تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از بلوار میرداماد، جنب بانک اقتصاد نوین، پلاک 1180، طبقه دوم، واحد 4

دکتر بابک ساعدی / بلاگ / مقالات / تفاوت جراحی بینی به روش باز و بسته
۵ دقیقه
تفاوت جراحی بینی به روش باز یا بسته

تفاوت جراحی بینی به روش باز و بسته

آنچه می خوانید...

رینوپلاستی که معمولاً به آن جراحی بینی نیز می گویند، عملی است که برای تغییر شکل و اندازه بینی انجام می شود. می توان آن را به صورت باز یا بسته انجام داد. اما سوال این است که تفاوت این دو روش با هم چیست و مناسب ترین گزینه چگونه انتخاب می شود؟ در این مقاله به برخی از متداول ترین سوالات در مورد دو نوع جراحی بینی باز و بسته پرداخته شده است و جراحی بینی باز و بسته با هم مقایسه شده است. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تفاوت بین رینوپلاستی باز و بسته چیست؟

بیمارانی که مایل هستندجراحی زیبایی بینی انجام می دهند، اغلب در مورد تفاوت بین روش های جراحی بینی سؤال می کنند. مهمترین نکته در انتخاب تکنیک مناسب جراحی بینی این است که برآورد شود که آیا جراحی بینی نیاز یا دلیل جراحی زیبایی بینی را برآورده می کند یا خیر. تمام مزایا و معایب جراحی بینی باز و بسته باید با بیمار در میان گذاشته شود تا آنها بفهمند چه اتفاقی قرار است بیفتد.

رینوپلاستی باز اجازه می دهد تا چارچوب بینی در معرض دید جراح قرار بگیرد تا بتواند سطوح بینی را در هنگام عمل بینی باز ببیند. در عمل بینی باز امکان اعمال هر گونه تغییر در تیغه و ساختار بینی وجود دارد و با این روش می توان به خوبی بینی های قوز دار یا گوشتی را جراحی نمود. در جراحی بینی باز معمولا جای زخم کمی مشخص است. این در حالی است که در جراحی بینی بسته، جای زخم داخل سوراخ بینی است و هیچ جای زخم قابل مشاهده ای در کلوملا وجود ندارد.

با این حال، جای زخم در جراحی بینی باز بسیار کم است، بنابراین نباید مزایای جراحی بینی باز و بسته را مربوط به نمایان بودن جای زخم در نظر گرفت. ضروری است که بیمار در ارزیابی روش جراحی آنچه که مایل است در جراحی بینی به دست آورد را مورد بررسی قرار دهد و اینکه آیا روش باز یا تکنیک بسته می تواند وی را به هدف خود برساند یا خیر را مد نظر قرار دهد. به طور کلی، از آنجا که در جراحی بسته پوشش بافت نرم بینی برداشته نمی شود، رینوپلاستی بسته کمتر مستعد تورم است و نتیجه سریع‌تری از آن حاصل می شود. با این حال، رینوپلاستی باز به جراح انعطاف‌پذیری فوق‌العاده‌ای در برخورد با تمام سطوح بینی می‌دهد و اغلب به همین دلیل روش بهتری است.

بهترین جراح بینی

در مورد جراحی مجدد بینی بیشتر بدانید.

آیا جراحی بینی بسته ایمن تر است؟

بیماران معمولاً می پرسند که آیا جراحی بینی بسته روشی ایمن تر از جراحی بینی باز است یا خیر و صادقانه بگویم که اینطور نیست. رینوپلاستی باز، اگر به درستی انجام شود، باید به اندازه جراحی بینی بسته ایمن باشد. هر کدام خطرات بالقوه، زمان بهبودی و نتیجه بلندمدت خود را دارند. انتخاب بین جراحی بینی باز و بسته باید در مورد نتیجه نهایی باشد. در کل جراحی بینی بسته برای بینی هایی که نیازمند تغییرات اندک هستند، مناسب است.

کاندیدای مناسب جراحی بینی

عواملی که تعیین می‌کنند کدام نوع جراحی بینی برای بیمار مناسب تر است یا خیر، مربوط به کارهایی است که باید از نظر فنی در داخل بینی انجام شود. اکثر جراحی های بینی شامل نوعی تغییر چارچوب هستند. این چارچوب از قسمت استخوانی بینی، محل اتصال غضروفی استخوانی و ساختارهای نوک بینی تشکیل شده است که بیشتر غضروفی هستند. هر یک از این سطوح را می توان مدیریت کرد، اما به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال، میزان دستکاری آن بافت‌ها مورد نیاز است و اینکه آیا بهترین جراح پلاستیک صورت که انتخاب می کنید احساس می‌کند که می‌تواند شکل آن ساختارها را به جایی که شما برای رسیدن به نتیجه مطلوب نیاز دارید، برساند یا خیر.

با توجه به سطح پیچیدگی مورد نیاز برای دستیابی به نتیجه نهایی، بیشتر جراحان تمایل دارند به سمت یک رویکرد باز حرکت کنند، جایی که بافت ها را می توان به راحتی مشاهده کرد، دستکاری کرد، تغییر شکل داد و با دید کامل ثابت کرد.

در مورد سن جراحی پلاستیک بینی بیشتر بدانید

جای زخم در رینوپلاستی باز چقدر قابل مشاهده است؟

در بیشتر موارد، اسکارهای خارجی جراحی بینی باز معمولاً به طرز باورنکردنی با گذر زمان محو می شود.

اسکار ناشی از جراحی بینی باز در سراسر کلوملا، خط وسط بینی قرار می گیرد و جراحان مختلف از تکنیک های مختلفی برای کم کردن اسکار آن استفاده می کنند تا کمتر آشکار شود.

هزینه جراحی بینی بسته

مقایسه نقاهت جراحی بینی باز و بسته

بیماران اغلب در مورد زمان نقاهت پس از جراحی بینی سوال می کنند. لازم است بدانید که بهبودی فوری بعد از جراحی بینی وجود دارد و بیشترین مقدار مورد نیاز به مرخصی از کار یک هفته تا ده روز می باشد. تا زمانی که بیماران به سر کار برگردند، گچ از بینی خارج می شود، شکل بینی تغییر می کند، اما تورم قابل مشاهده خواهد بود. حتی ممکن است در اطراف پلک پایین مقداری کبودی وجود داشته باشد، اما با تکنیک های مدرن جراحی بینی حتی این کبودی نیز به حداقل می رسد.

به طور کلی می توان گفت در جراحی بینی بسته به دلیل برش کمتر؛ تورم و کبودی کمتر است و بنابراین بیمار دوران نقاهت کوتاهتری دارد.

در مورد نحوه درست خوابیدن بعد از جراحی بینی بیشتر بدانید.

کلام آخر

هر دو روش جراحی بینی باز و بسته روش های مناسبی برای جراحی بینی هستند. اینکه کدام روش را انتخاب کنید، بسته به تغییراتی که می خواهید در بینی خود داشته باشید بستگی دارد. در کل ضروری است که بدانید، جراحی بینی بسته برای بینی هایی که نیاز به تغییرات کمتری در جریان جراحی دارند، مناسب است.

دکتر ساعدی

دکتر بابک ساعدی (متخصص گوش و حلق و بینی)

دکتر بابک ساعدی، یکی از جراحان زیبایی کشور است که دارای مدرک فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت از دانشگاه استانفورد آمریکا می باشند. ایشان سالانه صدها جراحی موفقیت صورت را انجام می دهند و عضو رسمی آکادمی جراحان پلاستیک بینی و صورت اروپا هستند. ایشان همچنین به دلیل تخصصشان در جراحی های گوش، حلق و بینی بسیار مطرح و شناخته شده هستند و در حال حاضر استاد تمام (فول پرفسور) دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *