تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از بلوار میرداماد، جنب بانک اقتصاد نوین، پلاک 1180، طبقه دوم، واحد 4

دکتر بابک ساعدی / بلاگ / مقالات / اطلاعات جامع در مورد درمان بریدگی در صورت
۶ دقیقه
درمان بریدگی صورت

اطلاعات جامع در مورد درمان بریدگی در صورت

آنچه می خوانید...

یکی از دلایلی که منجر به مراجعه به جراح زیبایی و پلاستیک صورت می شود، ایجاد بریدگی در صورت می باشد. این بریدگی ها منجر به ایجاد ظاهر نامناسب و گاهی بر جای ماندن اسکار زخم ها می گردد. در واقع می توان گفت که آسیبهای عمیق صورت نیاز به معاینه تخصصی دارد اگر آسیب نزدیک چشم اتفاق افتاده باشد، حتما نیاز به بررسی و معاینه توسط متخصص چشم دارد. آسیب دیگر نواحی صورت، اگر سطحی و در حد خراش باشد، فقط از نظر زیبایی تاثیرگذار است اما در مورد آسیبهای عمیق حتما نیاز به معاینه دقیق است زیرا اجزای حیاتی از روی صورت عبور میکنند. اگر شما یا عزیزانتان به تازگی به زخم هایی در صورت دچار شده اید، توصیه می کنیم که تا انتهای مقاله همراه باشید و درخصوص درمان بریدگی و آسیب ظاهری بیشتر بدانید.

دلایل اهمیت درمان زخم های صورت

در صورت وجود بریدگی یا زخم و یا آسیب ظاهری یکی از اجزای صورت، بسیار حیاتی و مهم است که به جراح پلاستیک مراجعه کنید. زیر صورت یکی از اجزا مهم است که عصب های مهمی در آن قرار دارد. اگر جراحت عمیق باشد، میتواند به این عصب رسیده و حرکت صورت را دچار اختالل کند. همچنین مجاری غدد بزاقی و غدد اشکی نیز در صورت قرار دارد و اگر اشکریزش، تورم غدد بزاقی و ترشح بیش ازحد بزاق اتفاق بیفتد، حتما توجه به این نوع آسیب باید مدنظر باشد.

درمان فوری بریدگی صورت

در مورد جراحی زیبایی بینی توسط دکتر بابک ساعدی بیشتر بدانید.

اقدامات اساسی در صورت ایجاد بریدگی در صورت

 نکته بسیار مهم در مورد ترومای صورت، شستشوی عارضه با سرم استریل است زیرا در خیلی موارد اجسام خارجی مانند باقی مانده فلز، چوب، سنگ و… در جراحت میمانند. تزریق واکسن کزاز نیز در چنین شرایطی توصیه میشود.

آیا جای بریدگی در صورت باقی می ماند؟

 صورت توانایی عالی در ترمیم دارد علاوه بر توجه به این آسیبها، صورت شرایط خوبی برای ترمیم جراحات دارد. سیستم گردش خون در بافت صورت بسیار خوب است و جراحات خیلی سریع بهبود مییابند و احتمال عفونت در این ناحیه خیلی زیاد نیست. اگر مراقبت درست از آسیبهای صورت انجام شود، انتظار چندانی برای بروز اسکار وجود ندارد. در هر صورت در صورت بروز هر گونه بریدگی یا جراحت در صورت، ضروری است که به جراح پلاستیک حرفه ایی مراجعه شود و در خصوص نحوه درمان مشاوره گردد.

با مراقبت درست از آسیبهای صورت معموال جوشگاه باقی نمیماند ایجاد جوشگاه چندان قابل پیش بینی نیست و به جنس پوست و ماهیت آسیب بستگی دارد. در بیشتر موارد، انتظار میرود با تمیز کردن ضایعه، استفاده از پماد آنتی بیوتیک و سپس پماد ترمیم کننده بهبود به دست آید و اثر ضایعه باقی نماند. در مواردی که اثر ضایعه بماند، استفاده از کرمهای موثر در بهبود جوشگاه و سپس لیزر کمک کننده است. اگر چنین اقداماتی موثر نباشد، جراحی پس از یک سال به رفع جوشگاه کمک میکند.

اهمیت بخیه در بریدگی صورت

در بخیه زدن آسیبهای صورت نباید سهلانگاری کرد زخمهای صورت با توجه به عمق، روند ترمیم متفاوتی دارند. در زخمهای سطحی که فقط به لایه اپیدرم آسیب رسیده است، تمیز کردن محل زخم و استفاده از پماد آنتی بیوتیک برای ترمیم کفایت میکند اما اگر جراحت عمیق باشد، حتما نیاز به بخیه زدن خواهد بود. بخیه زدن درناحیه صورت از این جهت اهمیت دارد که در قسمتهای مختلف صورت به خصوص اطراف چشم، بینی، گوش و لبها نقاط حساسی از لحاظ زیبایی وجود دارند. لبه بینی، لبه گوش، خط اطراف لب و لبه پلکها اهمیت فوق العادهای دارند زیرا کمترین تغییر حالت و عدم ترمیم مناسب در این نواحی با ایجاد اسکار های جدی همراه است که ترمیم آنها چندان ساده نخواهد بود. معموال برای کاهش جوشگاه ناشی از بخیه در این نواحی از نخهای غیرقابل جذب استفاده میشود.

در مورد لیپوساکشن صورت بیشتر بدانید.

بریدگی صورت در کودکان

ترمیم بهتر و سریعتر در کودکان در سنین مختلف و درمان های جراحات چندان تفاوتی ندارد. در مورد کودکان ممکن است تحمل بخیه زدن مشکل باشد و گاهی نیاز به بیهوشی به خصوص در آسیبهای وسیع است. انتظار میرود ترمیم در کودکان خیلی بهتر و سریعتر از بزرگسالان اتفاق بیفتد.

 برای کودکان به دلیل مشکل در جداکردن نخهای بخیه میتوان از نخهای قابل جذب یا چسبهای پوستی استفاده کرد. به ندرت ممکن است به علت تروما، یکی از اجزای صورت کامل جدا شود.

اقدامات در صورت ایجاد بریدگی در گوش ها و بینی

 اگر بریدگی در گوشها اتفاق بیفتد، باید بلا فاصله گوش تمیز شده و در کیسه حاوی سرم و آنتی بیوتیک گذاشته شده، کیسه درون یخ قرار گیرد و سریع به بیمارستان منتقل شود. طی ۲ تا ۳ساعت پس از وقوع این حادثه میتوان انتظار پیوند را داشت. البته این مساله در مورد دیگر اجزای صورت امکانپذیر نیست و اقدامات ترمیمی تاثیر بهتری از پیوند عضو دارند.

 در قسمتهای غضروفی مانند بینی و گوش، عالوه بر توجه به نکات ذکرشده در مورد بخیه زدن، اهمیت بیشتری قائلیم زیرا ممکن است غضروف دچار عفونت شده و مانع ترمیم در این ناحیه شود.

پماد درمان جای بریدگی

در مورد پروتز چانه و گونه بیشتر بدانید.

اهمیت زمان در ناپدید شدن جای بریدگی در صورت

همه زخمها ممکن است ابتدا ظاهر نازیبایی داشته باشند اما گذشت زمان به رفع این حالت کمک میکند. اگر فرد اختلال کارکردی جدی پس از آسیب صورت پیدا نکرده باشد، معاینه دورهای توسط پزشک و توجه به مراقبتهای درمانی کافی است تا بهت دریج عارضه بهبود یابد.

هزینه درمان بریدگی صورت

هزینه درمان بریدگی صورت، بسته به حاد بودن بریدگی، محل ایجاد بریدگی، آسیب به اعصاب صورت، مدت زمان سپری شده از آسیب، درمان پیشنهادی، سن بیمار، نیاز به پماد و داروها، نیاز یا عدم نیاز به بخیه زدن، نوع نخ های بخیه و تخصص پزشک متفاوت می باشد. بنابراین برای برآورد هزینه باید به بهترین جراح پلاستیک مراجعه کنید و ایشان بعد از معاینه دقیق هزینه درمان را برآورد خواهند نمود.

کلام آخر

بریدگی صورت یکی از اتفاقاتی است که ممکن است برای هر کسی و در هر سنی اتفاق بیافتد. نکته حائز اهمیت در صورت رخداد بریدگی صورت، اقدام به موقع برای درمان بریدگی و مشاوره با یک جراح پلاستیک صورت می باشد. زیرا در صورت عدم رسیدگی به موقع به جراحات ممکن است اسکار هایی در صورت باقی بماند یا با آسیب اعصاب صورت به کلی عملکرد صورت مختل شود.

دکتر ساعدی

دکتر بابک ساعدی (متخصص گوش و حلق و بینی)

دکتر بابک ساعدی، یکی از جراحان زیبایی کشور است که دارای مدرک فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت از دانشگاه استانفورد آمریکا می باشند. ایشان سالانه صدها جراحی موفقیت صورت را انجام می دهند و عضو رسمی آکادمی جراحان پلاستیک بینی و صورت اروپا هستند. ایشان همچنین به دلیل تخصصشان در جراحی های گوش، حلق و بینی بسیار مطرح و شناخته شده هستند و در حال حاضر استاد تمام (فول پرفسور) دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *