تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از بلوار میرداماد، جنب بانک اقتصاد نوین، پلاک 1180، طبقه دوم، واحد 4

دکتر بابک ساعدی / جراحی بینی / مدت زمان چسب زدن بینی بعد از عمل
۷ دقیقه
مدت زمان چسب زدن بینی بعد از عمل

مدت زمان چسب زدن بینی بعد از عمل

آنچه می خوانید...

مدت زمان چسب زدن بینی بعد از عمل به طور معمول بین 2 تا 4 هفته است. البته مدت زمان چسباندن چسب و در نهایت روش استفاده از آن را پزشک متخصص پلاستیک، تعیین خواهد کرد. دو هفته اول دوره طلایی بعد از عمل محسوب می‌شود که چسب زدن بر روی بینی، باعث حفظ ساختار فرم بینی شده و کمک به ترمیم جراحات می‌کند. معمولا مدت زمان لازم برای چسب زدن بر روی بینی‌های گوشتی بین حداکثر 4 هفته و برای بینی‌های استخوانی 2 هفته است. با این حال مدت زمان و نحوه چسباندن چسب به تکنیک پزشک در جراحی بینی و شرایط زیباجو بستگی دارد.

چسب زدن بینی بعد از عمل اجباری است؟

چسب زدن بینی بعد از جراحی بینی ضروری است چرا که بدون چسب، ورم بینی باقی می‌ماند و نتیجه زیبایی به خوبی حاصل نخواهد شد. پزشک با توجه به نوع جراحی، مدت زمان چسب زدن بینی بعد از عمل را برای هر شخصی متفاوت می‌داند. به طور معمول متورم شدن بینی بعد از جراحی طبیعی است؛ اما باید با چسب زدن بر روی بینی کنترل شود. از طرفی هم جهت جلوگیری از بافت جراحی شده و باز شدن پوست بینی، زدن چسب اجباری خواهد بود. متخصص جراحی پلاستیک توصیه می‌کند که جهت جلوگیری از فشار زیاد بعد از عمل و تغییر ساختار ظاهری، بیمار حتما باید بعد از عمل بر روی بینی خود چسب بزند.

✍️ بیشتر بخوانید: چگونه گرفتگی بینی رابرطرف کنیم؟

علت و مزایا چسب زدن بینی بعد از عمل

علت اصلی چسب زدن بینی بعد از عمل در بیمارانی که به صورت زیبایی جراحی کرده‌اند، جلوگیری از افتادن نوک بینی است. با توجه به مدت زمان چسب زدن بینی بعد از عمل که بهترین پزشک متخصص پلاستیک تعیین می‌کند، می‌توان مانع از تغییر ساختار بینی و همچنین آسیب رسیدن به آن شود. از طرفی پوست نوک بینی بعد از جراحی باز می‌شود و با چسب زدن می‌توان به ترمیم آن کمک کرد. دیگر مزایای چسب زدن بر روی بینی بعد از جراحی عبارت هستند از:

1. کمک به کاهش تورم بینی

با توجه به مدت زمان چسب زدن بینی بعد از عمل که پزشک مشخص می‌کند، می‌توان به کاهش تورم و باد کردگی بینی بعد از جراحی، کمک ویژه‌ای کند. از آن جایی که چسب زدن می‌تواند بر روی بینی فشار ملایمی ایجاد کند، ورم و حتی تورم بینی کاهش پیدا خواهد کرد. به خصوص تا دو هفته بعد از عمل که ورم بینی بیش از حد معمول خواهد بود.

2. مراقبت از بینی بعد از جراحی

بعد از جراحی، ساختار بیرونی و درونی بینی بسیار حساس خواهد شد. به همین دلیل علاوه بر رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی، زدن چسب بر روی بینی می‌تواند از آن مراقبت کند. از طرفی زخم هنوز باز است و برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل بینی و زخم، زدن چسب بینی توصیه می‌شود.

3. کمک به شکل دهی ساختار بینی

برای حفظ ساختار بینی بعد از عمل، چسب زدن می‌تواند یک عامل موثر به حساب بیاید. همچنین به شکل دهی بینی به صورتی که مورد انتظار است، کمک خواهد کرد. اهمیت چسب زدن بینی بعد از عمل در هفته اول بعد از جراحی برای التیام، مشخص خواهد شد.

4. کمک به تنفس راحت‌ تر

معمولا افرادی که مشکل تنفسی یا حساسیت دارند، متخصصان توصیه می‌کنند که حتما از چسب بینی استفاده کنند. چسب بینی به حفظ ساختار بینی کمک کرده و مشکل تنفس را کاهش داده یا برطرف می‌کند.

✍️ بیشتر بخوانید: روش های غیر جراحی زیبایی بینی

تا چه مدت بعد از عمل بینی باید چسب زد؟

مدت زمان چسب زدن بینی بعد از عمل بین 2 تا چهار هفته خواهد بود. البته این مدت زمان بین هر متخصص جراحی و نحوه عمل بینی، متفاوت خواهد بود. زیباجویانی که با چسب زدن بر روی بینی خود مشکلی ندارند و می‌توانند تحمل کنند، اگر بتوانند تا یک ماه به صورت مداوم چسب بزنند بهتر خواهد بود. اکثر جراحان هم به زیباجویان توصیه می‌کنند که تا نزدیک به یک ماه به صورت مداوم به چسب زدن بینی خود ادامه دهند‌. در این حالت میزان تورم و کوفتگی به سرعت برطرف می‌شود. از طرفی هم چون شب‌ها میزان تورم بینی بعد از عمل بیشتر می‌شود، چسب زدن بر روی بینی به مدت یک ماه مداوم و علی الخصوص شب‌ها، توصیه می‌شود.

↫فیلم چسب زدن بینی توسط دکتر بابک ساعدی:

01:01
truncate dir-rtl

چه مدت بعد از جراحی بینی باید چسب بزنم؟

نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل

جراحان مدت زمان چسب زدن بینی بعد از عمل را با توجه به تکنیک‌های مختلف در جراحی کردن، معمولا تا حدود یک ماه تغییر می دهند. البته روش‌های مختلف چسب زدن بر روی بینی، بستگی زیادی به مدت زمان استفاده از آن هم خواهد داشت. برای زدن چسب بر روی بینی باید به ضخامت پوست و نوع بینی بعد از جراحی نیز توجه کرد. در تمامی روش‌ها، اصول اولیه چسباندن چسب به یک صورت بوده که سه مرحله دارد و عبارت است از:

مرحله اول

برای زدن چسب بر روی بینی بعد از عمل، برخی متخصصان از پل بینی و برخی دیگر از نوک بینی شروع می‌کنند. در این مرحله پزشک حدود سه تا پنج قطعه نوار چسب با حدود دو اینچ آماده می‌کند. اولین قطعه نوار چسب معمولا از نوک بینی شروع می‌شود و به سمت بالا چسبانده می‌شود. بقیه نوار چسب‌ها باید امتداد نوار چسب قبلی را پوشش بدهند. هنگام چسب زدن به سمت پل بینی، کمی فشار وارد کردن الزامی است.

✍️ بیشتر بخوانید: بهترین فرم بینی مردانه

مرحله دوم

در مرحله دوم حالا یک قطعه از چسب را برداشته و به شکل U از نوک بینی به سمت بالا زده می‌شود. البته به صورتی که دو سوراخ بینی را نپوشاند. این قطعه از چسب نسبت به قطعه‌های چسب مرحله اول باید بلندتر باشد تا بتواند نوک بینی را به خوبی جمع کند. برخی از متخصصان جراحی توصیه می‌کنند که مدت زمان چسب زدن بینی بعد از عمل متفاوت بوده و نیازی نیست که در این مرحله، نوک بینی را چسب بزنید. البته زیباجو با توجه به دستور متخصص جراح خود باید چسب را بچسباند.

مرحله سوم

در مرحله سوم، دقیقا مرحله اول تکرار می‌شود. بعد از انجام مرحله اول، باید چند قطعه چسب دیگر را برداشته و بر روی بینی تا به سمت بالا به طوری که یکدیگر را پوشش دهد، بچسبانید.

عوارض چسب زدن اشتباه بینی بعد از عمل

مدت زمان چسب زدن بینی بعد از عمل و اصولی چسباندن آن، جزو دوره‌های طلایی بعد از جراحی بینی محسوب می‌شود. متاسفانه برخی از زیباجویان با غیراصولی چسباندن چسب، ممکن است باعث افزایش شدت تورم، قرمزی و حتی در موارد شدید، باعث تخریب ساختار زیبایی بینی شوند. مدت زمان و همچنین نحوه چسباندن چسب بینی باید تحت نظر و با دستور پزشک متخصص باشد.

✍️ بیشتر بخوانید: هزینه جراحی ترمیمی بینی ۱۴۰۳

در نهایت اهمیت چسب زدن بعد از عمل بر روی بینی

زیباجویانی که می‌خواهند پوست بینی با فرم جدید آن سازگاری پیدا کند، چسب بینی را به صورت اصولی بر روی بینی و بعد از جراحی می‌زنند. مدت زمان چسب زدن بینی بعد از عمل به دستور پزشک متخصص بستگی دارد. با این حال پزشکان چسب زدن بینی را در فاصله 3 تا 4 هفته بعد از جراحی پیشنهاد می‌کنند. درست چسب زدن بر روی بینی باعث کاهش تورم، جلوگیری از افتادن نوک بینی و ممانعت از آسیب‌های فیزیکی احتمالی بر روی نوک بینی می‌شود.

*~ سوالات متداول مدت زمان چسب زدن بینی بعد از عمل ~*

آیا بدون عمل هم می‌توان از چسب بینی استفاده کرد؟

استفاده از چسب بینی در موارد کوچک و جزئی ممکن است کمی فرم بینی را دستخوش تغییر قرار دهد.

اگر مدت زمان چسب زدن بینی بعد از عمل بیشتر از یک ماه شود چه مشکلی پیش می‌آید؟

همانطور که عدم چسب زدن باعث افزایش ورم میشود در نظرداشته باشید چسب بیش از یک ماه بخصوص در پوست معمولی باعث عوارض شده و بی تاثیر نیست.

چسب بینی بعد از عمل را از کجا تهیه کنیم؟

برای تهیه چسب بینی بعد از جراحی، می‌توانید به داروخانه‌های معتبر مراجعه کنید.

دکتر ساعدی

دکتر بابک ساعدی (متخصص گوش و حلق و بینی)

دکتر بابک ساعدی، یکی از جراحان زیبایی کشور است که دارای مدرک فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت از دانشگاه استانفورد آمریکا می باشند. ایشان سالانه صدها جراحی موفقیت صورت را انجام می دهند و عضو رسمی آکادمی جراحان پلاستیک بینی و صورت اروپا هستند. ایشان همچنین به دلیل تخصصشان در جراحی های گوش، حلق و بینی بسیار مطرح و شناخته شده هستند و در حال حاضر استاد تمام (فول پرفسور) دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *