تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از بلوار میرداماد، جنب بانک اقتصاد نوین، پلاک 1180، طبقه دوم، واحد 4

دکتر بابک ساعدی / جراحی بینی / گرفتگی بینی و ضرورت تشخیص دقیق بیماری
۷ دقیقه
گرفتگی بینی

گرفتگی بینی و ضرورت تشخیص دقیق بیماری

آنچه می خوانید...

گرفتگی بینی یکی از مواردی است که اشخاص زیادی به آن دچار هستند. در صورتی که این بیماری در زمان مناسب درمان نشود، نه تنها گرفتگی بینی بهبود نمی یابد، بلکه حتی ممکن است در مواردی وخیم تر نیز شود. از این رو، بهتر است نگاهی اجمالی به این بیماریها داشته باشیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد گرفتگی بینی و درمان آن بدانید.

احتقان بینی چیست؟

مشکلی که به نام گرفتگی بینی شناخته می شود در واقع یک بیماری است که فرد به دلیل مجاورت استخوان های بینی و رگ های خونی، احساس گرفتگی در بینی دارد. احتقان بینی ممکن است با آبریزش بینی نیز همراه باشد. احتقان بینی بیشتر بزرگسالان و کودکان بالای 10 سال را آزار می دهد. با این حال، احتقان بینی می تواند خطراتی را برای کودکان ایجاد کند و همچنین باعث ایجاد اختلال در هنگام خواب شود و در عین حال تمایلی به خوردن بیش از حد ایجاد نماید. دلایل زیادی برای گرفتگی بینی وجود دارد که یکی از آنها بیماری های آلرژیک و یا انحراف بینی است.

درمان گرفتگی بینی

در مورد هزینه جراحی بینی بیشتر بدانید.

علل احتقان بینی چیست؟

علل احتقان بینی می تواند هر چیزی باشد. از سلول های خونی در بینی و التهاب استخوان ها گرفته تا … اگر مثال بزنیم؛ نمونه هایی مانند عفونت، سرماخوردگی، آنفولانزا، سینوزیت، آلرژی و سیگار کشیدن به ما نشان می دهد که اینها می توانند باعث احتقان بینی شوند. برخی افراد دچار گرفتگی مزمن بینی هستند و دلیلی برای آن وجود ندارد. این وضعیت به نام های رینیت غیر آلرژیک و رینیت وازوموتور نیز شناخته می شود.

پولیپ ها و تومورهای بینی عامل انسداد بینی هستند که به مقدار کم ظاهر می شوند. سایرعلل شایع احتقان بینی شامل موارد زیر است:

 • سینوزیت حاد
 • سینوزیت مزمن
 • آلرژی
 • سرماخوردگی
 • استفاده بیش از حد از اسپری ضد احتقان بینی
 • اعتیاد به مواد مخدر
 • آب و هوای مرطوب
 • بزرگ شدن غدد لنفاوی
 • وجود یک ماده خارجی در بینی
 • تغییرات هورمونی
 • پولیپ بینی
 • رینیت غیر آلرژیک
 • آسم
 • بارداری
 • ویروس نارسایی تنفسی
 • فشار
 • اختلالات تیروئید
 • استعمال دخانیات
 • پلی یاژیت گرانولوماتوز

در ادامه عارضه هایی که منجر به گرفتگی بینی می شود، آورده شده است:

گرفتگی بینی ناشی از آلرژی

– اگر آبریزش بینی داشته باشید و چشمان شما دائماً آبریزش کند، احتمالاً علائم شما آلرژیک است. آزمایش آلرژی را از طریق پزشک انجام دهید، ماده را شناسایی کنید و بلافاصله شروع به استفاده از داروهای ضد حساسیت کنید.

– اگر نوزاد یا کودک کوچک دارید، دارو را با استفاده از سرنگ به آرامی به بینی تزریق کنید.

در مورد بهترین جراح پلاستیک صورت و بینی در تهران بیشتر بدانید.

ارتباط انحراف بینی

 انحراف تیغه بینی همیشه نیاز به جراحی ندارد اولین و مهمترین عامل بروز گرفتگی بینی، انحراف تیغه بینی است. دو حفره بینی توسط تیغهای از هم جدا میشود که جنس آن از استخوان و غضروف است. در طول زندگی، از ابتدای تولد این تیغه در حال رشد و شکلدهی ظاهر بینی و صورت است. گاهی اوقات، تحت تاثیر عوامل مختلف مانند ایجاد فشار به بینی طی دوران جنینی یا زایمان و ضربههای ناشی از اتفاقات مختلف به بینی، تیغه دچار انحراف میشود. البته در بعضی موارد عوامل ژنتیکی نیز باعث اختالل در تکامل تیغه بینی خواهد شد.

 واقعیت اینکه درصد زیادی از افراد جامعه؛ حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد، دچار انحراف تیغه بینی هستند، پس هر انحراف بینی نیاز به تصحیح ندارد. اگر فرد دچار گرفتگی بینی باشد که با خونریزیهای مکرر بینی یا سینوزیت همراه است، امکان دارد که عمل جراحی در این شرایط ضروری باشد. عمل جراحی انحراف بینی از طریق حفرههای بینی انجام میشود و معمولا با استفاده از قراردادن پروتز داخل بینی طی چند روز، مشکل برطرف خواهد شد. البته گاهی انحراف تیغه بینی بسیار شدید است که نیاز به برش از روی صورت و اصالح غضروف و استخوان بینی خواهدبود.

با توجه به اینکه بیشتر افراد به دلیل گرفتگی بینی به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه میکنند، جراحی انحراف بینی ممکن است بخشی از این مشکل را برطرف کند  اما توجه به سایر علل زمینه ساز گرفتگی نیز ضروری خواهدبود.

 تاکید میشود انحرافهای ظاهری بینی بدون اقدام برای صافشدن بینی و اصلاح غضروف انجام نم یشود. در اینجا توجه به چند نکته دیگر نیز اهمیت دارد؛ علاوه بر انحراف تیغه بینی، بعضی افراد دچار انحراف بینی نیز هستند و بینی حالت کجی دارد. جراحی انحراف تیغه بینی هرگز به عنوان عمل زیبایی بینی مطرح نیست و ارتباطی با رفع ظاهر کج بینی ندارد. در چنین شرایطی میتوان از اقدامات زیبایی برای بینی کمک گرفت. نکته دیگر اینکه بیماران تصور میکنند با جراحی انحراف تیغه بینی، خرخر نیز برطرف شود، حال آنکه تاثیر جراحی در رفع مشکل ۲۰درصد است.

در مورد جراحی بینی مردانه بیشتر بدانید.

رینیت بینی

رینیت واکنش غیرعادی مخاطهای بینی نسبت به مواد محرک یا آلرژنهاست که به شکل عطسه، آبریزش بینی و احساس گرفتگی بینی بروز میکند. مصرف اسپریهای کورتیکواستروئیدها بهترین درمان رینیت محسوب میشود و جراحی هیچ جایگاهی در بهبود این مشکل ندارد. همزمانی انحراف تیغه بینی با رینیت نیز به طور شایع اتفاق میافتد که اگر یکی از آنها درمان شود، مسلما مشکل گرفتگی بینی همچنان باقی میماند.

پولیپ بینی

پولیپ به نسوج اضافی گفته میشود که از رشد غیرعادی مخاطهای سینوس و بینی به وجود می آید. پولیپ در بیشتر موارد به شکل توده شفاف در یک یا دو طرف بینی خود را نشان میدهد. سینوزیت، آسم، حساسیت به آسپیرین و ابتلا به رینیتهای طولانی و درمان نشده از جمله عواملی هستند که زمینه بروز پولیپ را تشدید میکنند. در بیش از ۶۰درصد مبتالیان به آسم، پولیپ بینی یا درجاتی از سینوزیت دیده می شود. در واقع درمان پولیپ به کنترل علائم آسم نیز کمک میکند. افراد دچار پولیپ غالبا با احساس گرفتگی شدید بینی یک یا دوطرفه، سردرد و احساس سنگینی روی صورت به پزشک مراجعه میکنند که در موارد شدید بیماری ممکن است حتی بویایی نیز تحت تاثیر قرار گیرد.

 درمان گرفتگی بینی ناشی از پولیپ نسبت به انحراف بینی و رینیت پیچیدگی بیشتری دارد. اگر پولیپ منجر به انسداد کامل حفره بینی شود و درمانهای دارویی موثر نباشد، عمل جراحی اندوسکوپی سینوس برای برداشتن پولیپ ضروری خواهد بود. در شرایطی که پولیپ همراه با انحراف تیغه بینی باشد نیز همزمانی اندوسکوپی با جراحی تیغه بینی لازم است. در این اقدام، بدون ایجاد برش روی صورت، محل پولیپها توسط دوربینهای بسیار ریز بررسی و سپس برداشته میشود که بهبود گرفتگی بینی و کیفیت زندگی بیمار را درپی دارد.

باید توجه داشت عدم توجه به اقدامات مراقبتی پس از جراحی پولیپ به خصوص استفاده از داروهای کورتیکواستروئیدها، همچنین بی توجهی به معاینات دورهای توسط پزشک و انجام اندوسکوپی طی مراحل مختلف منجر به عود پولیپ خواهد شد اما اگر پولیپ به درستی تشخیص و درمان شود، در بیشتر موارد بهبود کامل رخ می دهد. باور غلطی وجود دارد که پولیپ همیشه عودکننده است یا در صورت عمل جراحی حتما دوباره عود خواهدکرد. این مساله درست نیست و خیلی از بیماران پس از جراحی پولیپ از بهبود بویایی، کاهش ترشحات و عدم احساس گرفتگی بینی رضایت دارند اما باز هم تاکید میشود این تغییرات تنها زمانی پایدار خواهد بود که مراقبتهای پس از جراحی جدی گرفته شود.

احتقان بینی

در مورد نحوه درست خوابیدن بعد از جراحی بینی بیشتر بدانید.

چه زمانی برای احتقان بینی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

احتقان بینی به طور کلی فقط یک بیماری ناراحت کننده است، اما می تواند مشکلات جدی تری ایجاد کند. اگر علائم زیر را دارید، با پزشک خود تماس بگیرید؛

 • اگر علائم بیش از 10 روز طول بکشد
 • اگر تب شدید دارید
 • اگر آب بینی شما سبز یا زرد است، این یک عفونت باکتریایی است.
 • اگر خون از بینی شما جاری است، نشانه آسیب به سر است.

اگر فرزند شما هر یک از موارد ذکر شده در زیر را دارد، لطفاً با پزشک کودک خود تماس بگیرید.

 • اگر کودک شما کمتر از 2 ماه سن دارد و تب بالایی دارد.
 • اگر کودک شما آبریزش بینی دارد، در تنفس و شیردهی مشکل دارد.

کلام آخر

اگر هر کدام از علائم گرفتگی بینی را دارید، توصیه می گردد که به منظور  تشخیص و درمان مشکل به یک پزشک متخصص مشاوره کنید. با درمان این عارضه می توانید به صورت قابل توجهی کیفیت زندگی خود را افزایش دهید و از داشتن تنفس سالم لذت ببرید.

دکتر ساعدی

دکتر بابک ساعدی (متخصص گوش و حلق و بینی)

دکتر بابک ساعدی، یکی از جراحان زیبایی کشور است که دارای مدرک فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت از دانشگاه استانفورد آمریکا می باشند. ایشان سالانه صدها جراحی موفقیت صورت را انجام می دهند و عضو رسمی آکادمی جراحان پلاستیک بینی و صورت اروپا هستند. ایشان همچنین به دلیل تخصصشان در جراحی های گوش، حلق و بینی بسیار مطرح و شناخته شده هستند و در حال حاضر استاد تمام (فول پرفسور) دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *