تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از بلوار میرداماد، جنب بانک اقتصاد نوین، پلاک 1180، طبقه دوم، واحد 4

دکتر بابک ساعدی / بلاگ / مقالات / اطلاعات جامع در مورد مراقبت های پس از عمل جراحی بینی
۷ دقیقه
Care after cosmetic surgery

اطلاعات جامع در مورد مراقبت های پس از عمل جراحی بینی

آنچه می خوانید...

بینی شما یکی از اعضایی است که می تواند بر ظاهر صورت شما تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. شکل و اندازه بینی بسیاری از افراد با بقیه قسمت های صورت آنها نامتعادل است و بر ظاهر و اعتماد به نفس آنها تأثیر می گذارد. گذشته از زیبایی شناسی، مسائل ساختاری خاص نیز می تواند تنفس را سخت کند و به خروپف شبانه و اختلال در خواب کمک کند. جراحی بینی اغلب می تواند نگرانی های زیبایی شما را برطرف کند و مجاری بینی را برای تنفس مناسب باز کند.

رینوپلاستی یا جراحی بینی یک عمل زیبایی رایج است که می تواند ظاهر و عملکرد بینی را بهبود بخشد. اگر به جراحی زیبایی بینی فکر می کنید، لازم است قبل از تصمیم گیری، تمام جنبه های این عمل را درک کنید. یکی از موارد بسیار مهم در جراحی بینی مراقبت های پس از جراحی می باشد. به گونه ایی که حتی در صورتی که جراحی بینی موفقی داشته باشید اما مراقبت ها پس از جراحی بینی را به درستی رعایت نکنید ممکن است نتیجه جراحی شما موفقیت آمیز نباشد. بنابراین ضروری است که پیش از رینوپلاستی در مورد مراقبت های بعد از جراحی بینی اطلاعات جامع و کاملی داشته باشید. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در این خصوص بدانید.

دلایل انجام جراحی بینی

رینوپلاستی که به عنوان جراحی بینی نیز شناخته می شود، عملکرد و زیبایی بینی را بهبود می بخشد. دکتر بابک ساعدی جراح پلاستیک اندازه، شکل و عرض را تغییر می‌دهد، هر گونه ناهنجاری را اصلاح می‌کند و زیبایی‌شناسی را بهبود می‌بخشد. درمان می تواند نوک بینی، سوراخ های بینی، عدم تقارن بینی یا برآمدگی برآمدگی روی پل را اصلاح کند.

مشاوره جراحی بینی

کاندیدای مناسب جراحی بینی

رینوپلاستی به دنبال نارضایتی هایی همچون موارد زیر انجام می شود:

 • دماغم خیلی بزرگه
 • یک برآمدگی روی بینی من وجود دارد.
 • بینی من بد شکل است.
 • من مشکل تنفس دارم.
 • بینی من خیلی سنگین به نظر می رسد.
 • نوک شکل خاصی ندارد.
 • بینی من به صورتم نمی آید.
بهترین دکتر جراحی بینی

انتظارات بعد از جراحی بینی

جراحی بینی یک عمل سرپایی است که تحت بیهوشی عمومی در مرکز جراحی کاملا معتبر ما انجام می شود. عمل جراحی معمولاً سه ساعت طول می کشد.

رینوپلاستی یک روش جراحی که از طریق سوراخ های بینی از داخل بینی انجام می شود یک روش بسته است. رینوپلاستی باز از طریق یک برش کوچک روی کلوملا زیر نوک بینی انجام می شود. اسکار کوچک حاصل تقریباً به‌طور نامرئی در قسمت زیرین بینی بهبود می‌یابد. دکتر ساعدی در طول مشاوره شما درباره رویکرد توصیه شده خود صحبت خواهد کرد. در طول جراحی، دکتر ساعدی استخوان و غضروف اضافی را از روی پل بینی خارج می کند تا برجستگی ها را به حداقل برساند و اندازه بینی را در صورت لزوم کاهش دهد. چه دکتر ساعدی روش باز یا بسته را انجام دهد، پوست و بافت نرم بینی را بالا می‌برد و ساختار اسکلتی زیرین را تغییر شکل می‌دهد. در برخی موارد، او ممکن است غضروف را از یک ناحیه از بینی گرفته و به ناحیه دیگری پیوند بزند.

جراحی زیبایی می تواند تمام کارهای زیر را برای بهبود فرم صورت انجام دهد:

 • بینی بلند را کوتاه کند.
 • بینی پهن را باریک کند.
 • یک بینی صاف بسازد.
 • برآمدگی های روی بینی را اصلاح کند.
 • بینی کج را اصلاح کند.
 • شکستگی بینی را رفع کند.
 • فرورفتگی روی پل را برطرف کند.
 • نوک بینی قلاب شده را بردارد.
 • عدم تقارن بینی را اصلاح کند.
 • سوراخ های بزرگ بینی را کوچکتر کند.

مراقبت های پس از جراحی بینی

مراقبت های زیر می تواند به بهبود نتیجه عمل شماکمک کند:

1.در روزاول بعد از عمل سعی کنید که تا حد الامکان استراحت نمایید.

2.سعی کنید در یک هفته تا دوهفته اول ازخم شدن به مدت طولانی و یا بلند کردن اجسام سنگین خووداری فرمائید چرا که این کار فشارخونشما را بالا برده باعث تشدید تورم می شود.

3.از وارد شدن ضربه به بینی خود خودداری فرمائید.

4.سعی کنید درحالت شیب دار بخوانید (سربالاتر ازتنه) برای این کار می توانید 2تا 3 بالش زیر سرخود بگذارید.

5.در روز اول پس از ترخیص استفاده ازکمپرس سرد (یخ فشرده) در هر دو ساعت بیست دقیقه درساعتهایی که بیدارهستید مفید است.

6.اجتناب ازفین کردن درهفته هائی اول بعد ازجراحیبه علت بسته بودن بینی گاهی اوقات این احساس ایجاد می شود که می توان آن را با فین کردن برطرف کرد.

7. اجتناب از دستکاری و یا مالش زیاد نوک بینی

8.درصورتی که خونریزی بیش از حد از بینی داشتید گزارش دهید.

9.شستشوی بدن بعد از جراحی مجاز است اما سعی کنیداطراف بینی و چسبهای خود را خیس نکنید.

10.تا دو هفته بعد از عمل از مقاربت خودداری فرمائید.

11.بعد از دوهفته از جراحی می توانید دویدن و یاورزشهای ایروبیک انجام دهید.

12.بعد ازعمل سعی کنید به مدت طولانی درمعرض آفتاب نباشید.

13.از بلندکردن و یا تلفن طولانی مدت بعد ازعمل پرهیز نمایید.

14.بهتر است تا مدتی بعد از عمل از خوردن غذاهای سفت خودداری نمایید.

15.تا 6هفته بعد ازعمل از شیرجه زدن درهنگام شناخودداری فرمایید.

16.تا 6هفته بعد ازعمل اجازه استفاده از عینک راندارید.

هزینه جراحی جراحی بینی

چه چیزی در طول بهبودی از جراحی بینی انتظار می رود

کبودی و تورم اطراف چشم طبیعی است و در عرض یک تا دو هفته پس از جراحی محو می شود. ممکن است در بینی و سایر قسمت های سر خود احساس ناراحتی کنید که می توانید با دارو آن را کنترل کنید. در مورد لیپوساکشن صورت بیشتر بدانید.

با خوابیدن به پشت برای چند هفته و بالا بردن سر با بالش برای کمک به کاهش تورم احساس راحتی بیشتری خواهید داشت. گرفتگی و مقداری خونریزی خفیف از بینی در چند روز اول معمول است.

شما باید یک آتل خارجی کوچک به بینی خود بچسبانید تا از شکل جدید حدود یک هفته پس از جراحی محافظت کند. می توانید در عرض چند روز یا زمانی که احساس آمادگی می کنید به فعالیت های سبک بازگردید.

عوارض جراحی بینی

عوارض جراحی زیبایی بینی شامل موارد زیر است:

درد

بعد ازعمل بینی درد معمول است. درصورت درد خفیفاز استامینوفن استفاده کنید و درغیر این صورت حتما پزشک خود را درجریان قرار دهید. در مورد پروتز چانه و گونه بیشتر بدانید.

بی خوابی

به علت کیپی بینی بی خوابی درشبهای اول بعد ازجراحی رخ می دهد که درجهت رفع آن می توانید ازقطره بینی استفاده کنند.

افسردگی

درچند روز بعد ازعمل امور از انتظار نیست چرا که علی رغم انتظارات شما بعد ازعمل ممکن است باظاهری تغییر یافته متورم روبرو شویداما بدانید که این مسائل موقتی است و بعداز آن بهبود می یابد.

گرفتگی بینی

انسداد بینی بعد ازجراحی بینی قابل انتظار است که به تدریج در دوران بعد ازعمل کاهش می یابد جهت رفع آن می توانید ازقطره های تجویزی استفاده فرمائید. داروهای تجویزی را تا انتها مصرف نمائید ودرسایر داروها حتما با پزشک خود مشورت نمائید. احساس ضعف و بی حالی بعد از عمل غیرمعمول نیست که به تدریج بعد ازعمل برطرف می شود.

اولین مراجعه به مطب

شما بین 5 تا 7 روز بعد از جراحی جهت اولین ویزیت به مطلب مراجعه می کنید که دراین زمان splint بینی شما برداشته شده ولبه های بینی شما کشیده می شود شما احتمالا بعد از اولین ویزیت احساس راحتی بیشتریخواهید کرد. در مورد تزریق ژل لب بیشتر بدانید.

بازگشت به محل کار

معمولا بعد ازجراحی نیاز به 48 ساعت استراحت نسبی است اما بعد از برداشتن splint بینی به طور معمول باآسایش بیشتری می توانید درمحل کار خود حاضر شوید.

جراحی بینی

نکات در مورد جراحی بینی

درنهایت همیشه مطالبی که قبل از عمل به شما گفته شد را به خاطر داشته باشید:

 • بعد از برداشتن splint ممکن است ظاهر بینی همراهبا تورم کبود و غیرقرینگی باشد درهفته های بعد این مشکلات بهبود می یابد اما برای از بین رفتن ورم گاهی اوقات تا یکسال زمان لازم است.
 • درپوستهای ضخیم این تورم بیشتر طول طول می کشد.
 • حرکت لب بالا بعد ازعمل تا چند ماه بی حس است که به تدریج بهبود می یابد.

کلام آخر

جراحی بینی یا رینوپلاستی یک عمل جراحی برای اصلاح بینی برجسته، غیر معمول، نامتقارن یا نامنظم است. رینوپلاستی همچنین می تواند برای اصلاح نوک بینی نامطلوب یا تغییر شکل دهانه سوراخ های بینی استفاده شود. در این جراحی مراقبت های بعد از جراحی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد و رعایت مناسب مراقبت های بعد از جراحی کمک شایانی به داشتن دوران نقاهت کوتاهتر و نتایج بهتر می نماید.

دکتر ساعدی

دکتر بابک ساعدی (متخصص گوش و حلق و بینی)

دکتر بابک ساعدی، یکی از جراحان زیبایی کشور است که دارای مدرک فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت از دانشگاه استانفورد آمریکا می باشند. ایشان سالانه صدها جراحی موفقیت صورت را انجام می دهند و عضو رسمی آکادمی جراحان پلاستیک بینی و صورت اروپا هستند. ایشان همچنین به دلیل تخصصشان در جراحی های گوش، حلق و بینی بسیار مطرح و شناخته شده هستند و در حال حاضر استاد تمام (فول پرفسور) دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *