم و یک عمل جوانسازی برای فرد صورت گرفته است.

این فوق تخصص جراحی پلاستیک بیان کرد: اثر این اعمال جوانسازی معمولا ۵ الی ۱۰ سال بر روی گردن فرد باقی میماند و پس از آن میتوان مجددا این عمل جوانسازی را بر روی فرد انجام داد.

وی خاطرنشان کرد: واقعیت این است که جهت انجام اعمال زیبایی، بررسی سلامت فرد از اهمیت بسیاری برخوردار است لذا باید در آزمایشات صورت گرفته مشخص شود که فرد اختلالاتی مانند اختلالات خونریزی دهنده و بیماری زمینهای نداشته باشد.

دکتر ساعدی: عقب رفتن چانه به دو طریق در افراد دارای غبغب انجام میشود که یکی از آنها استفاده از پروتزها در این ناحیه است و دیگری انجام عمل جراحی بر روی چانه است که اگر دندانهای فرد در سر خودش قرار گرفته باشد با جلوآوردن چانه و اگر دندانها دارای فرم نامناسب باشند با تغییر فک تحتانی میتوان این مشکل را برطرف کرد واقعیت این است که جهت انجام اعمال زیبایی، بررسی سلامت فرد از اهمیت بسیاری برخوردار است لذا باید در آزمایشات صورت گرفته مشخص شود که فرد اختلالاتی مانند اختلالات خونریزی دهنده، بیماری زمینهای و بیماری پوستی و مشکل دیگری نداشته باشد تا بتوان این اعمال جراحی را بر روی فرد انجام داد.

 زیرا سلامت فرد برای ما از اهمیت بسیاری برخوردار است و اگر دچار مشکلات گفته شده باشد مسلما کاندید مناسبی برای انجام عمل نخواهد بود و بیماری پوستی و مشکل دیگری نداشته باشد تا بتوان این اعمال جراحی را بر روی فرد انجام داد زیرا سلامت فرد برای ما از اهمیت بسیاری برخوردار است و گر دچار مشکلات گفته شده باشد مسلما کاندید مناسبی برای انجام عمل نخواهد بود.

عمل زیبایی غبغب چیست؟

مطالعات نشان داده است حدود 70 درصد افراد از ظاهر گردن خود رضایت ندارند. غبغب هم در خانم‌ها و هم در آقایان وجود دارد. با بالا رفتن سن و کاهش خاصیت ارتجاعی پوست، احتمال افتادگی پوست و نمایان شدن غبغب بیشتر می‌شود. در برخی از افراد نیز به صورت ژنتیکی، آناتومی صورت به گونه‌‌ی است از همان سنین جوانی غبغب دارند.  بنابراین جراحی زیبایی غبغب یکی از جراحی های پر متقاضی است. در مورد تزریق ژل لب بیشتر بدانید.

عواملی که موجب ایجاد غبغب می‌شوند؟

 • از بین رفتن استحکام پوست با افزایش سن
 • تاثیر جاذبه زمین بر آویزان شدن پوست
 • وجود چربی اضافه در اطراف گردن
 • چانه کوچک (به صورت مادرزادی)
 • افتادگی غدد بزاقی
 • افتادکی عضلات پلاتیسما

برخلاف باور عموم تنها وجود چربی اضافی علت به وجود آمدن غبغب نمی‌باشد بلکه مجموعه‌ای از عواملی که ذکر کردیم در کنار یکدیگر موجب ایجاد غبغب می‌شود.

بهترین متخصص جراحی غبغب

روش‌های برطرف کردن غبغب بدون نیاز به جراحی

همان طور که روش‌های درمانی در حوزه‌ی زیبایی در سال‌های اخیر پیشرفت‌های فراوانی داشته است جهت برداشتن غبغب نیز روش‌های بسیار وجود دارد که به برخی از آن‌ها در ادامه اشاره می‌نماییم.

ورزش: انجام حرکات ورزشی در ناحیه گردن به صورت مرتب می‌تواند در کاهش غبغب موثر باشد.

کاهش وزن و رژیم غذایی: با کاهش میزان چربی مصرفی و کاهش وزن، مقدار چربی زیر چانه نیز کاهش می‌یابد که در نتیجه غبغب نیز کوچکتر می‌شود

روش‌هایی که نام بردیم در بلند مدت تاثیرات اندکی در کاهش چربی زیر چانه دارند، امروزه افراد به دنبال روش‌هایی هستند که به سرعت به زیبایی مورد نظر خود دست یابند، مداخلات پزشکی که موجب برطرف کردن غبغب می‌شوند عبارتند از:

تزریق مواد حل کننده چربی: تزریق مواد حل کننده چربی یکی از روش‌های کم تهاجم می‌باشد که در سال‌های اخیر جایگزین روش‌های لیپوساکشن و جراحی شده است. تزریق در زیر چانه انجام می‌شود تا با کاهش چربی در این ناحیه نمای گردن و خطوط فک نمایان شود. محصولی که در این روش استفاده می‌شود دئوکسی کولیک می‌باشد، این ماده به طور طبیعی در بدن نیز وجود دارد. پس از تزریق، سلول‌های چربی شکسته می‌شوند و به مرور از بدن دفع می‌گردند.

میزان ماده تزریقی با توجه به میزان چربی زیر چانه در افراد مختلف متفاوت می‌باشد، معمولاً دو تزریق به فاصله 4 تا 6 هفته لازم می‌باشد و اثر آن طولانی مدت می‌باشد. این روش برای افرادی که پوست شل دارند مناسب نمی‌باشد و باید از روش‌های جایگزین استفاده نمایند. لازم به ذکر است که تزریق باید توسط پزشک متخصص که با آناتومی چهره‌ی افراد آشنایی کامل دارد و در یک کلینیک معتبر انجام شود.

لیپوساکشن غبغب

 در افراد 20 تا 50 ساله که پوست الاستیکی دارند لیپوساکشن صورت می‌تواند مفید باشد.

 • در این روش ابتدا پوست ناحیه گردن ضدعفونی می‌شود.
 • سپس برش‌های کوچکی زیر پوست گردن ایجاد می‌شود.
 • یک کانول کوچک وارد این ناحیه می‌شود و چربی‌های اضافه را خارج می‌کند. میزان چربی‌های برداشته شده باید به گونه‌ای باشد که تقارن در هر دو طرف حفظ شود.
 • در انتها در صورت نیاز بانداژ انجام می‌شود.
 • این روش تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و حدود یک الی دو ساعت زمان احتیاج دارد.

اگر وزن فرد در آینده افزایش پیدا نکن اثرات لیپوساکشن غبغب تقریباً برای همیشه باقی خواهد ماند

لیفت گردن

این جراحی که به آن ریتیدکتومی نیز گفته می‌شود پوست و بافت اضافی ناحیه زیر گردن را خارج می‌کند تا برجستگی‌های ناحیه فک آشکار شود. این روش معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و مناسب افرادی است که پوست ناحیه زیر چانه آن‌ها حالت الاستیک خود را از دست داده و ظاهری شل و افتاده دارد، همچنین افرادی که کاندید مناسبی جهت لیپوساکشن نیستند می‌توانند از روش جراحی لیفت گردن جهت برطرف کردن غبغب بهره ببرند.

هزینه جراحی غبغب

رویه انجام جراحی زیبایی گردن

 • پس از بیهوشی، برش‌هایی در خط مو، اطراف و پشت گوش ایجاد می‌شود.
 • برداشتن چربی و پوست اضافی ناحیه زیر چانه انجام می‌شود.
 • در برخی مواقع پلاتیسما یا عضلات گردن کشیده می‌شوند تا پوست حالت شاداب‌تری داشته باشد.
 • در انتها برش‌ها بخیه می‌شود، به دلیل اینکه برش‌ها در قسمت‌هایی ایجاد شده که نزدیک خطوط مو بود معمولاً هیچ رد و اثری از آن‌ها پس از جراحی به جا نخواهد ماند. در مورد پروتز چانه و گونه بیشتر بدانید.

نکات در مورد جراحی زیبایی غبغب

اثرات لیفت گردن به نوع پوست فرد و عملکرد جراح بستگی دارد و نتایج حاصل از این جراحی به صورت طولانی مدت باقی خواهند ماند.

در برخی مواقع جراحان از روش لیپوساکشن و لیفت گردن به صورت همزمان جهت برداشتن غبغب و جوانسازی پوست ناحیه زیر گردن استفاده می‌نمایند.

عوارض جانبی جراحی غبغب

 • عدم تقارن و عدم تناسب با دیگر قسمت‌های صورت
 • خونریزی
 • مشکلات تنفسی که بعد از بیهوشی ممکن است به وجود بیاید
 • کاهش حساسیت پوست
 • درد
 • عفونت
 • آسیب به اعصاب
 • به جا ماندن محل زخم و اسکارهای پوستی
 • تورم و التهاب
روش های جراحی غبغب

هزینه جراحی زیبایی غبغب

هزینه جراحی زیبایی غبغب بسته به شدت آن، نوع درمان پیشنهادی، تعداد جلسات و تخصص پزشک متفاوت می باشد. لذا برای اطلاع از هزینه های دقیق باید به جراح پلاستیک مراجعه کنید.

کلام آخر

بزرگی غبغب تاثیر چشمگیری بر اعتماد به نفس افراد داشته باشد زیرا هم در زیبایی صورت تاثیر نامطلوب دارد و هم اینکه چهره‌ی افراد را پیرتر نشان می‌دهد. بنابراین برطرف کردن غبغب از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. بدین منظور ضروری است که برای جراخی غبغب به متخصص مراجعه کنید.

دکتر ساعدی

دکتر بابک ساعدی (متخصص گوش و حلق و بینی)

دکتر بابک ساعدی، یکی از جراحان زیبایی کشور است که دارای مدرک فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت از دانشگاه استانفورد آمریکا می باشند. ایشان سالانه صدها جراحی موفقیت صورت را انجام می دهند و عضو رسمی آکادمی جراحان پلاستیک بینی و صورت اروپا هستند. ایشان همچنین به دلیل تخصصشان در جراحی های گوش، حلق و بینی بسیار مطرح و شناخته شده هستند و در حال حاضر استاد تمام (فول پرفسور) دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *